Ukraińskie Towarzystwo Historyczne w Polsce – stowarzyszenie zrzeszające historyków pochodzenia ukraińskiego z siedzibą w Warszawie. Ukraińskie Towarzystwo Historyczne w Polsce jest organizacją wspierającą Związek Ukraińców w Polsce. Logo Towarzystwa przedstawia stylizowanego gryfa wpisanego w koło z napisami Ukraińskie Towarzystwo Historyczne w Polsce i Українське історичне товариство у Польщі. Wzorem dla logotypu Towarzystwa stał się oryginalny wizerunek gryfa widniejący na parze kołtów (ozdoby nakryć głów ruskich arystokratek).
Działalność
Zjazd Założycielski Towarzystwa odbył się latem 2004 r. Efektem dotychczasowych działań Towarzystwa była organizacja i współorganizacja kilku sesji naukowych, m.in. we Wrocławiu oraz Legnicy w 2007 r. (obie poświęcone 60 rocznicy akcji „Wisła”), Białym Borze, Warszawie, Przemyślu. Ukraińskie Towarzystwo Historyczne w Polsce współorganizowało ponadto konferencje z cyklu „Łemkowie – Bojkowie – Rusini”. Na przełomie 2008 i 2009 r. we Wrocławiu, Zielonej Górze i Słupsku prowadzone były wykłady w ramach „Uniwersytetu Otwartego”.
Z logo Towarzystwa ukazały się dotąd praca Romana Szagały i Andrzeja Krzywuckiego Aksmanice. Wieś w parafii kłokowickiej w powiecie przemyskim (Warszawa 2008) oraz Romana Drozda i Bohdana Halczaka Dzieje Ukraińców w Polsce w latach 1921–1989 (Zielona Góra–Słupsk 2010). W latach 2011–2013 ukazały się trzy numery czasopisma Towarzystwa pt. Litopys. W 2020 i 2021 r. we współpracy z Wydawnictwem Naukowym Akademii Pomorskiej w Słupsku opublikowano dwa tomy książki Ukraińcy i ich sąsiedzi na przestrzeni wieków, pod red. R. Drozda, B. Halczaka[1].
W latach 2015–2018 Towarzystwo podjęło inicjatywy w zakresie upamiętnienia żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy w 1920 r. walczyli w obronie Rzeczypospolitej, m.in. gen. Marka Bezruczki. Złożono również w IPN szereg zawiadomień w sprawie możliwości popełnienia przestępstw na obywatelach polskich narodowości ukraińskiej w latach 1944–1947. Podjęto starania o stworzenie Państwowego Rejestru Ofiar tzw. konfliktu polsko-ukraińskiego w latach 40.
Władze
Pierwszym przewodniczącym Ukraińskiego Towarzystwa Historycznego w Polsce był prof. dr hab. Rościsław Żerelik. Od 2008 r. pracami Towarzystwa kieruje prof. dr hab. Roman Drozd[2].
Przypisy
- ↑ Ukraińcy i ich sąsiedzi na przestrzeni wieków [online], Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku [dostęp 2021-06-03] (pol.).
- ↑ Super User , Ukraińskie Towarzystwo Historyczne w Polsce [online], Ukraińskie Towarzystwo Historyczne w Polsce [dostęp 2021-06-03] (pol.).