St Michael’s Mount
Ilustracja
St Michael’s Mount, widok około roku 1900
Kontynent

Europa

Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Akwen

kanal La Manche

Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, blisko dolnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „St Michael’s Mount”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „St Michael’s Mount”
50,11694°N 5,47797°W/50,116936 -5,477967

St Michael’s Mount (korn. Carrack Looz en Cooz) – wyspa pływowa u wybrzeży Kornwalii (Anglia) w zatoce Mount's Bay, niedaleko Marazion i Penzance. Połączona ze stałym lądem drogą o długości 366 m możliwą do pokonania podczas odpływu. Uważana jest za odpowiednik Mont Saint-Michel w Normandii we Francji. Na szczycie znajduje się XV wieczna kaplica św. Michała. Wyspą opiekuje się organizacja National Trust.

Historia

Wyspa była ośrodkiem religijnym od wczesnego średniowiecza, od czasu rzekomego pojawienia się Michała Archanioła. W tym czasie Bernard le Bec, francuski duchowny, wybudował na szczycie góry kościół[1]. Wyspa była również przedmiotem kilku bitew i oblężeń. W r. 1193 została przejęta przez Henry’ego La Pomeray, który przebrał swych ludzi za pielgrzymów. Podczas Wojny Dwóch Róż w roku 1473, wyspa była oblężona przez 6 miesięcy. W r. 1588 wyspa była pierwszym miejscem, z którego nadano sygnał ostrzegawczy o przybyciu Armady[1]. Podczas angielskiej wojny domowej St Michel's Mount była w posiadaniu rojalistów.

Galeria

Przypisy

  1. 1 2 History of The Mount. [dostęp 2009-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-12)]. (ang.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.