Teleskop – odmiana hodowlana chińskiej populacji złotej rybki wywodzącej się od jednego z podgatunków karasia złocistegoCarassius auratus auratus, w hodowli akwarystycznej popularnie zwanymi welonami. Była jedną z pierwszych odmian złotej rybki sprowadzonej i hodowanej w Europie.

Opis

Ciało krótkie, owalne, o długich płetwach, wyglądem zbliżone do welona, płetwa grzbietowa duża i wyprostowana. Charakterystyczną cechą tej odmiany są duże, dobrze wykształcone i wyłupiaste oczy. Ze względu na ich kształt wyróżnia się oczy: jajowate, kuliste, pierścieniowato-kuliste, pierściemowato-stożkowate, sferoidalne, bocznie stożkowato-ścięte oraz stożkowato-ścięte w kierunku do przodu. Oczy o takich kształtach pojawiają się dość wcześnie, po ok. 60 dniach od wyklucia z ikry.[1]

Ubarwienie różne z wyjątkiem koloru zielonego. Spośród wszystkich odmian barw największą i najbardziej pożądaną barwą jest kolor czarny. Najbardziej cenioną odmianą jest teleskop o czarnej, aksamitnej barwie.

Do grupy teleskopów zaliczają się również inne odmiany złotych rybek: teleskop kogutek, teleskop oranda. W grupie tej występują odmiany o ogonie weloniastym (welenoteleskopy) i o ogonie rozdwojonym na kształt ogona jaskółki.

Kształt oczu złotej rybki, odmiany teleskop

Typy[2]

W hodowli akwarystycznej można wyróżnić 3 typy teleskopów:

  • typ 1 - teleskop-oranda, niekiedy bywa nazywany "smoczą głową". Posiada ciało i płetwy tak jak w przypadku teleskopa, z dużą naroślą pomiędzy dużymi oczami. Spotykane barwy: pomarańczowa i czerwona, niekiedy mogą zdarzyć się również inne.
  • typ 2 - teleskop-kogutek. Ciało i płetwy podobne do teleskopa. Ubarwienie pomarańczowe, czerwone lub biało-czerwone.
  • typ 3 - teleskop-kogutek z odwróconymi pokrywami skrzelowymi. Ciało i płetwy tak jak u teleskopa właściwego. Odwrócone pokrywy skrzelowe przypominają swym wyglądem pofałdowany kołnierz noszony dawniej przez ludzi. Ubarwienie tego typu jest czerwień oraz dwukolor czerwień i biel

Warunki hodowlane

Zalecane warunki w akwarium
zbiornikduży (min. 100 l)
temperatura18-24°C
twardość wody8-12°n
skala pH6,5-7
pokarmżywy (dafnia, wioślarki), skrobane mięso wołowe

Pokarm

Rurecznik nie jest wskazany w przypadku hodowli drogich, bardzo szlachetnych odmian.

Galeria

Przypisy

Bibliografia

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.