Rabkoland
Rabkoland Park Rozrywki
Park rodzinny
Slogan: Najlepszy Park Rozrywki dla Dzieci
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Rabka-Zdrój

Właściciel

Wanda i Piotr Wiecha

Sezon

kwiecień – wrzesień

Data otwarcia

12 maja 1988[1]

Powierzchnia

2 ha

Kolejki górskie

2

Położenie na mapie Rabki-Zdroju
Mapa konturowa Rabki-Zdroju, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Rabkoland”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Rabkoland”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Rabkoland”
Położenie na mapie powiatu nowotarskiego
Mapa konturowa powiatu nowotarskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Rabkoland”
Położenie na mapie gminy Rabka-Zdrój
Mapa konturowa gminy Rabka-Zdrój, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Rabkoland”
Ziemia49°36′32″N 19°56′53″E/49,608889 19,948056
Strona internetowa

Rabkoland Park Rozrywki – powstały w 1988 roku lunapark położony w krainie Kotliny Rabczańskiej, nad potokami Poniczanka i Raby w Rabce-Zdroju w Polsce[2], o powierzchni 2 ha. Jeden z pierwszych parków rozrywki na terytorium Polski o powierzchni ponad 2 ha, który w 2019 roku został całkowicie zmodernizowany i przebudowany.

Rodzinny Park Rozrywki „Rabkoland” został zaprojektowany z myślą o rozrywce (na terenie parku znajdują się liczne atrakcje[3]) i rozwoju psychoruchowym dzieci od pierwszego roku życia. Strefy tematyczne parku zostały podzielone na trzy kategorie wiekowe: dzieci od 8 miesięcy do 3 roku życia, od 3 do 7 lat oraz od 8 do 12 lat[4].

Historia

Historia powstania wesołego miasteczka w Rabce sięga 1986, kiedy Waldemar Sybilski (doktor psychologii, kierownik pracowni psychologicznej z Oddziału Terenowego Instytutu Matki i Dziecka w Rabce) po powrocie ze Szwecji, gdzie krótko pracował, na placu obok stadionu sportowego otworzył razem z Kazimierzem Miśkowcem niewielkie wesołe miasteczko Alibaba, nazwane tak od stojącego obok drewnianego kiosku.

Rok później, podczas podróży do Chorzowa, mającej na celu zapoznanie się z funkcjonowaniem Śląskiego Wesołego Miasteczka, dzięki Waldemarowi Sybilskiemu i Kazimierzowi Miśkowcowi, Eugeniusz Wiecha podjął pomysł budowy lunaparku w Rabce. Rodzina Eugeniusza Wiechy, jeszcze przed II wojną światową działająca w tej branży na Górnym Śląsku, posiadała w chorzowskim wesołym miasteczku wiele urządzeń. Lunapark wybudowano na wydzierżawionej od GS-u błotnistej, 2-hektarowej działce przy ulicy Podhalańskiej. Jego otwarcie miało miejsce 12 maja 1988; park pozostał przy nazwie Alibaba. Centralnym punktem był drewniany budynek z restauracją i salonem gier, nazwany Szeherezadą. Wzniosła go w czasie dwóch tygodni 20-osobowa ekipa cieśli góralskich[1].

Kolejka górska „Kopalnia Złota”

W 1989 roku Eugeniusz Wiecha postawił diabelski młyn i czterotorową zjeżdżalnię dla dzieci, którą jednak tego samego roku wymienił z Cricolandem, największym objazdowym wesołym miasteczkiem w Polsce, na mini-zoo z niedźwiedziem syberyjskim o imieniu Dżek i ośmioma małpami. Niebawem dokupiono cztery kuce i lamę. Zoo przetrwało do 1997 roku.

