Dzielnica Gliwic | |
Państwo | |
---|---|
Województwo | |
Miasto | |
Data założenia |
1260 |
W granicach Gliwic |
1 stycznia 1927 |
SIMC |
0940105 |
Populacja (30.06.2018) • liczba ludności |
|
Strefa numeracyjna |
032 |
Kod pocztowy |
44-103, 44-119 |
Tablice rejestracyjne |
SG |
Położenie na mapie Gliwic |
Sośnica (niem. Sosnitza) – dzielnica miasta Gliwice[2] od 1 stycznia 1927 roku.
Informacje ogólne
Dzielnica położona jest we wschodniej części Gliwic na granicy z miastem Zabrze. Składa się z tak zwanej Starej Sośnicy i Nowej Sośnicy. Starsza część obejmuje poniemieckie bloki mieszkalne usytuowane w centralnej części dzielnicy. Na jej terenach wokół znajdują się osiedla mieszkaniowe powstałe w okresie powojennym, między innymi osiedle mieszkaniowe Józefa Bema, osiedle mieszkaniowe Stefana Żeromskiego. Znajdują się tam również nieliczne domki jedno- lub wielorodzinne. Nowszą część charakteryzują m.in. nowsze zabudowania, w tym obiekty szkolne, sportowe, kulturowe, kościelne, itd.
Przez dzielnicę przepływa rzeka Kłodnica, która wyznacza granicę między Sośnicą a Ligotą Zabrską. Przez zachodnie obrzeża przebiega natomiast autostrada A1 (północ-południe), zaś przez południowe obrzeża autostrada A4, przecięcie tych autostrad tworzy największy węzeł autostradowy w Polsce.
Sośnica charakteryzuje się dużą ilością zieleni, są stawy rybne, ogródki działkowe, kryty basen kąpielowy, a także stadion, na którym odbywają się imprezy rekreacyjno-sportowe oraz mecze Klubu Sportowego Sośnica Gliwice. Działa także filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, która oprócz wypożyczania książek uczestniczy w życiu lokalnej społeczności. Wielu mieszkańców pracuje w istniejącej nadal KWK Sośnica.
30 czerwca 2018 roku dzielnicę zamieszkiwało 18 189 osób.
Nazwa
Teren, na którym powstała Sośnica, był porośnięty lasami sosnowymi. Stąd zapewne wywodzi się jej nazwa. Przez pewien czas wieś miała nawet swój herb: 3 sosny na tarczy.
Historia
Sośnica dawniej była wsią usytuowaną między Zabrzem i Gliwicami. Założył ją biskup wrocławski Tomasz I po uzyskaniu w 1260 roku zgody księcia opolsko-raciborskiego Władysława na kolonizację Biskupic i okolicy.
Ludność zajmowała się hodowlą bydła i rolnictwem. Uprawiano głównie chmiel potrzebny do produkcji piwa. Dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku rozwijający się na Śląsku przemysł spowodował, że ludność powoli zamieniała swoje rolnicze zajęcia na pracę w pobliskich hutach i kopalniach oraz na kolei, gdyż od 1846 roku przez Sośnicę przebiegała linia kolejowa łącząca Mysłowice z Berlinem.
Od roku 1873 Sośnica stała się samodzielną gminą podległą powiatowi zabrskiemu. Od tej pory nastąpił jej gwałtowny rozwój. Rozbudowano drogi, wybudowano bloki mieszkalne, kościół, przeprowadzono elektryfikację, powołano ochotniczą straż pożarną. W 1888 roku uruchomiono linię kolejową Gliwice – Orzesze. 17 października 1917 roku wydobyto pierwsze tony węgla z nieistniejących już dzisiaj szybów kopalni „Sosnitza” tzw. Pole "Wschód". Znacznie wzrosła liczba ludności napływającej do pracy i osiedlającej się w Sośnicy. W 1911 roku wybudowano kościół pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych.
