Widok na wzgórze Skała z parku dworku I.J. Pendereckiego w Kąśnej Dolnej

Skała lub Góra Skała (367 m) – wzniesienie na Pogórzu Ciężkowickim. Jego zachodnie stoki opadają do doliny rzeki Biała, północne dość stromo do centrum miasta Ciężkowice, południowe przechodzą w dość płaską wierzchowinę. Jest w większości porośnięte lasem, w którym znajdują się liczne skalne ostańce zwane Skamieniałym Miastem. W 1974 na części wzgórza, na którym znajdują się te ostańce, utworzono rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto[1].

Najwyższy punkt wzgórza Skała znajduje się nieco na południe od Skałki z krzyżem[1]. Obecnie wzgórze skała porasta las, na przełomie XIX i XX wieku były to jednak tereny bezleśne, będące gminnym pastwiskiem i nosiły nazwę „Przylasek”. I.J. Paderewski mający w sąsiedniej Kąśnej Dolnej dworek, zachwycony skalnymi ostańcami chciał wykupić ten teren. Planował zrobienie ścieżki spacerowej i wybudowanie pensjonatów dla letników. Rajcy Ciężkowic nie zgodzili się jednak na sprzedaż terenu, tłumacząc to potrzebą utrzymania pastwiska gminnego, oraz zgorszeniem, jakie sialiby wśród miejscowej ludności „roznegliżowani” letnicy[2].

Przez wzgórze Skała pomiędzy skalnymi ostańcami prowadzi znakowany szlak turystyczny. Omija on wierzchołek wzniesienia, natomiast od Skałki z krzyżem prowadzi w dół, do następnej atrakcji turystycznej – Wąwozu Ciężkowickiego i Wodospadu Czarownic[2].

szlak turystyczny niebieski Kąśna Dolna – rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto – Rzepiennik Strzyżewski

Przypisy

  1. 1 2 Pogórze Ciężkowickie. Mapa 1: 50 000b, Kraków: Compass, 2005, ISBN 83-89165-37-6.
  2. 1 2 Wiesław Szura, Wiesław Ziomek, Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, Tuchów: Mała Poligrafia Redemptorystów w Tuchowie, ISBN 978-837631-524-9.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.