Data i miejsce urodzenia |
22 sierpnia 1877 |
---|---|
Data i miejsce śmierci |
1 stycznia 1962 |
Miejsce spoczynku |
Busko-Zdrój |
Zawód, zajęcie | |
Miejsce zamieszkania |
Dąbrowa Górnicza; Busko-Zdrój |
Narodowość | |
Alma Mater | |
Wydział |
Medyczny |
Rodzice |
Antoni Starkiewicz |
Małżeństwo |
1.Kazimiera de domo Starkiewicz |
Dzieci |
Jerzy Starkiewicz (fizyk) |
Odznaczenia | |
Szymon Tadeusz Starkiewicz (ur. 22 sierpnia 1877 w Warszawie[uwaga 1], zm. 1 stycznia 1962 w Busku-Zdroju) – lekarz pediatra, a także wolnomularz i społecznik, pionier kompleksowej rehabilitacji dzieci w Polsce – twórca Sanatorium „Górka” w Busku-Zdroju[2].
Życiorys
Dzieciństwo i młodość
Szymon był pierworodnym synem Antoniego (zm. 1926) i Leonii z Jundziłłów (zm. 1927). Rodzice byli nauczycielami w szkołach powszechnych Kongresówki (Piotrkowskie). Ojciec był Litwinem; w domu dziadków rozmawiano po litewsku i w tym języku prowadzono rodzinną korespondencję. Matka pochodziła z polskich Kresów Wschodnich i była unitką. Narodziny pierworodnego syna były przez ponad rok ukrywane. Miało to na celu uniknięcie przymusowego prawosławia, co carskie prawo przewidywało dla dzieci z mieszanych małżeństw (wiązało się z tym uznanie dziecka za Rosjanina). Dla pewności rodzina przeniosła się do Będzina, gdzie dziecko zostało wpisane do ksiąg metrykalnych. Szymon został z opóźnieniem ochrzczony w Kościele Mariackim w Krakowie[1].
Szymon Starkiewicz (wraz z trzema braćmi[uwaga 2]) uczęszczał do szkoły powszechnej prowadzonej przez ojca, a następnie do gimnazjum filologicznego w Kielcach, które skończył w 1898 roku (w kieleckim gimnazjum uczył Jan Starkiewicz, brat Antoniego i ojciec Władysława i Szczęsnego). Był zafascynowany książkami Żeromskiego (które były wówczas zakazane) za co był, wraz z kolegami, zatrzymany przez żandarmerię i przez noc przetrzymywany w karcerze i przesłuchiwany[10].
Studia medyczne rozpoczął na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Moskiewskiego, gdzie istniała wówczas jedyna w Rosji katedra chorób dziecięcych, którą prowadził prof. Nił Fiedorowicz Fiłatow[11]. W następnych latach studiował w Uniwersytecie Warszawskim, który ukończył w 1904 roku eximia cum laude[12].
Po odbyciu kilkumiesięcznej praktyki w klinice internistycznej, instytucie położnictwa i prywatnej lecznicy pediatrycznej, dr Starkiewicz prowadził praktykę lekarską w Siewierzu i Myszkowie k. Częstochowy.
