Synteza subtraktywna (ang. subtractive synthesis) – metoda syntezy dźwięku polegająca na odejmowaniu harmonicznych, poprzez przetwarzanie przebiegów generowanych przez oscylatory. Była ona pierwszą historycznie metodą zastosowaną w syntezatorach.

Przebieg o danych parametrach (kształcie, częstotliwości, współczynniku wypełnienia fali impulsowej) przetwarzany jest przez kolejne bloki (moduły) instrumentu. Należą do nich m.in.:

Rodzaj użytych bloków oraz sposób ich połączenia nazywany jest torem syntezy. Jego modyfikacja (zmiana połączeń) możliwa jest wyłącznie w syntezatorach modularnych. Pozostałe syntezatory umożliwiają jedynie kontrolowanie parametrów poszczególnych modułów. Synteza subtraktywna początkowo realizowana była przez układy analogowe, a blokami sterowano napięciowo. Dziś w większości przypadków stosuje się układy DSP (lub też odpowiednie algorytmy w przypadku oprogramowania), a instrumenty, w których są one zastosowane, klasyfikuje się do grupy Virtual Analog.

Przykład

Schemat blokowy syntezatora użytego w przykładzie

Poniższy przykład przedstawia kolejne etapy kształtowania brzmienia.

  1. Wytwarzanie przez oscylatory (OSC A i OSC B) przebiegów o różnych kształtach
  2. Modulowanie współczynnika wypełnienia fali impulsowej przez generator LFO
  3. Zmiksowanie przez mikser (OSC Mix) obu przebiegów w stosunku głośności 50:50
  4. Nadanie brzmieniu obwiedni za pomocą generatora EG
  5. Zmiana charakterystyki brzmienia za pomocą filtra dolnoprzepustowego (VCF)
  6. Efekt końcowy

Zobacz też

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.