Schronisko w Lewych Kaskadach
Plan jaskini
Plan jaskini
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Położenie

Góra Zborów, Kroczyce

Właściciel

prywatny

Długość

4 m

Deniwelacja

0

Wysokość otworów

440 m n.p.m.

Wysokość otworów
nad dnem doliny

80 m

Ekspozycja otworów

ku NNE

Kod

J.Cz.III-06.19

Położenie na mapie gminy Kroczyce
Mapa konturowa gminy Kroczyce, po lewej znajduje się punkt z opisem „Schronisko w Lewych Kaskadach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Schronisko w Lewych Kaskadach”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Schronisko w Lewych Kaskadach”
Położenie na mapie powiatu zawierciańskiego
Mapa konturowa powiatu zawierciańskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Schronisko w Lewych Kaskadach”
Ziemia50°34′23″N 19°31′44″E/50,573056 19,528889
Strona internetowa

Schronisko w Lewych Kaskadachschronisko w Górze Zborów na Wyżynie Częstochowskiej[1]. Znajduje się we wsi Kroczyce w województwie śląskim, powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce, w obrębie rezerwatu przyrody Góra Zborów[2].

Opis obiektu

Schronisko znajduje się w zacięciu pomiędzy skałami Turnia nad Kaskadami i Skała z Mysim Trawersem. Jego otwór znajduje się na wysokości 7 m nad ziemią i dostępny jest tylko wspinaczką skalną lub zjazdem na linie[1]. Prowadzi przez niego droga wspinaczkowa Lewe kaskady o trudności VI w skali polskiej[3].

Schronisko powstało na pionowym pęknięciu skał. Ma trójkątny otwór, o szerokości 2 m i wysokości ok. 3,5 metrów. Za nim jest krótki, 4-metrowy korytarzyk, tylko na początku dostępny dla człowieka, potem stopniowo zawężający się do niedostępnych rozmiarów. Ma ogładzone ściany z licznymi jamkami krasowymi, jest widny i suchy, z płytkim, próchnicowym namuliskiem. Nacieków brak. W otworze rośnie leszczyna[1].

Schronisko powstało w późnojurajskich wapieniach skalistych. Wraz z całą Górą Zborów jest geostanowiskiem w Centralnym rejestrze geostanowisk Polski[1].

Zacięcie między Turnią nad Kaskadami i Skałą z Mysim Trawersem z otworem schroniska

Przypisy

  1. 1 2 3 4 Jerzy Zygmunt, Schronisko w Lewych Kaskadach, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2022-09-12].
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna [online] [dostęp 2022-09-12].
  3. Grzegorz Rettinger, Jura Północna. Przewodnik wspinaczkowy, Kraków: wspinanie.pl, 2017, ISBN 978-83-947825-0-4.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.