rezydencja Rastorgujewów i Charitonowów
Ilustracja
rezydencja Rastorgujewów i Charitonowów
Państwo

 Rosja

Miejscowość

Jekaterynburg

Styl architektoniczny

neoklasycyzm

Architekt

nieznany
Michaił Małachow

Rozpoczęcie budowy

1794

Ukończenie budowy

1824

Pierwszy właściciel

Lew Rastorgujew

Położenie na mapie Jekaterynburga
Mapa konturowa Jekaterynburga, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „rezydencja Rastorgujewów i Charitonowów”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej znajduje się punkt z opisem „rezydencja Rastorgujewów i Charitonowów”
Położenie na mapie obwodu swierdłowskiego
Mapa konturowa obwodu swierdłowskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „rezydencja Rastorgujewów i Charitonowów”
Ziemia56°50′43″N 60°36′40″E/56,845278 60,611111

Rezydencja Rastorgujewów i Charitonowów w Jekaterynburguneoklasycystyczny pałac budowany w latach 17941824, jeden z najcenniejszych zabytków Jekaterynburga.

Historia

Rezydencja Rastorgujewów i Charitonowów. Widok w nocy.

Budowę rozpoczęto w 1794 r., na polecenie bogatego kupca jekaterynburskiego i zarazem starowiercę Lwa Rastorgujewa. Oryginalny architekt pozostaje nieznany, ale wiadomo, że w budowie brał udział jeden z wybitniejszych architektów rosyjskich tamtych czasów Michaił Małachow[1]. W 1824 r. pałac po swoim teściu odziedziczył Piotr Charitonow, który rozpoczął rozbudowę posiadłości[2]. Przy pałacu założono także park angielski. Pod pałacem oraz całą posiadłością przebiega kilka podziemnych korytarzy, z którymi związane są różne legendy[3]. Jedna z teorii głosi, że Rastorgujew jako starowierca obawiał się prześladowań religijnych ze strony oficjalnej cerkwi prawosławnej i na wszelki wypadek kazał wybudować pod posiadłością kilka tuneli, które umożliwiłyby mu ucieczkę[3]. Inna teoria głosi, że korytarze te to pozostałości dawnych tuneli mającej łączyć pałac z kopalnią złota należącą do Rastorgujewa[3]. Kolejna legenda dotycząca tych tuneli wiąże się z kolejnym właścicielem, Piotrem Charitonowem. Znany on był z okrutnego traktowania swoich chłopów pańszczyźnianych (tzw. dusz), których to miał zadręczać torturami w piwnicach swojego pałacu[3]. Ostatecznie liczne skargi na okrucieństwa Charitonowa dotarły do Petersburga i w 1837 r. z rozkazu imperatora Mikołaja I Charitonow został oddany pod sąd i skazany na uwięzienie w twierdzy Kexholm[2].

Główny budynek pałacowy zbudowany został na wzniesieniu, na jego fasadzie znajduje się natomiast kolumnada sześciu kolumn doryckich, które formują w ten sposób balkony na pierwszym i drugim piętrze[4]. Połączony jest on z kolejnym skrzydłem pałacowym, za którym znajduje się park angielski[2].

Rezydencja Rastorgujewów i Charitonowów. Ogród angielski.

Po uwięzieniu i śmierci Piotra Charitonowa trwały nieustanne spory wśród jego spadkobierców o prawo własności do posiadłości. Sprawiło to, że przez większą część XIX stulecia pałac był niezamieszkany[3]. Po przewrocie bolszewickim budynek został znacjonalizowany. W latach dwudziestych odbywały się tutaj spotkania uralskiego Komsomołu. Od lat trzydziestych znany był jako Pałac Młodzieży. Obecnie służy jako ośrodek dla dzieci. W 2000 r. Władimir Putin podpisał dekret o przekazaniu pałacu na cele administracji państwowej, ale wskutek protestów mieszkańców i rodziców z tego pomysłu się wycofano[5].

Przypisy

  1. Gpsmycity.com: Yekaterinburg City Orientation Tour: Rastorguyev-Kharitonov Palace. [dostęp 2011-08-14]. (ang.).
  2. 1 2 3 Uraledu.ru: Пешеходная экскурсия по усадьбе Расторгуева-Харитонова. [dostęp 2011-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-04-12)]. (ros.).
  3. 1 2 3 4 5 Ekaterinburg.com: Rastorguyev-Kharitonov's Estate and Park. [dostęp 2011-08-14]. (ang.).
  4. Russia-channel.com: Rastorguyev-Kharitonov's Estate and Park. [dostęp 2011-08-14]. (ang.).
  5. Gpsmycity.com: Екатеринбург. Ситуация с резиденцией Петра Латышева.. [dostęp 2011-08-14]. (ros.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.