Seksty
Ilustracja
Jezioro Seksty
Położenie
Państwo

 Polska

Region

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Morfometria
Powierzchnia

792 ha

Głębokość
 maksymalna


7 m

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Seksty”
Ziemia53°41′37″N 21°45′48″E/53,693611 21,763333
Seksty, binduga Port

Seksty (niem. Sexter See[1]) – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w pow. piskim, w gminie Pisz, leżące na terenie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich

Jezioro tworzy południową zatokę jeziora Śniardwy. Jezioro poprzez Kanał Jegliński ma połączenie z jeziorem Roś. Z główną taflą Śniardw łączy się wąską i dość płytką cieśniną nazywaną Bramką Seksteńską.

Od północnego zachodu jeziora Seksty znajduje się zatoka Kaczerajno (uważana czasem za odrębne jezioro), oddzielona od Sekst i Śniardw wąskim, bagnistym półwyspem Kaczor, a na południowym wschodzie jest wejście do Kanału Jeglińskiego. Od Bramki Seksteńskiej do Kanału Jeglińskiego prowadzi oznakowany szlak wodny z Mikołajek do Pisza.

Powierzchnia zwierciadła wody wynosi 792 ha[2]; głębokość jeziora dochodzi do 7 m.

Brzegi Sekst są od wschodu niskie i podmokłe, od zachodu wyższe, zalesione (Puszcza Piska). Porośnięte trzcinami i roślinnością przybrzeżną. Pas ten jednak nie jest zbyt szeroki; 5–15 m od brzegu. Seksty nie są tak uczęszczane jak inne jeziora szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, są jednak lubiane przez żeglarzy, a przy brzegach Sekst znajduje się kilka bardzo popularnych miejsc biwakowych i postojowych, np. Binduga Port (dawna przystań do spławiania tartacznego drewna) lub wierzchołek półwyspu Kaczor.

Kąpieliska: Południowo-zachodnia część jeziora obfituje w bindugi. Tam wybudowane są liczne pomosty i istnieją wygodne, piaszczyste zejścia do wody.

Nad brzegiem jeziora znajdują się wsie Karwik i Zdory.

Na polskiej mapie z 1932 roku Wojskowego Instytutu Geograficznego zaznaczono polską nazwę Seksty[3]. W 1950 roku wprowadzono urzędowo nazwę Seksty, zastępując poprzednią niemiecką nazwę jeziora – Sexter See[1].

Istnieje połączenie kanałem z jeziorem Roś poprzez Kanał Jegliński, który wypływa w południowo-wschodniej części Sekst, a uchodzi w zachodniej części jeziora Roś. Seksty przechodzi cieśniną: na północnym zachodzie w Śniardwy, a na zachodzie w Kaczerajno. Przy samym wschodnim brzegu Sekst, od północnego brzegu, aż po południowy koniec przebiega granica Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Przypisy

  1. 1 2 Zarządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 4 kwietnia 1950 r. (M.P. z 1950 r. nr 52, poz. 588, s. 427)
  2. Jezioro Seksty w informatorze turystyczno-przyrodniczym www.jezioro.com.pl. [dostęp 2009-11-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (27 grudnia 2008)].
  3. Arkusz 45 Łomża. Mapa Operacyjna Polski 1:300 000. Wojskowy Instytut Geograficzny, 1932.

Bibliografia

  • Bąk J, Rudzielewicz M, Mazury. Przewodnik, Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2007, ISBN 978-83-7304-665-8.

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.