Zagłębie
Główny okres pracy Szymona Starkiewicza jest związany z Zagłębiem. Pracę rozpoczynał na stanowisku lekarza w ambulatorium kopalni Towarzystwa Franko-Włoskiego „Paryż” i „Koszelew” w Dąbrowie Górniczej. W kopalni przyjmował do 200 pacjentów dziennie[13]. Poza pracą ambulatoryjną pisał prace naukowo-lekarskie, publikowane w „Przeglądzie Pediatrycznym”, „Przeglądzie Lekarskim”, „Gazecie Lekarskiej” i „Nowinach Lekarskich”. Zachęcony przez prof. Józefa Brudzińskiego tłumaczył z niemieckiego podręcznik Salgego Einführung in die moderne Kinderheilkunde. Po pięciu latach pracy podręcznik został wydany jako „Zarys pediatrii współczesnej” (1918). Przez długi okres był jedynym polskojęzycznym akademickim podręcznikiem pediatrii[14][15]. Był to dla niego trudny czas, gdyż kierując się dobrem swoich niezamożnych pacjentów, sprowadził i rozpowszechnił broszurkę informującą o tym, w jaki sposób obniżyć koszty lekarstw i samego leczenia, przez co popadł w konflikt z miejscowym aptekarzem i felczerem, gdyż swoim działaniem w istotnym stopniu ograniczył ich dochody. Ci zaś podjęli z nim bezpardonową walkę, sięgając nawet do chuligańskich metod, takich jak zrywanie i niszczenie szyldu lekarskiego oraz stosując szeptaną propagandę szkalującą i dyskwalifikującą Starkiewicza jako lekarza. Doktor nie wytrzymał presji i po upływie roku przeniósł się do Myszkowa niedaleko Częstochowy, gdzie poznał doktora medycyny Władysława Biegańskiego, będącego założycielem i prezesem Częstochowskiego Towarzystwa Lekarskiego
Okres pracy w Dąbrowie Górniczej był przerywany wyjazdami szkoleniowymi, m.in. do łódzkiego szpitala pediatrycznego, kierowanego przez J. Brudzińskiego, oraz do kliniki pediatrycznej prof. Antoine’a Marfana w Paryżu. Po pobycie w Paryżu dr Szymon Starkiewicz zorganizował w Dąbrowie Górniczej placówkę „Kropla Mleka”, trzecią z takich placówek w Polsce. Podobne placówki istniały już wówczas w Łodzi i w Krakowie. Krakowską „Kroplę mleka” założył w Szpitalu św. Ludwika w Krakowie (przy ul. Strzeleckiej) literat i pediatra, Tadeusz Boy-Żeleński. Powstanie „Kropli Mleka” w Dąbrowie Górniczej zapoczątkowało rozwój akcji społeczno-leczniczej „Stacja Opieki nad Matką i Dzieckiem” przy Szpitalu Miejskim w Dąbrowie Górniczej[14][15].
Po odzyskaniu niepodległości dr Szymon Starkiewicz był dwukrotnie kandydatem do Sejmu, jednak nie został wybrany. W kampanii wyborczej jego przeciwnicy operowali argumentem:
Matki, nie wybierajcie dra Starkiewicza na posła, bo stracicie dobrego lekarza, a zyskacie kiepskiego polityka[16].
Górka
W 1917 roku, w czasie zdrowotnego urlopu po tyfusie plamistym, dr Starkiewicz poznał Zakład Zdrojowy w Busku, gdzie zrodziła się myśl o stworzeniu tu specjalistycznej placówki pediatrycznej. Tego okresu dotyczy cytat:
…kiedy cały kraj żył jeszcze pod grozą wojny, kiedy wśród nieopisanego zamętu powstawały zręby państwa polskiego, gdzieś tam pod Kielcami, na Górce w Busku, pięćdziesiąt kilometrów od stacji kolejowej, pewien prowincjonalny lekarz ogłosił drukiem, iż 31 grudnia 1918 roku przystąpił wraz z żoną i synami do kopania gliny, z której będzie się wypalać cegły na budowę sanatorium dla dzieci, finansowaną z prywatnych składek[17].
Dr Starkiewicz rozpoczął długotrwałą akcję propagandową na rzecz sanatorium i poszukiwania sponsorów. Nie przerwał jej krótkotrwały epizod, związany z powołaniem w 1920 roku, przez ówczesnego ministra zdrowia, Witolda Chodźko, na stanowisko dyrektora Departamentu Opieki nad Dziećmi i Młodzieżą[16].