Po podziale Górnego Śląska w wyniku plebiscytu w 1921 roku gmina Sośnica pozostała na terenach niemieckich. Rząd pruski zarządził regulację granic komunalnych i dlatego sąsiadujące ze sobą miasta Zabrze i Gliwice były zainteresowane włączeniem Sośnicy w swoje granice. Ostatecznie Sejm Górnośląski zdecydował, że od 1 stycznia 1927 roku gmina Sośnica licząca 6493 mieszkańców stanie się piątą dzielnicą Gliwic. W latach międzywojennych Sośnica przekształciła się w typową górnośląską dzielnicę robotniczą. W 1926 roku otwarto Zasadniczą Szkołę Górniczą. W latach 30. Sośnica posiadała własny dworzec kolejowy, bibliotekę i pocztę. W 1943 roku uruchomiono kopalnię „Oehrigen” tzw. pole "Zachód", łącząc Pole „Wschód” (Sośnica) z nowo powstałym Polem „Zachód” na terenie Ligoty Zabrskiej. W 1955 roku w kopalni "Sośnica" doszło do największej katastrofy górniczej, w jej dotychczasowej historii, w podziemnym pożarze zginęło 55 górników. W latach 80. XX wieku uruchomiono kolejne szyby tzw. pole "Bojków", równocześnie rozpoczęło się stopniowe wyłączanie pola "Wschód", które ostatecznie zniknęło w latach 90. XX wieku. Dzisiaj w tym miejscu na pamiątkę stoi kapliczka Św. Barbary.
Wspólnoty wyznaniowe
Katolicyzm
Kościoły rzymskokatolickie:
Od 2003 roku Sośnica ma drugi kościół – św. Jacka, o który zabiegał od 1980 roku już nieżyjący proboszcz parafii NMP Wspomożenia Wiernych ks. Brunon Ploch.
Świadkowie Jehowy
Zbory Świadków Jehowy[3]:
- Gliwice - Sośnica Północ
- Gliwice - Sośnica Południe
Od 2017 roku zbór Sośnica Północ spotyka się na Sali Królestwa przy ul. Wiertniczej 9[3].
Edukacja
Szkoły podstawowe:
- Szkoła Podstawowa nr 14 im. Stefana Żeromskiego
- Szkoła Podstawowa nr 15 (a obecnie biurowiec poświęcony m.in. badaniom laboratoryjnym)
- Szkoła Podstawowa nr 21 im. Henryka Sienkiewicza
Gimnazja:
- Gimnazjum Numer 6 w ZSO-14 im. Janusza Korczaka - obecnie placówka łączy szkołę podstawową z liceum ogólnokształcącym nr 10
Licea ogólnokształcące:
- Liceum Ogólnokształcące nr 10 (razem z Gimnazjum nr 6 tworzy ZSO nr 14)
- Liceum Ogólnokształcące Prawno-Filozoficzne
- Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Szkoły zawodowe i techniczne:
- Zespół Szkół Ekonomiczno–Technicznych
Sport
Z Sośnicy wywodzi się wielu znanych piłkarzy, m.in. Włodzimierz Lubański (wielokrotny reprezentant Polski, piłkarz m.in. Górnika Zabrze), Lukas Podolski (reprezentant Niemiec), Jacek Wiśniewski (obrońca Rozwoju Katowice, były zawodnik klubów Górnik Zabrze i Cracovia), Patryk Rachwał (były kapitan reprezentacji olimpijskiej i gracz m.in. Górnika Zabrze, Widzewa Łódź, obecnie Zagłębie Lubin), Joachim Marx (były król strzelców polskiej ekstraklasy i mistrz olimpijski 1972, zawodnik Gwardii Warszawa, Ruchu Chorzów, RC Lens), Michał Wróbel (były gracz Górnika Zabrze i Wisły Kraków, obecnie Olimpia Grudziądz), Stefan Florenski (były zawodnik Górnika Zabrze).
Węzeł autostradowy
Od nazwy dzielnicy pochodzi nazwa węzła autostradowego Gliwice Sośnica łączącego autostradę A1 z autostradą A4 i drogą krajową 44, a także z planowaną wewnętrzną obwodnicą Gliwic. Jest to jeden z największych węzłów drogowych w Polsce. Węzeł leży jednak na terenie dzielnicy Ligota Zabrska.
Galeria
- Bloki przy ulicy Jesiennej
- Rzeźba na jednym z sośnickich domów
- Zalew Szachta
- Garaże
- Mural z epoki PRL promujący sport
- Szeregowy dom
- Widok na KWK Sośnica z ulicy Jesiennej
- Zalew Szachta
Przypisy
- ↑ Urząd Miejski w Gliwicach: Raport o stanie miasta Gliwice za okres 2014–30.06.2018. [dostęp 2018-10-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-21)]. (pol.).
- ↑ BiP Urząd Miejski w Gliwicach. [dostęp 2017-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-01-28)].
- 1 2 Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2018-07-07] .