Rościsław
Ondrej Gont
Metropolita ziem czeskich i Słowacji
Ilustracja
Kraj działania

Słowacja

Data i miejsce urodzenia

25 stycznia 1978
Snina

Metropolita Ziem Czeskich i Słowacji
Okres sprawowania

od 2014

Arcybiskup preszowski
Okres sprawowania

od 2012

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Kościół Prawosławny Czech i Słowacji

Inkardynacja

Eparchia preszowska

Śluby zakonne

6 października 2012

Diakonat

7 października 2003

Prezbiterat

21 października 2003

Chirotonia biskupia

18 listopada 2012

podpis
Sukcesja apostolska
Data konsekracji

18 listopada 2012

Miejscowość

Preszów

Miejsce

Sobór św. Aleksandra Newskiego

Konsekrator

Krzysztof (Pulec)

Współkonsekratorzy

Jerzy (Stránský), Teodor (Mamasujew), Paisjusz (Martyniuk), Joachim (Hrdý), Porfiry (Perić)

Rościsław, imię świeckie Ondrej Gont (ur. 25 stycznia 1978 w Sninie) – słowacki biskup prawosławny, w 2014 wybrany na metropolitę ziem czeskich i Słowacji.

Życiorys

Absolwent wydziału teologii prawosławnej na Uniwersytecie w Preszowie (dyplom w 2002), studiował następnie także na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Podczas studiów żył w monasterze św. Teodory Sołuńskiej w Salonikach i pozostawał uczniem duchowym archimandryty Ireneusza (Charalambakisa)[1]. Na diakona został wyświęcony 7 października 2003 r. przez metropolitę ziem czeskich i Słowacji Mikołaja, natomiast na kapłana wyświęcił go w soborze św. Aleksandra Newskiego w Preszowie biskup hajnowski Miron z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego 21 października tego samego roku[1].

Po przyjęciu święceń kapłańskich służył na Słowacji, był także kapelanem domu dziecka w Medzilaborcach[2]. Wielokrotnie odwiedzał monastery w Serbii, Grecji i Polsce. Postrzyżony na mnicha został 6 października 2012 r. w monasterze Złożenia Szat w Komarnie, przyjmując imię zakonne Rościsław[1]. W tym samym roku otrzymał godność ihumena[2].

18 listopada 2012 miała miejsce jego chirotonia biskupia, po której został ordynariuszem eparchii preszowskiej[2].

9 grudnia 2013 Święty Synod Kościoła Prawosławnego Czech i Słowacji mianował go locum tenens Kościoła[2], który od rezygnacji metropolity Krzysztofa w kwietniu 2013 nie posiadał zwierzchnika[3]. Decyzję Synodu oprotestował pełniący wcześniej obowiązki locum tenens arcybiskup Symeon (Jakovljevič), który oskarżył biskupa Rościsława oraz pozostałych członków Synodu o działanie wbrew cerkiewnym kanonom i uznał, że jest jedynym pełnoprawnym hierarchą Cerkwi Czech i Słowacji[4]. Stanowisko Symeona poparł patriarcha konstantynopolitański Bartłomiej, zdaniem którego działania innych biskupów były niezgodne z prawem kanonicznym[5].

11 stycznia 2014 Sobór Lokalny Kościoła Prawosławnego Czech i Słowacji wybrał biskupa Rościsława na nowego zwierzchnika Kościoła[6]. Również tę decyzję Patriarchat Konstantynopolitański uznał za niekanoniczną[7]. Na intronizacji Rościsława na urząd metropolity obecni byli przedstawiciele jedynie części autokefalicznych Kościołów prawosławnych: Patriarchatu Antiochii, Greckiego Kościoła Prawosławnego, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz Kościoła Prawosławnego w Ameryce[5]. Patriarchat Konstantynopolitański stał na stanowisku, że Kościół Czech i Słowacji nadal nie posiada zwierzchnika i zaaprobował tworzenie przez arcybiskupa Symeona Synodu alternatywnego, stojącego w opozycji do duchowieństwa popierającego Rościsława[8]. Dopiero w styczniu 2016 zmienił decyzję i uznał Rościsława za kanonicznego metropolitę ziem czeskich i Słowacji[9].

W czerwcu 2016 r. przewodniczył delegacji Kościoła Prawosławnego Czech i Słowacji na Święty i Wielki Sobór Kościoła Prawosławnego[10].

Włada językami rosyjskim i greckim, deklaruje również bierną znajomość języków serbskiego, polskiego i niemieckiego[1].

Przypisy

  1. 1 2 3 4 Životopis – Prešovská pravoslávna eparchia [online], www.eparchiapo.sk [dostęp 2017-07-14] (słow.).
  2. 1 2 3 4 Местоблюстителем Митрополичьего престола Православной Церкви Чешских земель и Словакии избран архиепископ Прешовский и Словацкий Ростислав
  3. Nejvyšší zástupce Pravoslavné církve rezignoval na svou funkci
  4. STATEMENT OF ARCHBISHOP SIMEON. [dostęp 2014-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-03)].
  5. 1 2 Православная Церковь Чешских земель и Словакии оказалась на грани раскола
  6. Избран Предстоятель Православной Церкви Чешских земель и Словакии
  7. Константинополь не признал избрание нового главы Православной Церкви Чешских Земель и Словакии
  8. Для Православной Церкви Чешских земель и Словакии пытаются создать «альтернативный синод» [online], Церковно-Научный Центр "Православная Энциклопедия" [dostęp 2016-01-13].
  9. ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ: Το Οικουμενικό Πατριαρχείο αναγνώρισε τον Τσεχίας Ραστισλάβ [online], ROMFEA [dostęp 2016-01-13].
  10. PRAŽSKÁ EPARCHIE – Delegace Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku na velkém a svatém všepravoslavném sněmu (16.06.2016). [dostęp 2017-07-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-23)].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.