Jednym z pierwszych hojnych ofiarodawców był inżynier górniczy z Sosnowca, Stanisław Knothe[18], którego imieniem nazwano po latach pierwszą salę nowego sanatorium. Darowizna ta umożliwiła nabycie ziemi pod budowę budynku kolonii dla 30 dzieci z Zagłębia. Głównymi pomocnikami dr Starkiewicza byli wówczas Adam Ficek i Jakub Nizioł (m.in. jako „minister komunikacji”, który m.in. „zarządzał wynajmowanemi furmankami”[19]), dwaj chłopi z pobliskich wiosek, których poznał w Dąbrowie Górniczej jako pracowników kopalni. Wspólnie z nimi dokonał zakupu kilkudziesięciu morgów na „Żwirowej Górce”[19] – pustym wzniesieniu koło Zbludowic[20], bogatym w glinę – i rozpoczął prace budowlane. Ich początkiem było uruchomienie cegielni w szopie z kieratem[21][15].
Komitet Budowy Kolonii, w którego skład wchodzili Starkiewicz, Nizioł, Ficek i kilka innych osób z Buska[uwaga 3], Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zalegalizowało w 1919 roku. Sposoby zdobywania środków na budowę tak opisuje Zygmunt Kisielewski w swojej książce Czyn nie łza (1928)[23][24]:
Siadał więc ten „jeden”[uwaga 4] na furmankę, minister komunikacji na kozioł i wio na kwestę. Tu dano parę korców ziemniaków, ówdzie kilkadziesiąt koron, tam trochę drzewa, gdzie indziej odprawiono z kwitkiem.
W 1920 roku Komitet Budowy otrzymał 200 tys. marek od Ministra Zdrowia na wykończenie pierwszego domku, murowanego z własnej cegły[23]. W tym czasie leczenie dzieci prowadzono w Busku, w wynajętych pokojach willi „Wiktoria” (30 miejsc). Od roku 1921 dr Starkiewicz organizował również, dla dzieci z Zagłębia, sezonowe kolonie letnie. Początkowo dzieci zajmowały sześć „namiotów bessemerowskich” (każdy na 30 łóżeczek), otrzymanych od Amerykańskiego Czerwonego Krzyża wraz z wyposażeniem 150 szpitalnych łóżeczek. W kolejnych latach wybudowano oszklone pawilony, zaprojektowane bezpłatnie przez architekta Jana Witkiewicza[26].
W lipcu 1922 roku odbyło się uroczyste Walne Zgromadzenie członków nowego Stowarzyszenia pod nazwą Kolonia Lecznicza Dziecięca im. Rektora dra med. Józefa Brudzińskiego przy Zdroju w Busku. Do Stowarzyszenia przystąpili tacy udziałowcy, jak Kasy Chorych i ZUS. Zarząd Stowarzyszenia przejął od Komitetu Budowy majątek Górki i część organizacyjnych obowiązków, związanych z realizacją programu jej dalszego rozwoju[26].
Sanatorium oficjalnie rozpoczęło działalność w roku 1927. Dr Starkiewiczowi powierzono stanowisko dyrektora. Od 1929 roku z Górką związał się Eustachy Kuroczko, który, wraz z drugą żoną Szymona Starkiewicza, Wandą, zorganizował i prowadził sanatoryjną szkołę, wzorowaną na podobnych ośrodkach niemieckich, dostosowaną do możliwości i potrzeb chorych dzieci[27].
Sanatorium dziecięce w Busku-Zdroju funkcjonuje obecnie jako Szpital Dziecięcy Kompleksowej Rehabilitacji „Górka”.
Ordery i odznaczenia
- Order Sztandaru Pracy II klasy (13 lipca 1954)[28]
- Krzyż Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (27 listopada 1929)[29]
- Krzyż Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (30 kwietnia 1925)[30]
Upamiętnienie
Jego imieniem jest nazwana ulica w Busku-Zdroju (wcześniej ul. Wiślicka), sanatorium „Górka” oraz Szpital Specjalistyczny w Dąbrowie Górniczej[2]. W lipcu 1962 roku, aby upamiętnić dokonania tego wielkiego społecznika, na południowej ścianie budynku sanatorium „Górka” wmurowano płytę wykonaną z białego piaskowca.
