Tadeusz Szymon Gaździk
Data i miejsce urodzenia

20 maja 1954
Krosno

Data śmierci

8 czerwca 2021

Miejsce spoczynku

Cmentarz rzymskokatolicki przy ul. Smutnej w Sosnowcu

Zawód, zajęcie

Polski lekarz ortopeda

Alma Mater

Śląska Akademia Medyczna

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Medal Komisji Edukacji Narodowej

Tadeusz Szymon Gaździk (ur. 20 maja 1954 r. w Krośnie, zm. 8 czerwca 2021[1]) – polski specjalista chirurgii urazowej, histologii, ortopedii oraz rehabilitacji medycznej, prof. dr hab. n. med.

Życiorys

Ukończył VIII Liceum Ogólnokształcące im. Wilhelma Piecka w Katowicach w roku 1973, a w 1979 r. Wydział Lekarski Śląskiej Akademii Medycznej. Od trzeciego roku studiów był zatrudniony w Zakładzie Fizjologii jako młodszy asystent. Po ukończeniu z wyróżnieniem studiów podjął pracę w Zakładzie Histologii i Embriologii, a po jego reorganizacji w Zakładzie Mikroskopii Elektronowej Śl. AM. W tym samym czasie zaczął także pracować w Oddziale Urazowo-Ortopedycznym Centralnego Szpitala Górniczego w Katowicach-Ochojcu.

Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 1983 r. W latach 1984–1987 był zatrudniony w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich. W 1986 r. otrzymał II stopień specjalizacji z zakresu chirurgii urazowo-ortopedycznej, a 2004 r. II stopień specjalizacji z zakresu rehabilitacji medycznej. W 1987 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego. Od 1989 do 1996 roku kierował Kliniką Ortopedii Katedry Reumatologii Śl. AM w Ustroniu. W 1990 roku został docentem, a w latach 1993–1996 był zatrudniony na etacie profesora nadzwyczajnego Śl. AM w Katowicach. Od 1996 do 1998 roku był ordynatorem Oddziału Urazowo-Ortopedycznego w Szpitalu Górniczym w Katowicach. Od 1998 roku był Kierownikiem Katedry i Kliniki Ortopedii Śl. AM w Katowicach. Pracował też w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu[2].

W 1999 roku uzyskał tytuł naukowy profesora. W latach 1989–1996 był kierownikiem Kliniki Ortopedii Katedry Reumatologii Śl. AM, w latach 1996–1998 był ordynatorem Oddziału Urazowo-Ortopedycznego Szpitala w Katowicach-Murckach, a w latach 1998–2008 był kierownikiem Katedry i Oddziału Klinicznego Ortopedii SUM. Następnie był kierownikiem Katedry Fizjoterapii SUM, a następnie kierownikiem Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracował również w Katedrze Rehabilitacji AWF w Katowicach, Wyższej Szkole Ekonomii i Administracji w Bytomiu oraz Wyższej Szkole Ekonomii w Bielsku-Białej i Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach[3].

Odbył staże w klinikach ortopedycznych w Polsce oraz RFN, Szwajcarii, Anglii i USA. Był autorem prawie 300 doniesień naukowych opublikowanych w czasopismach naukowych w kraju i za granicą oraz kilkunastu książek z zakresu ortopedii, współautorem dwóch patentów oraz członkiem licznych towarzystw naukowych. Był redaktorem naczelnym czasopisma Journal of Orthopaedics Trauma Surgery and Related Research[4]. W latach 2002–2006 był prezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego. Był też członkiem m.in.: Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Polskiego Towarzystwa Osteoporozy, Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, Polskiego Towarzystwa Ozonoterapii. Był delegatem na Okręgowy Zjazd Lekarzy pięciu kadencji[5].

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodą PAN, Nagrodą im. B. Nowakowskiego oraz nagrodami Rektora ŚAM za działalność naukową i dydaktyczną.

Pochowany w Sosnowcu[6].

Przypisy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.