Państwo | |
---|---|
Siedziba |
Radio Alex (rozgłośnia naziemna): ul. Bulwary Słowackiego 15B |
Język |
polski |
Data założenia |
1990 (Radio Alex, od 2022 Radio Alex.pl) |
Właściciel |
"ALEX MEDIA" Sp. z o.o. (Radio Alex.pl) |
Prezes |
Walter (Władysław) Kotaba (Radio Alex)[2] |
Redaktor naczelny |
Andrzej Mielimonka (Radio Alex)[3] |
Format stacji |
dance + folk + oldies (Radio Alex) |
Częstotliwości w miastach |
|
Strona internetowa |
Radio Alex – zakopiańska stacja radiowa, nadająca nieprzerwanie od 10 marca 1990 roku[4]. W kwietniu 2022 stacja zmieniła swój profil, rezygnując m.in. z dotychczasowej formy serwisów informacyjnych, programów religijnych i transmisji nabożeństw. Zmieniono też gatunki granej na jej antenie muzyki, wśród której dominują utwory oldies. W nieco mniejszym stopniu odtwarzana jest tam współczesna muzyka pop. W rozgłośni pojawiają się też utwory disco polo i w formie szczątkowej szeroko rozumiana muzyka góralska. Odwołany w 2022 ze stanowiska redaktora naczelnego Piotr Sambor, rozpoczął prowadzenie rozgłośni internetowej Radio Alex.pl, kontynuując w pełni format dostępny w eterze do 31 marca 2022. Zgłosił też do sądu wniosek o zastrzeżenie tej nazwy radia, ale tylko w Internecie[5].
Historia[2][3][4][6]
Radio Alex zostało założone przez grupę absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie w 1990 roku. Pierwsza audycja stacji została nadana w nocy z 9 na 10 marca 1990 roku na zakopiańskiej częstotliwości Programu 4 Polskiego Radia dzięki zgodzie Radia Kraków. Z czasem emisja stacji została wydłużona do 6 godzin w 3 blokach programowych.
30 stycznia 1991 roku w związku z cofnięciem przez Bronisława Wildsteina, ówczesnego prezesa Radia Kraków, zgody na emitowanie programu Radia Alex na częstotliwości Programu 4, Ministerstwo Łączności na prośbę Radia Alex wydało rozgłośni pozwolenie czasowe na używanie częstotliwości 72,26 MHz od 1 do 3 lutego w związku z planowaną wizytą prezydenta Polski Lecha Wałęsy w Zakopanem.
W 1994 roku stacja razem ze spółką Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze, wydawcą "Tygodnika Podhalańskiego", zdobyła w pierwszym procesie koncesyjnym koncesję uprawniającą do nadawania na trzech częstotliwościach:
- 72,26 MHz z masztu nadawczego na Gubałówce;
- 72,25 MHz w Nowym Targu;
- 105,2 MHz z obiektu nadawczego na Kasprowym Wierchu.
Od 2001 roku tuż po udanym uzyskaniu nowej koncesji, rozgłośnia była zarządzana przez spółkę „Alex Media" powołana przez Piotra Sambora (wieloletniego redaktora naczelnego stacji i prezesa wspomnianej spółki) i Radio 90 (dziś części spółki Multimedia powiązanej z Grupą RMF), jako mniejszościowego udziałowca. Z wspomnianą spółką Radia 90, Piotr Sambor w późniejszym czasie wszedł w spór sądowy, gdyż stacja miała inne plany odnośnie Radia Alex niż jego większościowy udziałowiec.
W 2005 roku udziały udziały Aleksandry i Piotra Samborów nabyła spółka Polamer Waltera (Władysława) Kotaby, właściciela polonijnych rozgłośni w Stanach Zjednoczonych. Sambor w związku z tym zachował funkcje prezesa i redaktora naczelnego Radia Alex a do 2022 roku zachowywano tzw. status quo.
W styczniu 2022 roku sytuacja uległa zmianie, gdyż Piotr Sambor został odwołany ze swoich funkcji na rzecz Andrzeja Mielimonki. W lutym obecny właściciel stacji, spółka Polamer Waltera (Władysława) Kotaby zmieniła lokalizację siedziby spółki Alex Media (z ulicy Smrekowej 26A na Bulwary Słowackiego 15B w Zakopanem, a 15 lutego 2022 roku zgłosiła do Urzędu Patentowego znak towarowy „Radio Alex".
Dnia 23 marca tego samego roku dotychczasowy redaktor naczelny stacji (a dawniej też jej prezes) Piotr Sambor zgłosił w Urzędzie Patentowym zastrzeżenie do używania nazwy „Radio Alex.pl" w obrębie przestrzeni internetowej. Zgłoszenia dokonał w ramach nowej jednostki „Sambor Piotr Firma Reklamowa Radio Alex" z siedzibą w Zakliczynie.