Opinie
Z okazji 75-lecia działalności „Górki” w czasopiśmie „Ortopedia, traumatologia, rehabilitacja” (2002) napisano o jej powstaniu[31]:
Powstanie „Górki” i jej rozrost do placówki oszacowanej na miliony złotych to dowód, że nie mając nic, tylko ową wielką siłę pragnienia i sprzyjające okoliczności, można dokonać rzeczy niecodziennych.
W „Eskulapie Świętokrzyskim” (pismo Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej) wydrukowano, w artykule pt „Dr Szymon Starkiewicz – Judym z Górki (w 40 rocznicę śmierci)” następujący apel[32]:
Młodzieży lekarska, Polska! Zapamiętaj imię i nazwisko mądrego, łagodnego i dobrego doktora Szymona Starkiewicza. Był on lekarzem miękkiego serca, gdy chodziło o niesienie pomocy chorym dzieciom. Stawał się człowiekiem o twórczym, silnym sercu i mocnej dłoni, gdy napotkał na drodze swojej działalności przeszkody. Był wtedy niezłomny.
W czasopiśmie „Służba Zdrowia” (2003) ukazał się artykuł pt. „Górka ze snów Żeromskiego”, a w nim m.in. opinia o Szymonie Starkiewiczu[33]:
…nie lubił, gdy go porównywano do Judyma. Judym to synonim szlachetności, ale przy tym klęski, a on był człowiekiem trudnego, morderczego czynu i jednak sukcesu. Porwał się z motyką na słońce. Pokazał, że chcieć, to móc.
Życie prywatne
Szymon Starkiewicz był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną, Kazimierą de domo Starkiewicz[uwaga 5], miał dwóch synów, Jerzego (fizyk[34], ur. 1904) i Witolda (okulista, ur. 1906). W roku 1946 zawarł drugie małżeństwo z Wandą z Przybysławskich (1903–1985)[2], która pomagała w realizacji idei Górki jako dr filozofii i pedagog (pedagogika specjalna)[35].
Zmarł w roku 1962. Jest pochowany na cmentarzu parafialnym w Busku-Zdroju w rodzinnym grobowcu, wraz z rodzicami, bratem Leonem i żoną Wandą (sektor III)[36].
Działalność wolnomularska
Będąc wzorem lekarza społecznika, człowiekiem czynu, osobą o nieposzlakowanej przeszłości Starkiewicz został w pierwszej połowie lat dwudziestych ubiegłego wieku inicjowany do jednej z siedmiu lóż Wielkiej Loży Narodowej „Polacy Zjednoczeni”, przyjmując imię zakonne „Szymon Górka”[37].
Niestety nie zachowały się jakiekolwiek dokumenty mówiące o tym, kto rekomendował Starkiewicza do wolnomularstwa. Niewykluczone i wielce prawdopodobne, że tą osobą był jego szef w Ministerstwie Zdrowia, również lekarz, dr med. Witold Chodźko. Przyjmując „światło” wolnomularskie, Starkiewicz nawiązał do swego rodzaju tradycji, gdyż polskich lekarzy, którzy przystąpili do tego etycznego i filozoficznego ruchu, obejmującego swoim zasięgiem różne stany i zawody, odnajdujemy w jego początkach na ziemiach polskich. Profesor Edward Towpik tak pisze o tym okresie:
„Lekarze pojawili się wśród inicjatorów ruchu wolnomularskiego w Polsce wcześnie – w drugiej połowie XVIII wieku. Na dokumencie założycielskim loży »Cnotliwy Sarmata« powstałej w Warszawie 18 stycznia 1767 r. widnieją nazwiska Jana Boecklera, konsyliarza króla Stanisława Augusta, i Andrzeja Ludwika Sauve. [...] Wśród 5748 członków lóż odnaleziono 157 lekarzy (ok. 2,7%). Może to być liczba nieco zaniżona – w wykazie Małachowskiego-Łempickiego nie zawsze podany jest zawód, co w przypadku lekarzy mało lub zupełnie obecnie nieznanych może prowadzić do nieścisłości”[38].
