Towarzystwo Kredytowe Przemysłu Polskiego – instytucja kredytowa istniejąca w latach 1898–1948, mająca na celu ułatwienie odbudowy i rozwoju przemysłu polskiego, poprzez udzielanie długoterminowych pożyczek prywatnym przedsiębiorcom na cele inwestycyjne, które gwarantowane były przez Skarb Państwa.
Powstanie Towarzystwa
W 1898 r. powstało Towarzystwo[1]. Ustawą z 1920 r. przyznano Towarzystwo kredyt w postaci obligacji, mający za zadanie odbudowę, uruchomienie i rozwój przemysłu na obszarze RP[2]. Kształt organizacyjny i zasady funkcjonowania Towarzystwa nadano na podstawie rozporządzenia Ministra Skarbu z 1921 r. w przedmiocie Statutu Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego[3]. W myśl rozporządzenia Towarzystwo mogło być założone przez właścicieli przedsiębiorstw przemysłowych celem udzielania pożyczek w listach zastawnych, zabezpieczonych hipotecznie na nieruchomościach, maszynach i urządzeniach zakładów przemysłowych, znajdujących się w granicach Rzeczypospolitej Polskiej.
Osoba zaciągająca pożyczkę w Towarzystwie stawała się jednocześnie jego członkiem i była odpowiedzialna za regularną i terminową spłatę rat. Członek Towarzystwa odpowiadał zarówno nieruchomościami, maszynami i urządzeniami, stanowiących zabezpieczenie pożyczki, jak i całym majątkiem osobistym do wysokości zaciągniętej pożyczki.
Towarzystwo powstawało formalnie wtedy, gdy przynajmniej trzydziestu właścicieli przedsiębiorstw wyraziło gotowość założenia Towarzystwa i ubezpieczyło swój majątek od ognia, na sumę nie mniejszą niż sto milionów marek polskich.
Nadzór nad Towarzystwem sprawował Minister Skarbu.
Towarzystwo było osobą prawną i miało swoją siedzibą w Warszawie. Jego działalność rozciągała się na całe państwo.
Udzielanie pożyczek
Towarzystwo udzielało pożyczek wyłącznie właścicielom przedsiębiorstw przemysłowych, którego przedsiębiorstwo było uruchomione i ubezpieczone oraz miało założoną hipotekę. Wysokość pożyczek ustalał Zarząd Towarzystwa, których wartość nie mogła przekroczyć 50% szacunku gruntów i budynków i 40% szacunku maszyn i urządzeń przemysłowych.
Osoba pragnąca otrzymać pożyczkę w Towarzystwie składała Zarządowi podanie o jej udzielenie, wraz z następującymi załącznikami:
- wypisu wykazu hipotecznego nieruchomości, na której była zabezpieczona pożyczka;
- planu geometrycznego i sytuacyjnego położenia nieruchomości wraz z oznaczeniem istniejących na niej zabudowań;
- planu rozmieszczenia w poszczególnych budynkach oraz pomieszczeniach maszyn i urządzeń;
- wykazu znajdujących się w nieruchomości maszyn i urządzeń;
- inne dokumenty i dowody.
Władze Towarzystwa
Władze Towarzystwa stanowiły:
- Zarząd Towarzystwa,
- Rada Nadzorcza,
- Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa.
Zarząd
W Zarządzie skupiono była cała władza administracyjna i wykonawcza. Zarząd składał się z 12 członków, wybieranych na okres trzech lat przez Walne Zgromadzenie. Co najmniej polowa członków Zarządu była wybierana spośród członków Towarzystwa. Ponadto Zarząd wybierał corocznie spośród siebie Prezesa i Wiceprezesa.
Zarząd prowadził wszystkie sprawy Towarzystwa. W szczególności do jego obowiązków należało:
- zorganizowanie i prowadzenie rachunkowości, korespondencji i kasy,
- mianowanie i zwalnianie urzędników, określanie wysokości ich wynagrodzenia i ustalanie podziału pracy,
- zawieranie umów i wydawanie pełnomocnictw w imieniu Towarzystwa,
- nabywanie i sprzedawanie nieruchomości,
- planowanie projektów rocznych budżetów, bilansów i sprawozdań,
- przyznawanie pożyczek,
- decydowanie w innych sprawach Towarzystwa.
