SUM-Kalina
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo

 Polska

Producent

OBRUM Gliwice

Typ pojazdu

samobieżny ustawiacz min

Trakcja

gąsienicowa

Załoga

2 osoby

Dane techniczne
Silnik

o mocy 522 kW

Długość

10,41 m

Szerokość

2,87 m

Wysokość

3,35 m

Prześwit

0,42 m

Nacisk jedn.

0,08 MPa

Osiągi
Prędkość

65 km/h

Zasięg pojazdu

500 km

Pokonywanie przeszkód
Brody (głęb.)

1,5 m
bez przygotowania: 0,9 m

Kąt podjazdu

55

Dane operacyjne
Uzbrojenie
1 x wkm NSW kalibru 12,7 mm
Wyposażenie
wyrzutnie granatów dymnych Tellur

SUM-Kalina – samobieżny ustawiacz min zbudowany na podwoziu ciągnika artyleryjskiego MTS.

W latach 80. polskie i wschodnioniemieckie ośrodki konstrukcyjne rozpoczęły wspólne prace nad samobieżnym ustawiaczem min. Strona polska miała opracować pojazd bazowy, wschodnioniemiecka urządzenie minujące wraz z układami sterującymi. Pierwszy model urządzenia był gotowy w 1989 roku i w tym samym roku przeprowadzono jego próby. Po zjednoczeniu Niemiec OBRUM Gliwice przejął dokumentację konstrukcyjną opracowaną w NRD i samodzielnie zakończył prace przy udziale Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej.

Skonstruowany pojazd był oparty na podwoziu i kadłubie ciągnika artyleryjskiego MTS i po jego modernizacji jako SPG-1M. Kadłub wykonany jest z blach pancernych chroniących przed ostrzałem pociskami kalibru 7,62 mm. W prawej przedniej części kadłuba znajduje się przedział silnikowy mieszczący silnik wysokoprężny W46-2S1 (S12-K). W lewej przedniej części kadłuba znajduje się przedział kierowania w którym znajdują się fotele mechanika kierowcy i dowódcy wozu. Pozostałą część kadłuba zajmuje przedział ładunkowy mieszczący dwa magazyny minowe o pojemności 125 min każdy. Magazyny minowe są wkładane do pojazdu przy pomocy żurawia o udźwigu 2,8 t zamocowanego w górnej-tylnej części pojazdu. Do tylnej części pojazdu przymocowane jest urządzenie minujące. SUM-Kalina może układać miny niemaskowane (z prędkością 6-20 km/h), maskowane (przy prędkości 6-10 km/h), a także w wodzie o głębokości do 0,9 m (z prędkością 6 km/h). Miny mogą być układane co 4-12 m (skok co 2 m). Ustawiacz może współpracować z minami przeciwpancernymi TM-62M, TM-62P i MPP-B z zapalnikami naciskowymi MWcz-62 oraz niekontaktowymi typu ZN97

Na uzbrojenie Wojska Polskiego weszła nieznaczna liczba pojazdów SUM ok. 3 sztuk. Do 2015 roku zostały wycofane[1].

Przypisy

  1. Tomasz Kwasek. Nowe szaty Kraba. Nowa Technika Wojskowa”. 9/2015, s. 17, wrzesień 2015. Warszawa: Magnum-X.

Zobacz też

Bibliografia

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.