Podobnie wygląda sytuacja z przynależnością do wolnomularstwa lekarzy polskich w okresie drugiej niepodległości. Zdecydowana większość dokumentów sporządzonych w lożach zaginęła w latach zawieruchy wojennej lub została zniszczona przez samych wolnomularzy po ogłoszeniu dekretu prezydenta Mościckiego w 1938 roku, likwidującego loże wolnomularskie na obszarze Polski.
Z pozostałych nielicznych dokumentów stanowiących obecnie dość skromny zasób archiwalny wiemy, że obok Chodźki i Starkiewicza wolnomularzami byli wybitni lekarze psychiatrzy: doc. Witold Łuniewski, prof. Jan Mazurkiewicz, prof. Rafał Radziwiłłowicz oraz znany warszawski neurolog dr Wacław Męczkowski[39].
Uwagi
- ↑ Miejsce urodzenia nie jest pewne. Wspominając dzieciństwo Szymon Starkiewicz pisał „Urodziłem się … ponoć w Warszawie, ale wpisany zostałem w rok później do ksiąg metrykalnych w Będzinie[1].
- ↑ Młodszymi braćmi byli: Leon Starkiewicz (w przyszłości nauczyciel, twórca gimnazjum w Łodzi), drugim Antoni Starkiewicz (ur. 1879), dyrektor kopalni i Huty Bankowej w Dąbrowie Górniczej w 1939 roku[3], aresztowany przez Niemców 14 kwietnia 1940 roku i wysłany do Dachau (KL)[4][5], kolejnym prawdopodobnie Marian Starkiewicz (wymieniony obok rodziców Szymona, Antoniego i Leonii Starkiewiczów, na Liście członków pierwotnego „Komitetu Budowy Kolonji w Busku” od jesieni 1918 r. do lipca 1922, zamieszczonej w książce Zygmunta Kisielewskiego Czyn, nie łza[6]), inżynier związany przed wojną z Olkuszem[7] i być może z Polanicą[8][9].
- ↑ Na kilku stronach wydanej w roku 1928 książki Zygmunta Kisielewskiego, zatytułowanej Czyn, nie łza i opatrzonej zaczerpniętym z Beniowskiego mottem: Wielki czyn często Go ubłaga, nie łza próżno stracona przed kościoła progiem, została zamieszczona Lista członków pierwotnego „Komitetu Budowy Kolonji w Busku” od jesieni 1918 r. do lipca 1922 r. oraz członków założycieli i członków honorowych. (W porządku chronologicznym). Na pierwszych dziesięciu pozycjach znaleźli się: 1. Dr. Starkiewicz Szymon – Górka, 2. Starkiewiczowa Kazimiera – Górka, 3. Starkiewicz Jerzy – Górka, 4. Starkiewicz Witold – Górka, 5. Nagórska Anna, nauczycielka[22] – Leśna, 6. Knothe Stanisław, inżynier – Sosnowiec, 7. Przedpełski Stanisław, inżynier – Sosnowiec, 8. Nizioł Jakób – Owczary, 9. Ficek Adam – Zbludowice, 10. Kap. Jarosz, nadleśny – Pińczów[6].
- ↑ Zwrot „ten jeden” odnosi się do zamieszczonego wcześniej opisu sytuacji: Został wprawdzie z paru przyjaźnie usposobionych osób z Buska utworzony „komitet budowy kolonji”, ale robił wszystko, załatwiał, dawał inicjatywę i brał odpowiedzialność zawsze on, ten sam, zawsze ten polski „jeden”, który wszędzie musi być, tam, gdzie się coś twórczego dzieje[25].
