Siljan
Ilustracja
Widok na Siljan
Położenie
Państwo

 Szwecja

Wysokość lustra

161 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

354 km² (Siljan + Orsasjön + Insjön)

Głębokość
 maksymalna


121 m

Położenie na mapie Dalarny
Mapa konturowa Dalarny, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Siljan”
Położenie na mapie Szwecji
Mapa konturowa Szwecji, blisko centrum po lewej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Siljan”
Ziemia60°51′N 14°48′E/60,850000 14,800000
Siljan
Ilustracja
Siljan na zdjęciu Landsat 7 (NASA World Wind)
Ciało niebieskie

Ziemia

Średnica krateru

52 km

Wiek

376,8 ± 1,7 Ma

Siljanjezioro i krater uderzeniowy w Szwecji. Położone w środkowej części kraju w regionie Dalarna. Jest szóstym (354 km² – gdy jezioro Siljan liczone łącznie z przyległymi jeziorami Orsasjön i Insjön) albo siódmym (292 km² – gdy Siljan liczone samodzielnie) co do wielkości powierzchni jeziorem Szwecji i największym znanym kraterem uderzeniowym w Europie (poza Rosją).

Największe miasto położone nad jeziorem Siljan to Mora.

Krater

Jezioro powstało na obrzeżu krateru meteorytowego. Krater ten, obecnie znacznie zerodowany, miał początkowo przypuszczalnie średnicę około 55 km i jest największym znanym obecnie (2014) kraterem uderzeniowym w Europie (poza Rosją). Powstał około 377 mln lat temu (w dewonie)[1].

Przypisy

  1. Siljan w Earth Impact Database. University of New Brunswick, Fredericton, New Brunswick, Canada.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.