Teresa Maria Kulak
Data i miejsce urodzenia

16 października 1941
Donaborów

profesor nauk humanistycznych
Specjalność: historia Polski i powszechna XIX-XX w., polska myśl polityczna XIX i XX w., dzieje Śląska XVIII-XX w.
Alma Mater

Uniwersytet Wrocławski

Doktorat

1975

Habilitacja

1988

Profesura

12 czerwca 1997

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet Wrocławski
Uniwersytet Opolski

Teresa Maria Kulak (ur. 16 października 1941 w Donaborowie koło Kępna) – polska historyk specjalizująca się w historii Polski i historii powszechnej XIX i XX wieku, polskiej myśli politycznej XIX i XX wieku, dziejach Śląska XVIII-XX wieku oraz historii Niemiec, nauczyciel akademicki związana z Uniwersytetem Wrocławskim i Uniwersytetem Opolskim.

Życiorys

Po ukończeniu szkoły średniej oraz uzyskaniu świadectwa dojrzałości studiowała w latach 1962–1967 historię na Uniwersytecie Wrocławskim. Po otrzymaniu tytułu magistra[uwaga 1][1] pracowała przez rok w Bibliotece Uniwersyteckiej, a następnie w Zakładzie Historii Sztuki Polskiej Akademii Nauk[2].

W 1970 została pracownikiem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. W tym okresie interesowała się polską myślą polityczną przełomu XIX i XX wieku, pracując w zespole badaczy dziejów tego problemu pod kierunkiem prof. Henryka Zielińskiego. W 1975 uzyskała stopień naukowy doktora nauk historycznych na podstawie pracy pt. Antypolska propaganda dolnośląskich władz prowincjonalnych w latach 1922–1933. Po jej opublikowaniu w 1982 otrzymała nagrodę Ministra Edukacji Narodowej w kategorii najlepszych prac doktorskich. W 1988 odbyła kolokwium habilitacyjne, na podstawie rozprawy nt.: Jan Ludwik Popławski 1854-1908. Biografia polityczna, za którą otrzymała w 1990 również nagrodę MEN. W 1989 uzyskała stanowisko docenta, a w 1992 stanowisko profesora nadzwyczajnego. Ostatnim szczeblem jej kariery naukowej było otrzymanie w 1997 roku stanowiska profesora zwyczajnego po uzyskaniu w tym samym roku od prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego tytułu profesora nauk humanistycznych[2].

W latach 90. XX wieku związała się z Instytutem Historii Uniwersytetu Opolskiego. Na swojej macierzystej uczelni pełniła od 1984 funkcję wicedyrektora Instytutu Historycznego do spraw dydaktycznych. W 1990 została kierownikiem Śląskoznawczego Studium Doktoranckiego przy Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez trzy kadencje zasiadała w senackiej komisji do spraw wydawnictw uniwersyteckich, pełniąc w ostatnich dwóch latach, 1995-1996 funkcję przewodniczącej tej komisji. Objęła także stanowisko kierownika Zakładu Historii Polski i Powszechnej XIX i XX wieku Instytutu Historycznego UWr., a w lutym 2010 została redaktorem naczelnym Śląskiego Kwartalnika Historycznego Sobótka. Weszła w skład prezydium Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk. Była wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego[3]. Z kolei na Uniwersytecie Opolskim została kierownikiem Katedry Krajów Europy Środkowo-Wschodniej[4]. W 2013 przeszła na emeryturę.

Dorobek naukowy

Zainteresowania badawcze Teresy Kulak koncentrują się wokół zagadnień związanych z[2]:

  • dziejami Polski XIX i XX wieku,
  • historią ruchu narodowo-demokratycznego na obszarze ziem polskich,
  • dziejami polskiej myśli politycznej XIX i XX wieku,
  • dziejami politycznymi, społecznymi i narodowymi Śląska od 1740 roku po współczesność,
  • dziejami Wrocławia, głównie w czasach pruskich,
  • badaniami nad przeszłością i teraźniejszością naukowego środowiska wrocławskiego,
  • historią kobiet.

Do jej najważniejszych publikacji naukowych należą[uwaga 2]:

  • Jan Ludwik Popławski – biografia polityczna, 1994
  • Wrocław: przewodnik historyczny, 1997
  • Syców i okolice od czasów najdawniejszych po współczesność (wraz z Wojciechem Mrozowiczem), 2000
  • Historia Wrocławia. T. 2, Od twierdzy fryderycjańskiej do twierdzy hitlerowskiej, 2001
  • Historia Uniwersytetu Wrocławskiego 1702-2002 (wraz z Mieczysławem Paterem, Wojciechem Wrzesińskim), 2002

Uwagi

  1. Jej praca magisterska pisana na seminarium prof. Henryka Zielińskiego poruszała problematykę polskiej opinii publicznej wobec Wolnego Miasta Gdańska w latach 1920–1933.
  2. Dane na podstawie Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego, stan na XII 2013 roku.

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.