Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lidzbarku – gniazdo w Lidzbarku, które powstało w 1921 roku należące do dzielnicy pomorskiej Związku Towarzystw Gimnastycznych "Sokół" w Polsce.
Historia
Sokół lidzbarski powstał w marcu 1921 roku. W chwili powstania liczył 97 członków i miał swoją filię we wsi Jeleń (powiat działdowski), którą kierował Aleksander Kamiński. „Sokół” lidzbarski wchodził w skład VI okręgu Dzielnicy Pomorskiej[1]. Jego siedzibą była najpierw Lubawa, później Brodnica i ponownie Lubawa. W marcu 1922 roku, ze względów organizacyjnych siedzibę Okręgu przeniesiono do Lidzbarka. W wyniku nowych wyborów do Okręgu prezesem został Stanisław Wolski, zaś naczelnikiem Jan Cieszyński, obaj z Lubawy. W 1935 roku w skład Okręgu wchodziło 19 gniazd „sokolich”, z miejscowości Brodnica, Działdowo, Iłowo, Jabłonowo Pomorskie, Lidzbark, Lubawa i Nowe Miasto Lubawskie. W 1936 roku w Lidzbarku utworzono Okręgowy Wydział „Sokolic”. Jego przewodniczącą została Maria Wolska. Na czele pierwszego gniazda „Sokolego” w Lidzbarku stał Stanisław Jankiewicz. Do grona najbardziej aktywnych członków należeli m.in. Filip Balewski, Kazimierz Depczyński, Franciszek Petelka, Walenty Michalski, Ryszard Babalski, Feliks Łazarewicz, Roman Chamski[2].
30 lipca 1922 roku odbyły się uroczystości związane z poświęceniem sztandaru „sokolego”, na którym umieszczono napis „Bóg i Ojczyzna”. Poświęcenia dokonał wikary, ksiądz Jan Chmielewski[3]. Do „Sokoła” lidzbarskiego należeli głównie kupcy i rzemieślnicy. Po prezesie Jankiewiczu na czele gniazda „Sokolego” stali kolejno Leon Lniski i Alojzy Kamiński. Każdego roku w różnych miejscowościach gniazd „Sokolich” odbywały się zloty okręgowe, podczas których przeprowadzano zawody sportowe. Pierwszy zlot w Lidzbarku odbył się 14 marca 1925 roku. Udział w nim wziął generał Franciszek Zarzycki, późniejszy minister Handlu i Przemysłu. Drugi zlot miał miejsce w sierpniu 1934 roku, na który przybyło 121 umundurowanych „Sokolników”. Podczas zlotów „Sokolnicy” startowali w kilku dyscyplinach sportowych takich jak gimnastyka, biegi przełajowe i sztafetowe, tenis oraz wyścigi rowerowe.
„Sokolnicy” z Lidzbarka pierwsze sukcesy odnieśli w czasie zlotu w Lubawie, we wrześniu 1923 roku. Wtedy to Stanisław Nadolski zwyciężył w trójboju, a Walery Głowacki był drugi w pięcioboju.
Przypisy
- ↑ Sprawozdanie naczelnika dzielnicy pomorskiej, „Sokół- organ dzielnic wielkopolskiej i pomorskiej Związku Sokołów Polskich” (9), 1922, s. 44-46 .
- ↑ Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Okręg w Lidzbarku [online], EPDZ, 29 lipca 2019 [dostęp 2020-11-29] (pol.).
- ↑ Poświęcenie sztandaru sokolego w Lidzbarku, „Sokół. Organ Dzielnic Wielkopolskiej i Pomorskiej Związku Sokołów Polskich” (23), 1922, s. 185 .