Serafin
Kenneth William Storheim
Mnich
Ilustracja
Kraj działania

Kanada

Data i miejsce urodzenia

25 stycznia 1946
Edmonton

Arcybiskup Ottawy i całej Kanady
Okres sprawowania

2007–2014

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Kościół Prawosławny w Ameryce

Inkardynacja

Archidiecezja Kanady

Śluby zakonne

3 kwietnia 1987

Diakonat

28 października 1979

Prezbiterat

28 listopada 1979

Chirotonia biskupia

13 czerwca 1987

Utrata stanu duchownego

październik 2015

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

13 czerwca 1987

Konsekrator

Teodozjusz (Lazor)

Współkonsekratorzy

Nataniel (Popp), Borys (Geeza)

Serafin, imię świeckie Kenneth William Storheim (ur. 25 stycznia 1946 w Edmonton) – były biskup Kościoła Prawosławnego w Ameryce.

Życiorys

Pochodzi z mieszanej rodziny szkocko-norweskiej wyznania luterańskiego. Ukończył studia niższego stopnia w Alberta w 1968, zaś trzy lata później ukończył Szkołę Teologiczną w Vancouverze. W 1978 przyjął prawosławie, przyjmując na ponownym chrzcie imię Serafim. Wstąpił do seminarium duchownego św. Włodzimierza w Nowym Jorku, który ukończył w 1981 z tytułem magistra teologii. 28 października 1979 przyjął święcenia diakońskie, zaś po miesiącu – kapłańskie. Wyjechał wówczas na krótko do monasteru Nowy Wałaam, po czym pracował jako proboszcz w kilku parafiach. 3 kwietnia 1987 złożył śluby monastyczne w monasterze św. Tichona Zadońskiego w South Canaan.

13 czerwca tego samego roku konsekrowany na biskupa pomocniczego archidiecezji Kanady z tytułem biskupa Edmonton, zaś trzy lata później został biskupem ordynariuszem tej samej diecezji. W marcu 2007 podniesiony do godności arcybiskupa. Pełni funkcję sekretarza Synodu Biskupów Kościoła Prawosławnego w Ameryce i kierownika wydziału spraw zewnętrznych i stosunków międzykościelnych. Po odsunięciu od urzędu metropolity Hermana pełnił obowiązki drugiego administratora, asystenta pełniącego obowiązki locum tenens arcybiskupa Dymitra[1]. Godność arcybiskupa łączył z funkcją przełożonego anglojęzycznej wspólnoty monastycznej św. Sylwana z Atosu w Johnstown.

We wrześniu 2010 policja kanadyjska rozpoczęła śledztwo w sprawie zarzutu dopuszczenia się przez niego molestowania seksualnego dwóch dziesięcioletnich chłopców, jakie miało mieć miejsce 25 lat wcześniej, w okresie, gdy późniejszych hierarcha pracował jako proboszcz w soborze Trójcy Świętej w Winnipeg. Serafin (Storheim) udał się na trzymiesięczny urlop[2]. 24 listopada 2010 duchownemu zostały formalnie postawione zarzuty karne[3]. 30 listopada Święty Synod Kościoła zawiesił go w stanie duchownym i wyznaczył biskupa Ireneusza (Rochona) na tymczasowego administratora archidiecezji Kanady[4]. 21 marca 2014 arcybiskup Serafin został przeniesiony w stan spoczynku, z zachowaniem prawa do odprawiania nabożeństw wyłącznie w kaplicy św. Sylwana w Spencerville oraz w cerkwi Trójcy Świętej w Edmonton[5].

W 2014 został uznany za winnego jednego przypadku molestowania seksualnego i 9 lipca tegoż roku skazany na osiem miesięcy pozbawienia wolności. Karę odbywał od lutego 2015[6]. Niezależnie od orzeczenia świeckiego sądu toczył się przeciwko niemu proces kanoniczny[7], zakończony w październiku 2015 usunięciem ze stanu duchownego i pozbawieniem wszystkich godności. Serafin (Storheim) pozostał jedynie mnichem[8].

Przypisy

Bibliografia

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.