Stary Cmentarz Komunalny w Stargardzie
Ilustracja
Dom Pogrzebowy
Poprzednie nazwy

Neu Friedhof (1910-45)

Państwo

 Polska

Miejscowość

Stargard

Adres

ul. T. Kościuszki (brama główna)

Typ cmentarza

komunalny

Stan cmentarza

czynny

Powierzchnia cmentarza

19,8 ha

Liczba pochówków

ponad 25 tys.

Data otwarcia

1910

Zarządca

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Stargardzie

Położenie na mapie Stargardu
Mapa konturowa Stargardu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Stary Cmentarz Komunalny w Stargardzie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Stary Cmentarz Komunalny w Stargardzie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Stary Cmentarz Komunalny w Stargardzie”
Położenie na mapie powiatu stargardzkiego
Mapa konturowa powiatu stargardzkiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Stary Cmentarz Komunalny w Stargardzie”
Ziemia53°19′50″N 15°01′33″E/53,330556 15,025833
Strona internetowa

Stary Cmentarz Komunalny w Stargardzie – jest największym i najstarszym spośród istniejących współcześnie nekropolii w tym mieście.

Cmentarz został założony w 1910, jako przedłużenie starszego cmentarza (obecnie Park Batorego). Nosił wtedy nazwę – Nowy Cmentarz (Neuen Friedhof).

Plan cmentarza

Nekropolia położona jest pomiędzy ul. Kościuszki (brama główna), Spokojną i Przedwiośnie. Jego łączna powierzchnia wynosi blisko 20 ha i spoczywa tu ponad 25 tysięcy mieszkańców Stargardu. Jest porośnięty licznymi gatunkami drzew i krzewów. Spotkać tu można m.in. sosny wejmutki, buki zwyczajne, kasztanowce, dęby, wiązy i lipy. Przy głównej alei, biegnącej ze wschodu na zachód, i przy jednej z jej przecznic rośnie ponad 80 drzewiastych okazów leszczyny tureckiej, wysokości ponad 10 m, które zasadzono tu najprawdopodobniej już przy wytyczaniu cmentarza[1].

Na terenie cmentarza znajduje się wydzielona kwatera, w której spoczywają szczątki 64 saperów i dwóch sanitariuszek poległych w czasie rozminowywania miasta w 1945 roku. W pobliżu bramy głównej znajduje się tablica oddająca hołd zmarłym stargardzianom – Niemcom i Polakom, obok niej posadowione są dwie przedwojenne tablice nagrobne.

Przy bramie głównej znajduje się dom pogrzebowy i pomieszczenia administracyjne cmentarza.

W związku z przepełnieniem cmentarza w 2002 oddano do użytku Nowy Cmentarz, na Giżynku. Obecnie na cmentarzu nie ma już wolnych kwater, a pogrzeby dokonywane są jedynie w miejscu zlikwidowanych, nieopłaconych grobów.

Pochowani na Starym Cmentarzu Komunalnym

Przypisy

  1. Mariusz Miernicki. Zabytkowe aleje leszczyny tureckiej Corylus colurna w Stargardzie Szczecińskim. „Chrońmy przyrodę ojczystą”. XLII (1/1986), s. 75-77. Państwowe Wydawnictwo Naukowe. (pol.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.