Szczelina w Słonecznych Skałach Druga
Plan jaskini
Plan jaskini
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Położenie

Jerzmanowice, Dolina Szklarki

Właściciel

prywatny

Długość

1,8 m

Deniwelacja

0

Wysokość otworów

465 m n.p.m.

Ekspozycja otworów

ku NE

Kod

J.Olk.I-08.86

Położenie na mapie gminy Jerzmanowice-Przeginia
Mapa konturowa gminy Jerzmanowice-Przeginia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Szczelina w Słonecznych Skałach Druga”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Szczelina w Słonecznych Skałach Druga”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Szczelina w Słonecznych Skałach Druga”
Położenie na mapie powiatu krakowskiego
Mapa konturowa powiatu krakowskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Szczelina w Słonecznych Skałach Druga”
Ziemia50°12′23″N 19°43′33″E/50,206333 19,725861
Strona internetowa

Szczelina w Słonecznych Skałach Drugaschronisko w Słonecznych Skałach na Wyżynie Olkuskiej wchodzącej w skład Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej[1]. Znajduje się we wsi Jerzmanowice w gminie Zabierzów, w powiecie krakowskim, w województwie małopolskim[2].

Schronisko znajduje się na szczelinie wschodniej ścianie skały Ogrodzieniec. Otwór znajduje się na wysokości kilku metrów, nad progiem. Ma średnicę 0,4 m, wysokość 1,8 m i ciągnie się za nim ciasna szczelina o stropie będącym zawaliskiem. Już po 1,5 m szczelina staje się tak ciasna, że niedostępna[1]..

Opisywany obiekt powstał w wapieniach skalistych górnej jury, na nieco rozmytej pionowej szczelinie. Ściany są zwietrzałe, nacieków brak. Namulisko tworzy głównie gleba i gruz wapienny. Szczelina jest w całości widna, przewiewna i poddana wpływom środowiska zewnętrznego. Przy jej otworze skąpo rosną rośliny zielne i dzika róża, w głębi szczeliny także mchy, porosty i glony. Zwierząt nie zaobserwowano[1].

Szczelina znana była od dawna, ale nie wymieniana w literaturze speleologicznej. Jej dokumentację sporządziła Izabella Luty w lipcu 2014 r.[1]

W skale Ogrodzieniec znajduje się jeszcze drugi obiekt jaskiniowy – Szczelina w Słonecznych Skałach Pierwsza[3].

Przypisy

  1. 1 2 3 4 Izabella Luty, Szczelina w Słonecznych Skałach II [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2020-12-03].
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [online] [dostęp 2020-12-03].
  3. Izabella Luty, Szczelina w Słonecznych Skałach I [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2020-12-17].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.