Elementy poprzeczne do prętów zbrojeniowych to strzemiona.

Strzemię – element zbrojenia pomocniczego w żelbecie. Stosowany jest głównie w zbrojeniu elementów prętowych (belek, słupów, łuków), rzadziej w elementach powłokowych i konstrukcjach masywnych (bryłowych)[1][2].

Zbrojenie pomocnicze układane jest zazwyczaj prostopadle do prętów zbrojenia głównego i ma za zadanie utrzymywanie tych prętów we właściwym miejscu formy. Dzięki zbrojeniu pomocniczemu można montować szkielet zbrojenia poza deskowaniem, a dopiero następnie ułożyć w jego właściwym miejscu. Strzemiona spełniają nie tylko rolę konstrukcyjno-stabilizacyjną w stosunku do szkieletu zbrojenia przed zalaniem go betonem, ale w powstałych już konstrukcjach przenoszą siły ścinające w gotowych belkach i rozpierające w słupach[3].

Strzemiona mają najczęściej kształt prostokątny, otaczający główne pręty zbrojenia elementu. W słupach okrągłych strzemiona mogą mieć kształt okręgów.

W słupach zbrojenie poprzeczne (strzemiona, siatki i spirale) musi skutecznie stabilizować każdy pręt zbrojenia głównego w dwóch prostopadłych kierunkach. Dla słupów, w których najdłuższy bok przekroju poprzecznego jest nie większy niż 400 mm, stosuje się pojedyncze strzemiona, dla większych przekrojów – strzemiona wielokrotne[4].

Przypisy

  1. Grzegorz Pośpiech, Montaż i układanie zbrojenia w deskowaniach i w formach, Radom: Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, 2006.
  2. Tadeusz Urban, Michał Gołdyn, Łukasz Krawczyk, Wpływ rodzaju zbrojenia poprzecznego o niepełnym zakotwieniu na nośność płyty żelbetowej przy przebiciu, „Budow nictwo i Architektura” (12(1) (2013) 195-202).
  3. W. Danilecki, Zbrojenie, deskowanie i formy do betonu, Warszawa, Arkady, 1968
  4. Chodor Projekt. Encyklopedia. Słupy żelbetowe [online].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.