Siddhaśram (dewanagari सिद्धाश्रम trl. Siddhāśram, ang. Siddhashrama) – legendarny hinduistyczny aśram (pustelnia), który zgodnie z tradycją, położony jest w szerzej nieznanym ogółowi miejscu w Himalajach, gdzie wielcy jogini, sadhu i natchnieni mędrcy (ryszi), prowadzą życie siddhów. Przez Tybetańczyków miejsce to jest czczone, jako mityczna Szambala. Ramajana, Mahabharata i Purany wspominają Siddhashram jako pustelnię mahasidhów.

Ramajana

W Ramajanie mędrzec Wiśwamitra (dewanagari विश्वामित्र, trl. Vishwāmitra, ang. Vishvamitra) zabiera młodego Ramę i jego brata Lakszmanę do Siddhaśramu, aby zabili demony, które zakłócają spokój jego i innych ascetów przebywających w Siddhaśramie. Bracia zachwyceni pięknem Siddhaśramu proszą Wiśwamitrę, aby opowiedział im historię tego miejsca. Wiśwamitra opowiada im o czasach, kiedy Siddhaśram był pustelnią Wisznu, który pojawił się na ziemi pod postacią karła (awatar Wamana), aby pokonać króla demonów Bali i wykorzenić zło na ziemi. Wiśwamitra sugeruje Ramie, że on powinien postąpić tak samo będąc kolejną inkarnacją Wisznu[1].

Naradapurana

W Naradapuranie (Purwa, 1.25), Siddhaśram jest wymieniony jako pustelnia mędrca Suty (Ugrasrawy)[2]

Przypisy

  1. adaptacja Elżbiety Walterowej: Ramajana. Warszawa: Wydawnictwo ALFA, 1993. ISBN 83-7001-649-9.
  2. Narada Purana. Bharatadesam. [dostęp 2011-03-04]. Cytat: Not very far from here is the hermitage (ashrama) known as siddhashrama. The sage Suta lives there. (ang.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.