Spadochron zapasowy – spadochron wchodzący w skład kompletu spadochronowego, który skoczek używa do skoku.
Opis spadochronu zapasowego
Otwierany jest ręcznie przez skoczka w razie nieprawidłowego działania spadochronu głównego lub w pewnych przypadkach, w celu zmniejszenia prędkości opadania. Powierzchnia czaszy tego spadochronu około 45 m² (okrągłego). Rozmiar czaszy spadochronu zapasowego szybującego wynika pośrednio z rozmiarów czaszy głównej i nie powinien wiele się od niej różnić. Produkowany był kiedyś z jedwabiu naturalnego, obecnie z tkaniny nieprzepuszczalnej. W czasie II wojny światowej brytyjskie wojska powietrznodesantowe oraz 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa skoki treningowe i bojowe odbywały bez spadochronu zapasowego.
Czasze spadochronów zapasowych
- okrągłe – przy spadochronach typu piersiowego
- prostokątne – przy spadochronach szybujących w układzie plecy-plecy.
Spadochrony zapasowe produkowane w Polsce
- W Zakładach Sprzętu Technicznego i Turystycznego AVIOTEX w Legionowie (przedsiębiorstwo państwowe) były wyprodukowane lub zmodernizowane spadochrony zapasowe[1]:
- piersiowe: PZ-41a, SZ-60, SZ-73 „DEJMOS”, SZ-82 i Z-5P.
- W firmie AIR-POL Sp. z o.o. w Legionowie produkowane są[1]:
- piersiowy AZ-95 (występuje w zestawie spadochronowym DEDAL). Jest kompletny ze spadochronem desantowym AD-95. AZ-95 jest łatwo mocowany poprzez dwa karabinki do uprzęży spadochronu głównego. Można go otworzyć lewą lub prawą ręką. Jest na wyposażeniu Wojska Polskiego i użytkowany przez jednostki aeromobilne[2].
Przykładowe spadochrony zapasowe na świecie w układzie plecy-plecy
- PD Reserve – najbardziej popularny spadochron zapasowy. Łatwy i przyjemny w pilotażu, posiadający doskonałe właściwości lotne oraz jest przewidywalny i łatwy przy lądowaniu[3].
- Icarus-Reserve – jest to 7-komorowa prostokątna czasza. Ma niezawodne otwarcia i bezpieczna konstrukcja sprawiają, że jest to jedna z najbardziej popularnych czasz zapasowych na świecie[4].
- Optimum Reserve – jest dopuszczony do maksymalnej wagi w zakresie od 220 do nawet 290 funtów! (od 100 do 131 kg). Pilotuje się i ląduje równie przyjemnie jak spadochronem głównym[5].
- Spadochron zapasowy piersiowy (okrągły)
- Spadochron zapasowy (okrągły) piersiowy z widocznym uchwytem
- Spadochron szybujący w układzie plecy-plecy (górna część kontenera – spadochron zapasowy, dolna część kontenera – spadochron główny)
- Spadochron szybujący w układzie plecy-plecy (z prawej – metalowy uchwyt spadochronu zapasowego, z lewej – czerwona poduszka spadochronu głównego)
Przypisy
- 1 2 Łazarczyk 2013 ↓, s. 3.
- ↑ Spadochron zapasowy AZ-95. air-pol.com.pl. [dostęp 2015-04-08]. (pol.).
- ↑ PD Reserve. performancedesigns.com. [dostęp 2015-04-08]. (ang.).
- ↑ Icarus-Reserve. icaruscanopies.aero. [dostęp 2015-04-08]. (ang.).
- ↑ Optimum Reserve. performancedesigns.com. [dostęp 2015-04-08]. (ang.).
Bibliografia
- W. Stasiak: Encyklopedia Techniki Wojskowej. Jerzy Modrzewski (Przewodniczący Komitetu Naukowo-Redakcyjnego). Wyd. II. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1987, s. 656. ISBN 83-11-07275-2.
- Józef Łazarczyk. 85 lat produkcji spadochronów w Polsce cz. II. „Spadochroniarz – Magazyn Spadochroniarzy Polskich”. 70 (2/2013), s. 2–4, 2013. Wiesław lwański (Redaktor Naczelny). Warszawa: Związek Polskich Spadochroniarzy 6 Brygada Powietrznodesantowa. ISSN 1426-5168. [dostęp 2015-04-08]. (pol.).
Linki zewnętrzne
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.