Teylers Museum
Ilustracja
Miasto Haarlem nad rzeką Spaarne, po prawej budynek Teylers Museum przy ulicy Spaarne 16
Państwo

 Holandia

Miejscowość

Haarlem

Data założenia

1778

Zakres zbiorów

malarstwo, grafika, rzeźba, minerały i skamieliny, przyrządy naukowe

Położenie na mapie Haarlemu
Mapa konturowa Haarlemu, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Teylers Museum”
Położenie na mapie Holandii
Mapa konturowa Holandii, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Teylers Museum”
Ziemia52°22′49,44″N 4°38′25,08″E/52,380400 4,640300
Strona internetowa

Teylers Museum – najstarsze muzeum w Holandii, znajdujące się w mieście Haarlem (w budynku numer 16 przy ulicy Spaarne). Prezentuje głównie eksponaty z dziedziny sztuki i nauki. Posiada autentyczne wnętrze pochodzące z XVIII wieku[1]. Od 1784 jest nieprzerwanie otwarte dla publiczności[1].

Założył je w roku 1778 kupiec jedwabny i bankier – Pieter Teyler van der Hulst. Budynek, pochodzący z epoki holenderskiego oświecenia, zachował się do naszych czasów w nienaruszonym stanie. Eksponowane są tutaj przyrządy naukowe, urządzenia do wytwarzania elektryczności, minerały, skamieniałości, monety, starodruki, grafiki oraz malarstwo, głównie holenderskie i flamandzkie. Słynie ze zbioru rysunków Michała Anioła i prac Rembrandta[1]. Kolekcja gromadzona jest sukcesywnie od czasów założyciela.

W holu wejściowym, zbudowanym na planie w kształcie koła, umieszczone są marmurowe figury i płaskorzeźby poświęcone różnym dyscyplinom naukowym. Dwukondygnacyjna Sala Owalna pochodzi z roku 1779. Zastosowano charakterystyczny sposób ekspozycji przedmiotów – oprócz szklanych szafek, w których eksponowane są różnego rodzaju przyrządy, ustawiono gabloty w kształcie piramid, w których zostały wystawione minerały.

Teylers Museum jest czynne codziennie oprócz poniedziałków. Wstęp do muzeum jest płatny. W 2010 roku muzeum odwiedziło 101 386 osób[2].

Przypisy

Bibliografia

Holandia – przewodnik ilustrowany. Warszawa: Langenscheidt Polska Sp. z o.o. (Berlitz), 2008, s. 166, 167. ISBN 978-83-7476-501-5.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.