Radostowo
wieś
Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Powiat

tczewski

Gmina

Subkowy

Liczba ludności 

546 (sołectwo 592)

Strefa numeracyjna

58

Kod pocztowy

83-120[1]

Tablice rejestracyjne

GTC

SIMC

0174349

Położenie na mapie gminy Subkowy
Mapa konturowa gminy Subkowy, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Radostowo”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Radostowo”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Radostowo”
Położenie na mapie powiatu tczewskiego
Mapa konturowa powiatu tczewskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Radostowo”
Ziemia53°59′28″N 18°44′00″E/53,991111 18,733333[2]

Radostowo (kaszub. Radòstowò, niem. Rathstube) – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Subkowy.

Wieś położona na trasie linii kolejowej nr 131 Chorzów Batory – Tczew i przy drodze wojewódzkiej nr 230, jest siedzibą sołectwa Radostowo w którego skład wchodzą również miejscowości Starzęcin i Radostkowo. Radostowo leży w linii prostej 3 km od miejscowości Subkowy i 1,5 km od stacji kolejowej Subkowy.

Sołectwo Radostowo–Starzęcin zamieszkuje około 600 mieszkańców.


W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie gdańskim.

Historia

Radostowo wchodzące w skład ziemi gniewskiej w XIII w. było własnością Racibora, brata księcia pomorskiego Sambora II. Bezdzietny Racibor darował Ziemie te cystersom z Oliwy. Darowiznę tę potwierdził w roku 1224 książę Sambor w Tymawie. Dochody z jej użytkowania mieli cystersi przeznaczyć na budowę nowego klasztoru, stary, bowiem zniszczyli Prusowie[3]. Na mocy wspomnianej umowy otrzymali ponadto cystersi 10 włók (179,5 ha według prawa chełmińskiego), w Rajkowach. Po śmierci Racibora, książę Sambor II zagniewany na cystersów ziemię tę obiecał Krzyżakom. 18 maja 1282 Krzyżacy otrzymali ziemię gniewską z wyjątkiem dwóch majątków: Rajków i Radostowa, które w dalszym ciągu pozostały w rękach cysterskich.

Zabytki

W Radostowie znajduje się zespół dworsko–parkowy, który pochodzi z końca XVIII wieku i poł. XIX i składa się z części gospodarczej, w której centralny plac otacza zabudowa folwarczna oraz części reprezentacyjnej z dworem i parkiem.

Według rejestru zabytków NID[4] na listę zabytków wpisany jest zespół dworski, XIX-XX, nr rej.: A-1145 z 3.03.1987:

  • dwór
  • park
  • kuźnia
  • spichrz, 1787.

Zespół dworsko–parkowy w Radostowie jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa pomorskiego z uwagi na jego walory kulturowe, jaką tworzy zespół o ciągłości tradycji miejsca, walory przestrzenno-historyczne istniejącej zabudowy oraz przyrodnicze, jakie przedstawia drzewostan parku.

Dwór założony na planie litery L z niewielkimi dobudówkami, dwukondygnacyjny, przykryty dwuspadowym dachem, elewacje oprócz barokizującego portalu pozbawione elementów wystroju. Po północnej stronie dworu na obecnym terenie parku stoi kuźnia – jest to budynek ceglany z otwartym podcieniem wspartym na drewnianych słupach, przykryty dwuspadowym daszkiem pokrytym dachówką.

Obecnie w dworku mieści się gospodarstwo agroturystyczne „Pod Platanem”.

Zobacz też

Przypisy

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 1084 [zarchiwizowane 2022-10-26].
  2. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 9 stycznia 2024, identyfikator PRNG: 114047
  3. Radostowo, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. IX: Pożajście – Ruksze, Warszawa 1888, s. 436.
  4. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2022-01-02].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.