Tomasz Bajer (ur. 1971 w Częstochowie) – polski artysta wizualny, rzeźbiarz, autor instalacji i akcji w przestrzeni publicznej.

Ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu i studiował na Wydziale Ceramiki i Szkła pod kierunkiem prof. Krystyny Cybińskiej[1].

Obszarem jego aktywności twórczej jest sztuka społeczna i postkonceptualna, instalacje, obiekty, rzeźba, multimedia, malarstwo z silnym wpływem dadaizmu. Wczesne prace artysty z lat 90. inspirowane były gnostycyzmem oraz twórczością Angelusa Silesiusa i Jakuba Böhmego[2], najnowsze prace skupiają się wokół kultury niezależnej, spraw społecznych i polityki. Działania Tomasza Bajera bliskie są strategiom alterglobalistycznym, takim jak culture jamming, które artysta transponuje na język sztuki współczesnej[2].

Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury.

Odbył pobyty rezydencyjne w Carrarze, Essen, Strasburgu, Monachium, Newcastle upon Tyne, Egon Schiele Art Centrum – Český Krumlov i Pecz. Jego prace znajdują się w kolekcji MOCAK w Krakowie[3], Dolnośląskiej Zachęty Sztuk Pięknych we Wrocławiu i MOMA w Krakowie/Niepołomice.

Brał udział w kilku wystawach gdańskiego Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia: Transfer oraz Skąd jesteś? (1998), Sąsiedzi/Nachbarn. Wątki niemieckie w polskiej sztuce współczesnej (2010) i Polityko: nie lubię cię, ale to ty mnie kochasz (2013)[2].

Przypisy

  1. Alicja Klimczak, Bajer Tomasz - Artyści - Zachęta Wrocław [online], www.zacheta.wroclaw.pl [dostęp 2020-12-02].
  2. 1 2 3 Bajer, Tomasz [online], Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia [dostęp 2020-12-08].
  3. Tomasz Bajer, „Minimalism of Guantanamo” - Obiekty - Wirtualne Muzea Małopolski [online], muzea.malopolska.pl [dostęp 2020-12-08].

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.