- ↑ Kazimiera Starkiewicz była stryjeczną siostrą Szymona Starkiewicza. Zawarli związek małżeński w roku 1903 za indultem papieskim[2].
Przypisy
- 1 2 Starkiewicz 1962 ↓, s. 66.
- 1 2 3 4 Krzysztof Brożek: Polski Słownik Biograficzny. T. XLII (2003–2004): Stanislaw ks. Mazowiecki – Stawiarski Seweryn; Starkiewicz Szymon Tadeusz (1877–1962). Kraków: PAN (www.psb.pan.krakow), 2002, s. 309–311.
- ↑ Sylwester Dominik: Fragment „Spisu abonentów sieci telefonicznych Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów w Katowicach na 1939”. dawnadabrowa.pl. [dostęp 2015-12-26].
- ↑ IPN. Wykaz do Dachau. IPN. s. poz. 903. [dostęp 2015-12-26].
- ↑ Starkiewicz 1962 ↓, s. 112.
- 1 2 Kisielewski 1928 ↓, s. 97–101.
- ↑ Henryk Osuch: Życie emalierni. Olkusz: Starostwo Powiatowe w Olkuszu, s. 20–26. ISBN 978-83-938320-4-0.
- ↑ Bolesław Jaśkiewicz: 11. Dom Zdrojowy – Sanatorium Wielka Pieniawa, ul. Parkowa 4. [w:] Oficjalna strona UM. Szlakiem architektonicznych zabytków Polanicy Zdroju, czyli stare obiekty o nowych obliczach [on-line]. Urząd Miejski w Polanicy-Zdroju. [dostęp 2018-06-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-07)].
- ↑ Georg Wenzel, Lingen (Ems)/Altheide Bad, tłum.: Erna Biegus, Henryk Grzybowski. Życie dla Polanicy. Dyrektor uzdrowiska Georg Berlit (1878–1946). „Nieregularnik Polanicki”. 2004 (3/8), s. 12, grudzień 2004. TMP. Towarzystwo Miłośników Polanicy (TMP). ISSN 1732-470X.
- ↑ Starkiewicz 1962 ↓, s. 67.
- ↑ MMA Uniwersytet Medyczny: Нил Федорович Филатов (1847–1902). [w:] Historia katedry chorób dziecięcych [on-line]. lech.mma.ru. [dostęp 2015-02-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-17)]. (ros.).
- ↑ Starkiewicz 1962 ↓, s. 68.
- ↑ Starkiewicz 1962 ↓, s. 69.
- 1 2 Starkiewicz 1962 ↓, s. 70.
- 1 2 3 Starkiewicz 1962 ↓, s. 71.
- 1 2 Starkiewicz 1962 ↓, s. 74–75.
- ↑ Bieńkowska 1973 ↓, s. 5.
- ↑ Stanisław Knothe (ID: psb.11928.1). [w:] M.J. Minakowski, Genealogia potomków Sejmu Wielkiego [on-line]. www.sejm-wielki.pl. [dostęp 2014-08-14].
- 1 2 Kisielewski 1928 ↓, s. 30.
- ↑ Kisielewski 1928 ↓, s. 22.
- ↑ Starkiewicz 1962 ↓, s. 76.
- ↑ Lucyna Dziaczkowska. Teacher’s Genuineness and Passion as Determinants of Student Development. Inspiration Drawn from the Biography of Anna Nagórska (1882-1963). From the Perspective of the Study of the Teacher’s Profession. „Roczniki Pedagogiczne”. 12 (2), Aug 18, 2020. Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. DOI: 10.18290/rped20122-4. ISSN 2080-850X. (ang.).; Autentyczność i pasja nauczyciela jako uwarunkowania rozwoju ucznia. Pedeutologiczne inspiracje płynące z biografii Anny Nagórskiej (1882-1963).
