The Heartbreakers
Inne nazwy

Johnny Thunders and the Heartbreakers

Pochodzenie

 Stany Zjednoczone

Gatunek

punkrock

Aktywność

19751978, 1984, 1990

Wydawnictwo

Track Records
Jungle Records

Powiązania

New York Dolls
The Voidoids

Byli członkowie
Johnny Thunders
Richard Hell
Jerry Nolan
Billy Rath
Walter Lure

The Heartbreakers (na niektórych albumach nazwa figuruje jako Johnny Thunders and the Heartbreakers lub Johnny Thunders & The Heartbreakers) – amerykański zespół punkrockowy działający w Nowym Jorku i Londynie w latach 19751978, 1984 i 1990.

Historia

Grupa powstała z inicjatywy byłych muzyków zespołu New York Dolls: gitarzysty Johnny'ego Thundersa i perkusisty Jerry'ego Nolana. Wkrótce dołączył do nich ex–basista Television Richard Hell i zespół zaczął grać regularne występy w nowojorskim klubie CBGB's, stając tym samym częścią rodzącej się sceny punk (obok m.in. Ramones i Blondie). Thunders przyjął obowiązki wokalne, a tematy utworów – muzycznie porównywalnych z New York Dolls traktowały – oscylowały wokół seksu i narkotyków (wszyscy członkowie byli wówczas tak bardzo uzależnieni od twardych narkotyków, że Thunders rozważał zmianę nazwy z The Heartbreakers na The Junkies ("ćpuny"))[1].

Kariera Hella w The Heartbreakers nie trwała długo – zwłaszcza kiedy stało się jasne, że na jego kompozycje nie będzie miejsca (Thunders został frontmanem grupy). Na jego miejsce został wkrótce zaangażowany Billy Rath – w tym samym czasie w składzie pojawił się również drugi gitarzysta Walter Lure. Tak uformowany zespół (chociaż był jeszcze bez kontraktu płytowego) pojawił się jesienią 1976 na koncertach w Wielkiej Brytanii. Wziął udział w trasie "Anarchy Tour" (u boku Sex Pistols, The Clash i The Damned), która została w dużej mierze skrócona z uwagi na uprzedzenia społeczne na nowe zjawisko jakim w tamtym czasie był punk[1].

Wiosną 1977 w Wielkiej Brytanii zespół podpisał kontrakt z wytwórnią płytową Track Records i wkrótce ukazał się debiutancki album L.A.M.F. (skrót od wyrażenia "Like a Mother Fu***r"). Płyta sprzedawała się słabo w stosunku do płyt debiutanckich zespołów, które im towarzyszyły podczas "Anarchy Tour" – chociaż utwór "Chinese Rocks" (autorstwa Richarda Hella i basisty Ramones Dee Dee Ramone'a) stał się jednym z klasyków punkrocka. Uzależnienie narkotyczne muzyków coraz bardziej odciskało swoje piętno na działalności The Heartbreakers prowadząc do powolnego rozpadu zespołu (1978). Muzycy reaktywowali grupę na krótko w następnych latach m.in. w 1984, kiedy zagrali kilka koncertów (Live at the Lyceum Ballroom 1984) oraz doprowadzili do reedycji debiutanckiej płyty na nowo zmiksowanej i opatrzonej tytułem L.A.M.F. Revisited. Ostatni powrót The Heartbreakers miał miejsce w 1990, krótko przed śmiercią Thundersa (kwiecień 1991)[1].

Muzycy

Dyskografia

Albumy studyjne

Albumy koncertowe

Single

Przypisy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.