Szpital św. Gertrudy
St. Gertrauden-Krankenhaus
Ilustracja
Szpital św. Gertrudy w Berlinie
Państwo

 Niemcy

Miejscowość

Berlin

Adres

Paretzer Straße 12

Architekt

Hermann Bunning

Rozpoczęcie budowy

5 czerwca 1929

Ukończenie budowy

4 listopada 1930

Położenie na mapie Berlina
Mapa konturowa Berlina, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Szpital św. Gertrudy”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Szpital św. Gertrudy”
Ziemia52°28′50,27″N 13°19′01,88″E/52,480630 13,317190
Strona internetowa

Szpital pw. św. Gertrudy (niem. St. Gertrauden-Krankenhaus) – szpital w Berlinie-Wilmersdorf, wybudowany w latach 1929–1930 roku przez Zgromadzenie Sióstr św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy. W latach 1945–1946 pełnił rolę domu generalnego zgromadzenia. Obecnie placówka wchodzi w skład szpitala uniwersyteckiego Charité.

Historia

Kaplica w szpitalu

Siostry ze Zgromadzenia św. Katarzyny w Braniewie podjęły działalność misyjną w Berlinie – politycznym i ekonomicznym centrum Niemiec – w 1908 roku[1]. 13 czerwca tegoż roku pięć sióstr pod kierownictwem 36-letniej pielęgniarki Aurelii Kuhn rozpoczęło posługę przy parafii katolickiej Bożego Ciała (Corpus Christi) w dzielnicy Prenzlauer Berg. Do tej właśnie parafii należało szczególnie dużo osób, którzy wyemigrowali do Berlina z Warmii, szukając pracy i lepszego życia.

Działalność katarzynek obejmowała tu opiekę nad chorymi oraz pracę z dziećmi w przedszkolu. Oprócz tego siostry odpowiadały za wystrój kościoła parafialnego. W 1910 ministerstwo wydało zgodę na ich posługiwanie w szpitalu w dzielnicy Nordend, który został zbudowany na 90 łóżek w 1905 roku. Dziesięć katarzynek pod kierownictwem siostry przełożonej Arcadii Schmalenbach (późniejszej matki generalnej) rozpoczęło w nim posługę. Przez to zakon zyskał możliwość zbierania doświadczenia w dużej nowoczesnej placówce medycznej w stolicy Niemiec[2].

Do wybudowania jednak własnego dużego szpitala w Berlinie przyczynił się przypadek. Katarzynki prowadzące szpitale już w wielu miejscowościach Prus dążyły w latach 20. XX w. do wybudowania szpitala w stolicy Prus Wschodnich – w Królewcu. Jednak protestanckie władze miasta nie wyraziły na to zgody, mimo wykupionej już w korzystnej lokalizacji działki pod budowę szpitala. Wskutek tego nowy zarząd generalny z matką Winefridą Herrmann zmienił plany i skierował swoje zaangażowanie na stolicę w Berlinie.

Dla kongregacji zakonnej w Braniewie było to niebotyczne wyzwanie. Dzięki wsparciu niemieckiego Caritasu i jej urzędników opracowany został plan wielomilionowej inwestycji. Sam tylko koszt zakupu działki budowlanej w Berlinie wyniósł 1,1 miliona ówczesnych marek (reichsmark). Pożyczki udzielone przez banki pozwoliły ruszyć z budową szpitala. Opracowanie planów i realizację budowy zlecono architektowi Hermannowi Bunning[3]. Nowoczesny pięciopiętrowy szpital, mieszczący m.in. 5 sal operacyjnych, laboratoria, urządzenia rentgenowskie, kąpiele lecznicze oraz kaplicę został wybudowany w 15 miesięcy. Poświęcenie nowego szpitala na 500 miejsc nastąpiło 4 listopada 1930 roku. W tym czasie konwent zakonny liczył tylko 22 siostry i 11 postulantek.

5 listopada przyjęta została pierwsza pacjentka szpitala. Na oficjalne otwarcie szpitala w dniu 16 listopada zaproszono wielu dostojników, władze zarówno państwowe, jak i samorządowe, wielu lekarzy, przedstawicieli kas chorych, przyjaciół i darczyńców.