W 1992 roku Eugeniusz Wiecha sprzedał Szeherezadę wraz z instalacjami Tadeuszowi Sienkowcowi, a sam powrócił do działalności w Śląskim Wesołym Miasteczku. W 1998 roku, kiedy to Tadeusz Sienkowiec nosił się z zamiarem likwidacji wesołego miasteczka, Eugeniusz Wiecha zaproponował budowę parku rozrywki. Ze względu na upadłość Cricolandu istniała możliwość nabycia urządzeń w korzystnych cenach. Eugeniusz Wiecha zakupił wtedy m.in. duży młyn, stojący w parku do dziś. 17 czerwca 1998 Tatiana Wiecha i Tadeusz Sienkowiec wykupili w drodze przetargu dzierżawiony dotąd przez lunapark teren. Dzień później wraz z Piotrem Strańcem zawiązali spółkę cywilną. Początkowo przedsiębiorstwo nosiło nazwę Rodzinnego Parku Rozrywki „Tatry”[1]. Nazwa „Rabkoland” była zastrzeżonym znakiem towarowym zgłoszonym w Urzędzie Patentowym przez Kapitułę Orderu Uśmiechu, która pod tym szyldem zamierzała wybudować centrum szkoleniowo-konferencyjno-rozrywkowe w parku zdrojowym. Przedsięwzięcie nie doszło jednak do skutku głównie z powodu problemów finansowych. Dzięki staraniom Eugeniusza Wiechy Kapituła wyraziła zgodę na używanie przez niego znaku „Rabkoland”, który następnie w 2003 Wanda Wiecha odkupiła od Kapituły. W latach 2002 i 2003 nastąpiły również zmiany we współwłasności firmy i dzierżawach urządzeń[1].

27 września 2019 roku w wieku 72 lat zmarł Eugeniusz Wiecha – założyciel Rabkolandu. Park pozostał w rękach jego syna, Piotra Wiechy, i żony, Wandy Wiechy.

W 2019 roku lunapark został poddany renowacji i przebudowie. Park Rabkoland zmodernizowano i podzielono na sześć stref tematycznych. W parku otwarto takie strefy jak: Machinarium, Farma cioci Maryni, Góralsko Dżungla, Dolina Trzmiela, Wioska Wikingów i Strefa Cyrkowa, gdzie można obejrzeć pokazy z udziałem mechanicznych zwierząt i artystów cyrkowych. W Rabkolandzie znajdują się karuzele, diabelski młyn, autodrom, samochodziki, rollercostery, place zabaw oraz strefa, gdzie dzieci mogą bawić się koparkami. W parku rozrywki Rabkoland cyklicznie organizowane są pokazy i spektakle teatralne oraz spotkania z bohaterami parku[3].

Miejsca w rankingach i nagrody

European Star Award – Top 10 małych parków tematycznych w Europie
2019 2020
[5] 10[6]

Wyróżnienia

  • statuetka Golden Pony za rok 2003, przyznawana przez redakcję włoskiego czasopisma Games and Park Industry za najciekawszy projekt parku rozrywki w Polsce;
  • medal 50-lecia miasta Rabka-Zdrój za działalność charytatywną (2003);
  • dyplom wdzięczności za szerzenie idei dziecięcego odznaczenia przyznany przez Kapitułę Orderu Uśmiechu (2004);
  • medal im. dr H. Jordana dla Eugeniusza Wiechy, przyznany przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci (2004).

Atrakcje i strefy tematyczne

W Rabkolandzie znajduje się sześć stref tematycznych wypełnionych instalacjami i atrakcjami dla najmłodszych, które bawią oraz wspierają rozwój zdolności motorycznych i pracy mózgu dziecka. W Rabkolandzie do dyspozycji dzieci oddano następujące strefy tematyczne[4].

Machinarium

Machinarium to strefa nawiązująca do tematyki motoryzacyjnej. W strefie tej znajduje się Wielki Zaginacz Czasoprzestrzeni, czyli zmodernizowany w 2019 roku diabelski młyn, z którego rozciąga się panorama regionu – widać Luboń Wielki oraz pasma gór Beskidu Wyspowego. Ponadto w tej strefie tematycznej można znaleźć następujące atrakcje[7]:

Nazwa Opis
Latający Autobus Karuzela z zamocowaną na dwóch ramionach gondolą w kształcie autobusu, która porusza się w górę i w dół.
Autodrom Auto Stop Tor samochodowy dla dzieci.
OwcoLot Karuzela z gondolami w kształcie samolotów.
Latająca chatka Krucabomby Karuzela łańcuchowa stylizowana na chatkę z piernika.
Trybikowo Plac zabaw.
Kucyki Karuzela wenecka z 16 galopującymi i 3 nieruchomymi gondolami w kształcie koni.
Wykoparki Plac zabaw z koparkami.
Animal Tradycyjna karuzela obrotowa

