Sławomir Skręta
Zawód, zajęcie

producent muzyczny, autor tekstów piosenek i piłkarz

Sławomir Skręta – polski producent muzyczny, autor tekstów piosenek i piłkarz grający w latach 80. w trzecioligowym Ursusie Warszawa[1], pochodzący z Piastowa. Właściciel hurtowni kaset w Żyrardowie, który zaczynał od handlu obwoźnego zagranicznymi składankami[2].

Życiorys

W 1990 założyciel firmy fonograficznej Blue Star, która mieściła się w Regułach koło Warszawy. Wydawała kasety magnetofonowe i płyty kompaktowe zespołów śpiewających muzykę chodnikową. Jesienią 1993 zaczął organizować sam dyskoteki i koncerty w Polsce oraz za granicą z zespołami z jego firmy. Tego samego roku wymyślił nową nazwę dla muzyki chodnikowej – disco polo[3].

W tym czasie Blue Star była jedyną wytwórnią, nagrywającą disco polo[4]. Firma wypromowała wykonawców: Bayer Full, Shazza, Fanatic, Mister Dex, Model M.T, Play & Mix i wielu innych. Wytwórnię parokrotnie próbowało bez powodzenia kupić BMG (Bertelsmann Music Group). Skręta w 1996 wystąpił gościnnie w filmie dokumentalnym Bara Bara. Gdy Blue Star przestała istnieć, Skręta założył nową wytwórnię – Polside Music, ale ta nie zdobyła już tak wielkiej popularności.

W popkulturze

W filmie fabularnym pt. Zenek (2020) pojawiła się postać Sławomira Skręty, w którą wcielił się aktor Andrzej Andrzejewski[5].

Przypisy

  1. Jak żyć niebanalnie po rozstaniu z piłką? Szef kuchni i boeinga.
  2. Stringi w kropeczki.
  3. Igor T. Miecik. Wirus polo wraca. Newsweek”. Nr 52/2008. ISSN 1642-5685.
  4. Krótka historia disco polo. archiwum.wiz.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-03)]. Anna Kowalczyk, Krótka historia disco polo, „Wiedza i Życie”, 1997, nr 9. ISSN 0137-8929.
  5. Zenek w bazie filmpolski.pl
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.