Schronisko na Straszykowej Górze Dziewiąte
Plan jaskini
Plan jaskini
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Położenie

Złożeniec, Dolina Wodącej

Właściciel

prywatny

Długość

4 m

Deniwelacja

2,50 m

Wysokość otworów

458 m n.p.m.

Ekspozycja otworów

ku NW

Kod

J.Cz.IV-03.08

Położenie na mapie gminy Ogrodzieniec
Mapa konturowa gminy Ogrodzieniec, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Schronisko na Straszykowej Górze Dziewiąte”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Schronisko na Straszykowej Górze Dziewiąte”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Schronisko na Straszykowej Górze Dziewiąte”
Położenie na mapie powiatu zawierciańskiego
Mapa konturowa powiatu zawierciańskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Schronisko na Straszykowej Górze Dziewiąte”
Ziemia50°25′10″N 19°36′25″E/50,419444 19,606944
Strona internetowa

Schronisko na Straszykowej Górze Dziewiąte, Schronisko na Straszykowej Górze w Ostańcu IX – jaskinia we wsi Ryczów, w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Ogrodzieniec na Straszykowej Górze[1]. Wzniesienie to należy do mikroregionu Wyżyna Ryczowska na Wyżynie Częstochowskiej będącej częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej[2].

Opis obiektu

Schronisko znajduje się w ostańcu, któremu wspinacze skalni nadali nazwę Kominowa[3]. Dość duży otwór schroniska znajduje się na wysokości 2 m nad północno-zachodnią podstawą Kominowej i jest łatwo dostępny. Schronisko ma postać niskiej, ale szerokiej nyży. Powstało w późnojurajskich wapieniach skalistych w strefie freatycznej. Nie ma namuliska. Ze względu na duży otwór i małą długość jest całkowicie poddane wpływom środowiska zewnętrznego. Jego ściany porastają mchy i porosty[1].

Schronisko znane było od dawna. Po raz pierwszy opisali go M. Szelerewicz i A. Górny w maju 1991 r. Oni też opracowali jego plan[1].

Przypisy

  1. 1 2 3 M. Szelerewicz, A. Górny, Schronisko na Straszykowej Górze IX, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2021-06-29].
  2. Jerzy Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998, ISBN 83-01-12479-2.
  3. Grzegorz Rettinger, Jura Środkowa. Przewodnik wspinaczkowy, wyd. 3, Kraków: wspinanie.pl, 2019, ISBN 978-83-947825-3-5.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.