Synagoga w Krzepicach
Obiekt zabytkowy nr rej.
- 1121/69 z 27.12.1969 (woj. katowickie)
- A/896/2021 z 29.10.2021 (woj. śląskie)[1]
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Krzepice

Budulec

murowana

Data budowy

1814-1822

Data likwidacji

II wojna światowa

Tradycja

ortodoksyjna

Obecnie

trwała ruina

Położenie na mapie Krzepic
Mapa konturowa Krzepic, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Synagoga w Krzepicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Synagoga w Krzepicach”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Synagoga w Krzepicach”
Położenie na mapie powiatu kłobuckiego
Mapa konturowa powiatu kłobuckiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Synagoga w Krzepicach”
Położenie na mapie gminy Krzepice
Mapa konturowa gminy Krzepice, w centrum znajduje się punkt z opisem „Synagoga w Krzepicach”
Ziemia50°57′58″N 18°42′50″E/50,966000 18,714000

Synagoga w Krzepicachsynagoga znajdująca się w Krzepicach (województwo śląskie), przy ulicy Weneckiej 1, nad rzeką Liswartą. Zniszczona przez Niemców podczas II wojny światowej.

Historia

Tablica

Budowa synagogi w ówczesnej wsi Kuźniczka, która jest obecnie lewobrzeżną częścią Krzepic rozpoczęła się na przełomie 1814 i 1815 r. Data ukończenia nie jest do końca znana, ale przyjmuje się ją za 1822 rok, czyli datę uniezależnienia się lokalnej gminy żydowskiej od kahału z Działoszyna. Wówczas synagoga musiała być już czynna.

Podczas II wojny światowej hitlerowcy doszczętnie zdewastowali synagogę i następnie utworzyli wokół niej obóz dla Żydów. Po wojnie w stanie trwałej ruiny bez dachu nieruchomość była własnością prywatną, dopiero po śmierci wszystkich spadkobierców stała się w 2016 r. mieniem gminnym. Po przejęciu synagogi samorząd gminy podjął starania o poprawę stanu zabytku. W 2020 r. gmina otrzymała 400 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zabezpieczenie budowli[2].

Architektura

Murowany z cegły i kamienia budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta o wymiarach 13,6 na 24,1 metra[2]. W środku we wschodniej części znajdowała się główna sala modlitewna, a w zachodniej przedsionek, nad którym na piętrze znajdował się babiniec.

Fasada ujęta jest w czterokolumnowy portyk z trójkątnym tympanonem[2], dawniej na tle schodkowego szczytu przesłaniającego dach. Nad drzwiami głównymi, a poniżej półokrągłego okna znajduje się tabliczka ze stylizowaną gwiazda Dawida, którą podtrzymuje para lwów wkomponowana w hebrajski napis z zaszyfrowaną datą:

"O jakimże lękiem napawa to miejsce! Nic tu innego, tylko dom Boży i brama do nieba"

Wewnątrz synagogi, na ścianie wschodniej zachowała się wnęka po Aron ha-kodesz ujęta w prostą opaskę ceglaną oraz zabity deskami okulus. Na ścianach znajdują się rzędy wysokich, półokrągłe zakończonych okien.

Przypisy

Zobacz też

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.