Sareomycetes
Ilustracja
Sarea resinae na korze drzewa
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

Sareomycetes

Nazwa systematyczna
Sareomycetes Beimforde, A.R. Schmidt, Rikkinen & J.K. Mitch.
Fungal Systematics and Evolution 6: 33 (2020)[1]
Typ nomenklatoryczny

Sarea Fr. 1825

Sareomycetes Beimforde, A.R. Schmidt, Rikkinen & J.K. Mitch. – klasa workowców (Ascomycota)[2].

Charakterystyka

Do klasy Sareomycestes należą dwa tylko gatunki, które rozwijają się wyłącznie na żywicy drzew. Do 2000 r. na podstawie cech morfologicznych sklasyfikowane były w rodzinie Trapellaceae w klasie miseczniaków (Lecanoromycetes). Przeprowadzone przez zespół mykologów badania molekularne oparte na analizie siedmiu filogenetycznie istotnych regionów DNA, w tym regionów rybosomalnych (ITS, nucSSU, mtSSU, nucLSU) i kodujących białka (rpb1, rpb2, mcm7) wykazały, że gatunki te nie pasują do żadnej z dotąd opisanych klas workowców. W związku z tym naukowcy ci utworzyli nową klasę Sareomycetes. Zmienność genetyczna nowo zaproponowanej klasy sugeruje, że jest to większa grupa, która wymaga dalszych badań i prawdopodobnie należy do niej więcej taksonów[3].

Systematyka

Według aktualizowanej klasyfikacji Index Fungorum bazującej na Dictionary of the Fungi klasa Sareomycetes należy do podtypu Pezizomycotina i jest taksonem monotypowym, do którego należy jeden tylko rodzaj[2]:

  • podklasa incertae sedis
    • rząd Sareales
      • rodzina Sareaceae Beimforde, A.R. Schmidt, Rikkinen & J.K. Mitch. 2020

Przypisy

  1. Index Fungorum [online] [dostęp 2020-12-15] (ang.).
  2. 1 2 CABI databases [online] [dostęp 2020-12-15] (ang.).
  3. C Beimforde i inni, Sareomycetes cl. nov.: A new proposal for placement of the resinicolous genus Sarea (Ascomycota, Pezizomycotina) [online], Fungal Syst. and Evol. 2020 Dec;6:25-37 [dostęp 2020-12-15] (ang.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.