Trojan (AVRE)
Ilustracja
Trojan (AVRE)
Dane podstawowe
Państwo

 Wielka Brytania

Producent

BEA Land Systems

Typ pojazdu

Pojazd wsparcia inżynieryjnego

Załoga

3 osoby

Historia
Produkcja

2004-obecnie

Dane techniczne
Silnik

silnik diesla o mocy 890 kW

Długość

8,2 m

Wysokość

3,5 m 4,5 m (z założonym dodatkowym pancerzem)

Masa

62,5 tony

Osiągi
Prędkość

59 km/h - na drodze
40 km/h - w terenie

Dane operacyjne
Uzbrojenie
L94A1 kal.7,62 mm
Wyposażenie
ramię hydrauliczne
pług przeciwminowy
Użytkownicy
Wielka Brytania

Trojan – pojazd wsparcia technicznego i rozminowania produkcji brytyjskiej używany przez saperów Armii Brytyjskiej do usuwania pól minowych w rejonach konfliktów zbrojnych oraz wielu innych zadań związanych z zabezpieczeniem technicznym. Pojazd jest również określany mianem AVRE (skrót od: Armoured Vehicle Royal Engineers) co jest związane z funkcją pełnioną przez niego w Brytyjskiej Armii[1].

Charakterystyka

Pojazd został zbudowany na podwoziu czołgu Challanger 2 jednak w miejscu wieży posiada on hydrauliczne ramię zdolne do przenoszenia obiektów w pewnej odległości od pojazdu. Ramię jest również wykorzystywane do rozwijania faszyn przed i za pojazdem. Pojazd posiada pług przystosowany do rozminowywania, jest on umieszczony z przodu i wyposażony w grabię, które naruszając strukturę gleby detonują ewentualne miny i inne ładunki zakopane pod powierzchnią ziemi. Pojazd może być również wykorzystany jako pług torujący drogę innym pojazdom[1].

Jedyne uzbrojenie Trojana stanowi jeden zamontowany obok włazu karabin maszynowy kal. 7,62 mm.

Pojazd może być wyposażony w zestaw do oczyszczania pól minowych, wystrzeliwujący ładunki, których detonacja następuje po upadku na ziemię. W ten sposób możliwe jest oczyszczenie pasa ziemi o szerokości siedmiu i długości 230 metrów[2].

Historia

Pojazd został zbudowany w zakładach BAE Systems Land Systems. Został przetestowany w 2007 roku przez wojsko angielskie. Większość pojazdów tego typu znajduje się w Kanadzie skąd są transportowane na ćwiczenia przeprowadzane przez armię.

Chrzest bojowy Trojan przeszedł podczas operacji w Afganistanie w roku 2009. Podczas operacji Musztarak pojazdy tego typu zostały użyte do oczyszczania terenu z min IED na obszarach działania wojsk brytyjskich[3]. Do tej pory wyprodukowano 33 pojazdy tego typu.

Na podwoziu czołgu Challanger 2 zbudowano również pojazd do kładzenia mostu pontonowego Titan. Wyprodukowano 33 mosty pontonowe oparte na tej konstrukcji.

Galeria

Przypisy

  1. 1 2 Trojan Armoured Vehicle Royal Engineers (AVRE) - British Army - The Royal Engineers - Armed Forces - a8a3.2 [online], www.armedforces.co.uk [dostęp 2017-01-07] [zarchiwizowane z adresu 2019-01-31].
  2. BBC News - Trojan IED clearance fact file [online], news.bbc.co.uk [dostęp 2017-01-07].
  3. Internet Memory Foundation, [ARCHIVED CONTENT] UK Government Web Archive – The National Archives [online], webarchive.nationalarchives.gov.uk [dostęp 2017-01-07] [zarchiwizowane z adresu 2012-10-26].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.