Skútustaðahreppur
Ilustracja
Krajobraz gminy w okolicach jeziora Mývatn
Herb
Herb
Państwo

 Islandia

Okręg wyborczy

Norðausturkjördæmi

Region

Norðurland eystra

Okręg historyczny

Suður-Þingeyjarsýsla

Powierzchnia

6 036 km²

Populacja (2018)
 liczba ludności
 gęstość


493
0,1 os./km²

Kod pocztowy

660

Położenie na mapie Islandii
Mapa konturowa Islandii, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Skútustaðahreppur”
Ziemia65°38′30″N 16°54′40″W/65,641667 -16,911111
Strona internetowa

Skútustaðahreppur – gmina w północno-wschodniej Islandii, w regionie Norðurland eystra. Obejmuje rozległe wyżynne obszary w środkowej części wyspy od lodowca Vatnajökull na południu po okolice jeziora Mývatn na północy. Wschodnia granica gminy biegnie wzdłuż rzeki Jökulsá á Fjöllum od miejsca jej wypływu z lodowca Vatnajökull aż do okolic wodospadu Dettifoss. Zachodnia granica ma przebieg południkowy nienawiązujący do naturalnych form terenu. Gmina Skútustaðahreppur jest jedną z niewielu gmin Islandii bez dostępu do morza[1].

Położenie gminy Skútustaðahreppur na mapie administracyjnej kraju

Gmina Skútustaðahreppur jest największą pod względem powierzchni gminą w regionie Norðurland eystra. Większość jej obszaru jest niezamieszkana. Spośród blisko 500 mieszkańców gminy (2018) większość osiedliła się w okolicy jeziora Mývatn. Największą osadę Reykjahlíð, położona na północno-wschodnim brzegu tego jeziora, zamieszkuje 208 osób[2].

Większa część obszaru gminy objęta jest ochroną. W ramach Parku Narodowego Vatnajökull na terenie gminy chronione są, poza fragmentem lodowca, płaskowyż wulkaniczny pola lawowego Ódáðahraun z górującymi nad nim wulkanem tarczowym Trölladyngja, masywem Dyngjufjöll (z wulkanem Askja i jeziorem kalderowym Öskjuvatn) oraz masywem Herðubreið[3].

W ramach obszaru chronionego jeziora Mývatn i rzeki Laxá chronione są okolice tego jeziora, w szczególności formy wulkaniczne: wygasły wulkan Hverfjall oraz nietypowo ukształtowane pole lawowe Dimmuborgir[1]. Charakterystyczne dla tego obszaru są również pseudokratery, najbardziej znane Skútustaðagígar na południowym krańcu jeziora, które powstały na skutek erupcji freatycznych, czyli na skutek kontaktu magmy z wodą. Jezioro Mývatn stanowi również jedno z najbogatszych siedlisk ptaków wodnych na świecie[4].

Zmiany liczby ludności gminy 1998-2018[2]

W tym miejscu powinien znaleźć się wykres. Z przyczyn technicznych nie może zostać wyświetlony. Więcej informacji

Przypisy

  1. 1 2 Map Viewer. National Land Survey of Iceland. [dostęp 2018-07-17]. (ang.).
  2. 1 2 Municipalities and urban nuclei. Hagstofa Íslands. [dostęp 2018-07-17]. (ang.).
  3. Ódáðahraun / Krepputunga. Vatnajökulsþjóðgarður. [dostęp 2018-07-17]. (ang.).
  4. Mývatn and Laxá. UNESCO World Heritage Convention. [dostęp 2018-07-17]. (ang.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.