Sytuacja finansowa szpitala w początkowym okresie nie przedstawiała się dobrze. Jednym z powodów był na pewno kryzys polityczno-gospodarczy na początku lat 30. Do tego doszła konkurencja innych bardziej doświadczonych placówek oraz wysokie koszty własne. Placówka nie mogła też liczyć na dalsze wsparcie finansowe z diecezji warmińskiej. Dopiero w połowie lat 30. budżet szpitala zaczął się równoważyć. Również renoma szpitala wzrosła i zaczęto doceniać jego nowoczesny zakres usług i wyposażenie. Szpital zaczęły odwiedzać liczne wizytacje z kraju i zagranicy, co było z jednej strony bardzo uciążliwe, z drugiej czyniło placówce świetną reklamę[4].

Dzięki posługiwaniu w szpitalu św. Gertrudy berlińska placówka sióstr katarzynek zaczęła się szybko rozrastać. W tym największym ze wszystkich szpitali kongregacji posługiwały w 1932 roku 32 siostry, w 1935 było ich już 51. Wskutek dużego oddalenia od domu generalnego w Braniewie matka Arcadia Schmalenbach podjęła decyzję o rozdzieleniu zgromadzenia katarzynek na dwie prowincje. Stolica Apostolska zaakceptowała wniosek matki Arcadii w końcu 1934 roku[5]. 7 kwietnia 1935 dokonano formalnego rozdziału zgromadzenia na dwie prowincje – warmińską i berlińską. Odtąd szpital św. Gertrudy podlegał prowincji berlińskiej katarzynek, której pierwszą matką prowincjonalną została Winefrida Herrmann[6].

28 kwietnia 1945 szpital został zajęty przez wojska radzieckie i zamieniony w szpital wojenny, jednak wkrótce po zakończeniu wojny żołnierze opuścili obiekt i przywrócono jego normalną działalność. W lipcu 1945 Berlin został podzielony na 4 sektory, Wilmersdorf znalazł się w strefie brytyjskiej. Szpital, w przeciwieństwie do innych obiektów w tej części Berlina, posiadał ważną zaletę – wodę z własnej studni, czego brakowało wówczas w wielu domostwach z powodu zniszczonej sieci wodociągowej. Działalność szybko w nim powróciła na normalne tory[7].

W okresie do 10 sierpnia 1945 do maja 1946 roku szpital św. Gertrudy pełnił ponadto rolę domu generalnego zgromadzenia katarzynek, po tym jak siostry z matką generalną Arcadią musiały opuścić ich siedzibę w Braniewie, uciekając przed okrucieństwami nadciągającej Armii Czerwonej[8].

W 1999 groziło szpitalowi zamknięcie, jednak udało się kryzys zażegnać. W 2007 szpital dysponował 410 łóżkami szpitalnymi na 12 oddziałach[7].

Przypisy

  1. Magdalena Łucja Krebs Działalność współczesna Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny Dziewicy, Męczennicy Studia Warmińskie 38, 185-194, 2001.
  2. Relinde Meiwes Von Ostpreussen in die Welt. Die Geschichte der ermländischen Katharinenschwestern (1772–1914), Paderborn 2011, s. 170.
  3. Liste, Karte, Datenbank / Senatsverwaltung für Stadtentwicklung und Umwelt – Berlin [online], www.berlin.de [dostęp 2022-01-14] (niem.).
  4. Relinde Meiwes, Klosterleben in bewegten Zeiten. Die Geschichte der ermlӓndischen Katharinenschwestern (1914–1962), Paderborn 2016, s. 57–65.
  5. M. Brigitta Neumann Katharinenschwestern seit 1908 in Berlin. 70 Jahre Provinz Berlin, w: Ermlandbriefe Sommer 2005.
  6. Relinde Meiwes, Klosterleben in bewegten Zeiten. Die Geschichte der ermlӓndischen Katharinenschwestern (1914–1962), Paderborn 2016, s. 144.
  7. 1 2 Sankt-Getrauden-Krankenhaus Berlin-Wilmersdorf. 75. Jubiläum, von Sr. Philothea Hinzmann CSC, Ermlandbuch 2007, s. 53–60
  8. Relinde Meiwes, Klosterleben in bewegten Zeiten. Die Geschichte der ermlӓndischen Katharinenschwestern (1914–1962), Paderborn 2016, s. 171, 182.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.