Farma Cioci Maryni

Farma cioci Maryni to strefa tematyczna w stylu Dzikiego Zachodu. W tej strefie tematycznej znajdują się następujące atrakcje dla dzieci[8]:

Nazwa Opis
Patataj Sześćdziesięciometrowe tory z konikami, atrakcja stylizowana na Dziki Zachód.
Kabaret Warzyw
Traktor – foto punkt Punkt, gdzie można sobie zrobić zdjęcie z traktorem.
Wieże Warzywne Plac zabaw z trzema drewnianymi wieżami i licznymi atrakcjami – zjeżdżalniami, tunelami i mostkami.
Spiżarnia
Ogródecek
Wesoła Zagroda Zagroda z figurkami wiejskich zwierząt, w której można posłuchać piosenki „Stary Donald Farmę miał”.

Góralsko Dżungla

Góralsko Dżungla to strefa tematyczna zainspirowana dżunglą. W tej strefie znajdują się następujące atrakcje dla dzieci[9]:

Nazwa Opis
Pofyrtane Drzewa Plac zabaw z licznymi atrakcjami – mostami, tunelami i przeszkodami.
Plujące Totemy Tryskające wodą gejzery.
Wieża Duch Duch Wieża, do której zamontowane jest kilkuosobowe, opadające w dół i podnoszące się w górę siedzisko, wieża dodatkowo kręci się w lewo i w prawo.
Kamienny Pociąg Kolejka – pociąg poruszający się po specjalnych torach.
Domki Skałuchów Drewniane domki z licznymi atrakcjami.
Wielka Wyżerka Miejsce w którym dzieci próbują trafić piłką do celu (paszczy zwierzęcia).
Skałożerca Karuzela obrotowa z siedzeniami, które dodatkowo poruszają się w górę i w dół.
Poszukiwacze skarbów Miejsce, w którym można znaleźć ukryte w piasku skarby.

Dolina Trzmiela

Dolina Trzmiela to strefa tematyczna zainspirowana przyrodą łąkową, która znajduje się we wschodniej części parku rozrywki Rabkoland. Atrakcje zostały podzielone na trzy kategorie wiekowe: dzieci od 8 miesięcy do 3 roku życia, od 3 do 7 lat oraz od 8 do 12 lat. W tej strefie znajdują się następujące atrakcje dla dzieci[10]:

Nazwa Opis
Klub gąsienicy Ekologiczny plac zabaw dla dzieci z rozwijającymi atrakcjami, takimi jak ścieżka sensoryczna Szlak Gołych Stóp
Chlapu Chlap Karuzela z gondolami w kształcie ryb.
Kwiatowe Safari Mała karuzela z gondolami w kształcie samochodów terenowych.
Kapitan Bąk Mała karuzela z gondolami w kształcie statków.
Szuwary Misia Odwagi Tor wodny po którym poruszają się malutkie, dwuosobowe łódeczki.
ZabaWOW Plac zabaw z huśtawkami, piaskownicą i bujakami.
Warsztat Krucabomby Miejsce, w którym swoje przedstawienia wystawiają artyści teatru Bajdurka.

Strefa Cyrkowa

Strefa Cyrkowa to strefa tematyczna zainspirowana tematyką cyrkową. Atrakcje w tej strefie tematycznej zostały podzielone na trzy kategorie wiekowe: dzieci od 8 miesięcy do 3 roku życia, od 3 do 7 lat oraz od 8 do 12 lat. W środku cyrkowego namiotu na widownię czekają klauni, tresowany lew, trzymetrowe słonie, orkiestra, akrobaci i wielu innych artystów. Wszystkie sceny cyrkowe zostały złożone z profesjonalnych figur ruchomych (animatroników) niemieckiej firmy Heimotion. W tej strefie znajdują się następujące atrakcje dla dzieci[11]:

Nazwa Opis
Wygrywajki Miejsce, w którym dzieci mogą spróbować swoich sił w rzucie do celu.
Klocki Plac zabaw stworzony z dużych klocków typu Lego, które dzieci mogą w dowolny sposób układać.
Krzywe lustra Pomieszczenie wypełnione wieloma zakrzywiającymi rzeczywistość lustrami.
Rura park Korytarze złożone z kolorowych rur.
Cukierkowy foto punkt Punkt, gdzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Cyrk Luna Wielki cyrkowy namiot z klaunami, tresowanym lwem, słoniami, orkiestrą, akrobatami i innymi artystami.
Cyrkowe pontony Tor wodny z dwuosobowymi pontonami.
Dom Klauna Mareczka Odwrócony dom przeznaczony do zwiedzania.
Cyrkowe powozy Tor samochodowy.