Zarząd przedstawiał Walnemu Zgromadzeniu sprawozdania, które zawierały dane o:
- liczbie pożyczek i wysokości kapitałów,
- liczbie nowo zaciągających pożyczki i o sumie udzielonych pożyczek,
- sumie pożyczek spłaconych przez dłużników w ciągu okresu sprawozdawczego,
- karach pieniężnych i zaległościach w spłatach należności,
- liczbie i sumie listów zastawnych nowo wypuszczonych,
- liczbie i sumie listów zastawnych, podlegających umorzeniu w okresie sprawozdawczym,
- liczbie i sumie listów pozostających w obiegu do następnego okresu,
- poniesionych kosztów na administrację i innych wydatkach Towarzystwa,
- ilości gotówki znajdującej się w kasie Towarzystwa.
Rada Nadzorcza
Rada Nadzorcza składała się z 16 członków wybieranych na cztery lata. Dwunastu członków Rady wybierało Walne Zgromadzenie, czterech wybierało Zebranie Wyborcze właścicieli listów zastawnych. Wśród członków Rady, co najmniej ośmiu było członkami Towarzystwa. Rada wybierała Prezesa i dwóch Wiceprezesów. Do ważności postanowień Rady Nadzorczej potrzebna była obecność Prezesa lub Wiceprezesa i przynajmniej sześciu członków.
Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa
Walne Zgromadzenie członków było najwyższą władzą Towarzystwa i decydowała o wszystkich sprawach dotyczących Towarzystwa. W Walnym Zgromadzeniu miał prawo uczestniczyć każdy członek Towarzystwa.
Walne Zgromadzenia miały charakter zwyczajne i nadzwyczajne. Zgromadzenia zwyczajne zwoływane były corocznie w stałym terminie. Dla rozpoznania spraw nadzwyczajnych wymagających bezzwłocznego rozstrzygnięcia, zwoływano zgromadzenie nadzwyczajne. Walne Zgromadzenie obradowały pod przewodnictwem Prezesa Rady Nadzorczej.
Nadzór rządowy
Działalność Towarzystwa podlegała nadzorowi Rządu i kontroli, którą wykonywał Minister Skarbu za pośrednictwem Delegata i jego zastępców. Delegat pośredniczył w stosunkach między Towarzystwem, a Ministrem Skarbu i czuwał nad tym, aby Towarzystwo ściśle stosowało się do warunków Statutu i do ogólnych przepisów prawa, aby dokładnie wykonywało swoje zobowiązania i w działalności swej przestrzegało dobra Państwa, jako też interesów właścicieli listów zastawnych.
Zmiany w statucie Towarzystwa
W latach 1925–1929 wprowadzono rozporządzeniami Ministra Skarbu pewne zmiany i uzupełnienia do statutu[4]. Stwierdzono, że istnienie Towarzystwa nie było ograniczone żadnym terminem[5]. W pierwszych dziesięciu latach swego istnienia Towarzystwo mogło udzielać pożyczek w różnych walutach[6].
Zniesienie Towarzystwa
Na podstawie uchwały Rady Ministrów z 1948 r. o likwidacji towarzystw kredytowych zniesiono Towarzystwo Kredytowe Przemysłu Polskiego[7].
Przypisy
- ↑ Towarzystwo Kredytowe Przemysłu Polskiego w Warszawie. https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/w/18-warszawa/103-handel-przemysl-uslugi/139198-towarzystwo-kredytowe-przemyslu-polskiego-w-warszawie.
- ↑ Ustawa z dnia 25 listopada 1920 r. w przedmiocie przyznania obligacjom Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego gwarancji skarbowej oraz uproszczonego ściągania należności rzeczonego Towarzystwa. Dz.U. z 1920 r. nr 112, poz. 737.
- ↑ Rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 28 lutego 1921 r. w przedmiocie Statutu Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego. Dz.U. z 1921 r. nr 34, poz. 203.
- ↑ Rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 21 kwietnia 1925 r. w sprawie zmiany statutu Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego. Dz.U. z 1925 r. nr 43, poz. 302.
- ↑ Rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 31 grudnia 1927 r. w sprawie zmiany statutu Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego. Dz.U. z 1928 r. nr 7, poz. 49.
- ↑ Rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 25 lipca 1929 r. w sprawie zmian w statucie Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego. Dz.U. z 1929 r. nr 59, poz. 466.
- ↑ Uchwała Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 1948 r. o likwidacji towarzystw kredytowych (M.P. z 1948 r. nr 66, poz. 483).