Maroko
Godło Maroka
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Maroka

Wikiprojekt Polityka

Samorząd terytorialny w Maroku – struktura samorządu terytorialnego zorganizowana w Maroku.

Samorząd w Konstytucji Maroka

O władzy lokalnej jest mowa w IX Tytule Konstytucji Maroka[1].

Według art. 135 Konstytucji[1]:

Wspólnotami terytorialnymi Królestwa są regiony, prefektury, prowincje i gminy. (...) Rady regionów i gmin wybierane są w bezpośrednich wyborach powszechnych.

Konstytucja zawiera także informacje o pośrednim (poprzez władze lokalne) wyborze reprezentantów do Zgromadzenia Radców[1]:

Regiony i inne wspólnoty terytorialne uczestniczą w realizacji ogólnej polityki państwa i w opracowywaniu polityk lokalnych za pośrednictwem swoich przedstawicieli w Izbie Radców.

Podział samorządu

Maroko jest podzielone na wiele szczebli lokalnych, z czego wszystkie odpowiadają bezpośrednio przed Ministerstwem Spraw Wewnętrznych[2].

Maroko przede wszystkim jest podzielone na 16 regionów, te z kolei są dalej podzielone na 39 prowincji i osiem prefektur miejskich (w tym dwie w Rabat-Salé i pięć w Casablance)[3], z których każda rządzona jest przez Wali[4] (gubernatora) wyznaczonego przez króla. Prowincje i prefektury wybierają także rady (lub zgromadzenia), których sesje odbywają się wiosną i jesienią[3], natomiast są one w dużej mierze ograniczone do kwestii społecznych i ekonomicznych[3].

Następnie występują wiejskie qaawaw (dzielnice) i gminy, zarządzane przez chefs de cercle[2]. Następny poziom obejmuje gminy wiejskie i autonomiczne ośrodki miejskie, zarządzane odpowiednio przez qāids i pashas. Każdy rodzaj samorządu terytorialnego ma powszechnie wybierane organy władzy, których podstawową funkcją jest pomoc w określaniu spraw lokalnych i priorytetów, takich jak inicjowanie projektów rozwojowych i podejmowanie decyzji w sprawie wydatków budżetowych[2].

Kompetencje samorządu

Do konstytucyjnych kompetencji samorządu należy[1]:

  • realizowanie ogólnej polityki państwa i w opracowywanie polityk lokalnych za pośrednictwem swoich przedstawicieli w Zgromadzeniu Radców;
  • wydawanie aktów prawnych w ramach wykonywania swoich obowiązków.

Zobacz też

Przypisy

  1. 1 2 3 4 Tatiana Chauvin, Konstytucja Maroka, Wydawnictwo Sejmowe, 2015, Tytuł IX; art.135–146; s.121–124 [dostęp 2020-06-20] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-03].
  2. 1 2 3 Morocco, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2020-06-10] (ang.).
  3. 1 2 3 Local government - Morocco - power [online], www.nationsencyclopedia.com [dostęp 2020-06-18].
  4. Morocco [online], Participatory Local Democracy, 26 września 2013 [dostęp 2020-06-18] (ang.).

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.