- 1 2 Starkiewicz 1962 ↓, s. 83–86.
- ↑ Kisielewski 1928 ↓, s. 33.
- ↑ Kisielewski 1928 ↓, s. 31–32.
- 1 2 Starkiewicz 1962 ↓, s. 88.
- ↑ Bieńkowska 1973 ↓, s. 176–188.
- ↑ M.P. z 1954 r. nr 103, poz. 1311„w 10 rocznicę Polski Ludowej za zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej w dziedzinie medycyny”.
- ↑ M.P. z 1929 r. nr 278, poz. 644 „za zasługi na polu opieki społecznej nad dzieckiem”.
- ↑ M.P. z 1925 r. nr 102, poz. 435 „za bezinteresowną i ideową pracę na polu opieki nad dzieckiem”.
- ↑ Przemysław Potasz, Janusz M. Dobrowolski. 75 lat działalności Specjalistycznego Szpitala Kompleksowej Rehabilitacji i Ortopedii Dziecięcej „Górka” w Busku Zdroju. „Ortopedia, raumatologia, rehabilitacja”. 1, 2002.
- ↑ Jan Lechicki. Historia medycyny. „Eskulap Świętokrzyski – pismo Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej”, 06 2003. Okręgowa Rada Lekarska w Kielcach.
- ↑ Halina Kleszcz. Górka ze snów Żeromskiego. „Służba Zdrowia”. 97, s. 24–26, grudzień 2003.
- ↑ Publikacje z lat 1946 i 1947, zob. Search name: Starkiiewicz J. [w:] All Library Books, journals and Electronic Records Telegrafenberg [on-line]. waesearch.kobv.de. [dostęp 2012-10-23]. (ang.).
- ↑ Bieńkowska 1973 ↓, s. 205.
- ↑ Cmentarz Parafialny w Busku Zdroju [online], mogily.pl [dostęp 2022-02-17] .
- ↑ Leon Chajn: Wolnomularstwo w II Rzeczypospolitej. Czytelnik, 1975 (dig. 19 Sep 2007), s. 624.
- ↑ E. Towpik: Lekarze warszawscy w lożach wolnomularskich. Część I: lata 1767–1821.
- ↑ Waldemar Gniadek: Doktor Judym z Buska-Zdroju – biografia Szymona Starkiewicza; Doctor Judym from Busko-Zdroj – biography of Szymon Starkiewicz. [w:] Czytelnia Medyczna » Medycyna Rodzinna » 2/2014 [on-line]. Wydawnictwo Borgis Sp. z o.o, 2014. [dostęp 2019-05-12].
Bibliografia
- Szymon Starkiewicz: Górka. W: Praca zbiorowa: Pamiętniki lekarzy. Warszawa: Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”, 1962.
- Danuta Bieńkowska: Ludzie z Górki. Warszawa: Książka i Wiedza, 1973.
- Zygmunt Kisielewski: Czyn, nie łza… (Rzecz o Górce, Dziecięcej Kolonii Leczniczej pod Buskiem. Warszawa: Polski Komitet Międzynarodowego Kongresu Opieki nad Dzieckiem, 1928.
- konkurs.eduseek.interklasa.pl: Dr Szymon Starkiewicz. [dostęp 2014-02-18].
- K. Brozek, S. Starkiewicz. Szymon Starkiewicz (1877–1962). On the centenary of birth of the pioneer of complex rehabilitation of children in Poland. „Pediatria Polska”. 53 (8), s. 921–923, sierpień 1978. PMID: 358116.
Linki zewnętrzne
- Dr Szymon Starkiewicz > Biografia. starkiewicz.busko.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-26)]. na: www.starkiewicz.busko.pl
- Busko.travel Tablica pamiątkowa na Górce. busko.travel. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
- Dwie publikacje Sz. Starkiewicza w bazie PubMed, www.ncbi.nlm.nih.gov