Szambo[1] lub dół chambeau[2] (rzekomo[3] od fr. nazwiska Chambeau[4][5]) – podziemny zbiornik, zazwyczaj bezodpływowy, wykonany np. z betonu, do którego odprowadzane są ścieki z domowych urządzeń kanalizacyjnych. Szamba mogą być podłączone do systemu kanalizacji miejskiej, gdzie stanowią rodzaj zbiornika retencyjnego zapobiegającego zatykaniu się uzbrojenia podziemnego. W przypadku braku takiego połączenia budowane są pojemniejsze szamba bezodpływowe, z których nieczystości są wywożone przez tabor asenizacyjny bezpośrednio do punktów zlewnych.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zbiorniki bezodpływowe mogą być stosowane tylko na działkach budowlanych niemających możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej[6].
Zobacz też
Przypisy
- ↑ „Szambo” jest określeniem potocznym, rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie posługuje się określeniem zbiornik na nieczystości ciekłe.
- ↑ Instrukcja techniczna K-1. Warszawa: Główny Geodeta Kraju, 1998.
- ↑ szambo - Poradnia językowa PWN. sjp.pwn.pl. [dostęp 2015-09-01].
- ↑ Słownik wyrazów obcych PWN. swo.pwn.pl. [dostęp 2013-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013–10–30)].
- ↑ Władysław Kopaliński: szambo. [w:] Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych [on-line]. slownik-online.pl. [dostęp 2011-06-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-02)].
- ↑ Rozdział 7 § 34 rozporządzenia