Wioska Wikingów

Wioska Wikingów to strefa tematyczna zainspirowana tematyką mitów nordyckich i Wikingów. Atrakcje zostały podzielone na trzy kategorie wiekowe: dzieci od 8 miesięcy do 3 roku życia, od 3 do 7 lat oraz od 8 do 12 lat. W tej strefie znajdują się następujące atrakcje[12]:

Nazwa Opis
Kuźnia Wikingów Atrakcja, dzięki której dzieci mogą sprawdzić swój refleks, polega na uderzaniu specjalnym młotkiem w pojawiające się robaczki.
Łódź Wikinga Gondola w kształcie statku z kilkunastoma miejscami, zamontowana na dwustronnym ramieniu, wykonuje ruch w przód i w tył.
Mały Wiking Roller coaster dla małych dzieci.
Las Wikingów Kolorowy tor szynowy po którym poruszają się małe, kolorowe samochodziki.
Wiking Coaster Rodzinny Roller coaster.
Wodny Świat Wodyna Wodny plac zabaw.
Plujący Swen Swen – wiking, który opowiada historie i pluje wodą.

Przypisy

  1. 1 2 3 4 Eugeniusz Wiecha: Eugeniusz Wiecha. YouTube. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
  2. Tatiana Wiecha, Historia wesołego miasteczka w Rabce. Fakty, zdjęcia, dokumenty. 1985-2005, Wyd. Dom Handlowy Vita, Katowice 2005, ISBN 83-88808-13-3.
  3. 1 2 Mapa parku [online], Park Rozrywki Rabkoland [dostęp 2023-05-15] (pol.).
  4. 1 2 Atrakcje dla dzieci w Rabkolandzie [online], Park Rozrywki Rabkoland [dostęp 2023-05-15] (pol.).
  5. Kirmes & Park Revue 2019 Extra Issue, „Kirmes & Park Revue International”, 16 września 2019, ISSN 1436-6526.
  6. Frank Lanfer, European Star Awards 2020, [w:] Frank Lanfer (red.), Europe’s Best Major Theme Parks, „Kirmes & Park Revue International”, 2020 (12), Reichertshausen: Gemi Verlags GmbH, 1 grudnia 2020, ISSN 1436-6525.
  7. Machinarium – atrakcje dla dzieci [online], Park Rozrywki Rabkoland [dostęp 2023-05-15] (pol.).
  8. Farma ciotki Maryni [online], Park Rozrywki Rabkoland [dostęp 2023-05-15] (pol.).
  9. Góralska Dżunglo – atrakcje dla dzieci [online], Park Rozrywki Rabkoland [dostęp 2023-05-15] (pol.).
  10. Dolina Trzmiela – atrakcje dla dzieci [online], Park Rozrywki Rabkoland [dostęp 2023-05-15] (pol.).
  11. Cyrk Luna – atrakcje dla dzieci [online], Park Rozrywki Rabkoland [dostęp 2023-05-15] (pol.).
  12. Wioska Wikingów – atrakcje dla dzieci [online], Park Rozrywki Rabkoland [dostęp 2023-05-15] (pol.).

Bibliografia

  • Tatiana Wiecha, Historia wesołego miasteczka w Rabce. Fakty, zdjęcia, dokumenty. 1985-2005, Wyd. Dom Handlowy Vita, Katowice 2005 ISBN 83-88808-13-3.
  • Polskie rekordy i osobliwości. Księga Rabkolandu, rocznik ósmy, red. Dionizy Zejer, Wydawca: Park Rodzinny Piotr Wiecha na zlecenie Towarzystwa Rekordów Niecodziennych w Rabce-Zdroju, 2008 ISBN 83-88808-16-8.

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.