Począwszy od 1 kwietnia 2022 roku w Zakopanem nadają dwie stacje o tej samej nazwie, z czego ta podpisana właściwą nazwą stacji (przez "ex") i nadająca na 105,2 MHz zmieniła formułę poprzez rezygnacje z audycji religijnych, zatrudnienie nowych prezenterów i rozszerzenie bazy muzycznej poprzez ograniczenie grania utworów folkowych. W przypadku samego Radia Alex nadzór nad zawartością muzyczno-programową przejęło Radio 90 (powiązane z Grupą RMF FM), czyli dotychczasowy, mniejszościowy udziałowiec rozgłośni. Działająca równolegle w Internecie druga stacja czyli Radio Alex.pl, to nazwa istniejącej do kwietnia 2022 roku formuły stacji opartej na audycjach lokalnych (w tym wiadomościach, wywiadach) i religijnych (głównie wypełnionych treściami modlitewnymi), a także muzyce góralskiej. Radio Alex.pl emituje swój program przede wszystkim na agregatach rozgłośni internetowych oraz na dotychczasowej, starej stronie Radia Alex równolegle do nowej wersji tej stacji, która również emituje przekaz internetowy.
Oferta programowa
Do 31 marca 2022[7]
W pierwotnej formule Radia Alex na antenie tej stacji przez całą dobę można było usłyszeć zarówno wiadomości i prognozę pogody (opatrzone „góralskimi' jinglami), wywiady, relacje dotyczące lokalnych wydarzeń (kulturalnych, sportowych. religijnych i innych) a także wiele audycji o charakterze religijnym min. Godzinki do NMP, fragmenty czytań z Pisma Świętego na dany dzień, w południe Anioł Pański, o godzinie 15:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, dwa razy dziennie nadawane były wiadomości Radia Watykańskiego, o 21:00 Apel Maryjny, o 21:37 w godzinę śmierci Św. Jana Pawła II, Modlitwa Różańcowa w intencji Ochrony Życia.
Radio Alex nadawało również program przeznaczony dla turystów, pt. Przewodnik Górski, w którym omawiane są warunki pogodowe w rejonie Tatr, Gorców, Pienin, Beskidu Makowskiego i Beskidu Żywieckiego.
Na antenie nie brakowało wywiadów i relacji dotyczących lokalnych wydarzeń (kulturalnych, sportowych. religijnych i innych).
Dotychczasowa formuła stacji z początkiem kwietnia została przeniesiona do Internetu.
Od 1 kwietnia 2022[2][8][9]
Przeprowadzona na początku kwietnia metamorfoza rozgłośni, w dalszym ciągu emitującej swój program 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu polegała na zmianach w warstwie muzycznej (obok muzyki folkowej zaczęto grać utwory z gatunków pop, dance i disco polo z różnych dekad) i programowej. Od tej pory w logotypie oraz zapowiedziach na antenie stacji używana jest nazwa radia z dodatkiem częstotliwości, na której nadaje, czyli 105,2 FM. Wtedy też obok lokalnych prezenterów (przedstawiających wyłącznie wiadomości oraz emitowaną po nich prognozę pogody) zaczęli pojawiać się prowadzący pasm, będący wcześniej prezenterami z Grupy RMF mającej w stacji udziały za pośrednictwem Radia 90, należącego do spółki Multimedia będącej również nadawcą RMF Maxx, Radia Gra a także do stycznia 2022 roku krakowskiej Radiofonii.
Radio Alex nadaje swój program z udziałem prezenterów od poniedziałku do piątku od godziny 5:30 do 22:00, w soboty od godziny 7:00 do 12:00, a w niedziele od godziny 8:00 do 13:00. Resztę czasu antenowego wypełnia muzyka i serwisy informacyjne.
Rozgłośnia posiada stałą ramówkę w ciągu tygodnia, na którą składa się kilka pasm:
od poniedziałku do piątku:
- od godz. 5:30 do godz. 9:00: Rano i dobrze, prowadzą Oliwia Ciszewska i Marek Moc;
- od godz. 9:00 do godz. 13:00: Muzyka wybrana dla Ciebie, prowadzi Mariusz Pucyło;
- od godz. 13:00 do godz. 18:00: Popołudnie w Radiu Alex, prowadzą Marek Rusinek i Marcin Chryczyk;
- od godz. 18:00 do godz. 22:00: Po godzinach, prowadzi Mariusz Ryszka
sobota:
- od godz. 7:00 do godz. 12:00 - pasmo prowadzi Sylwia Pawłowska; w czasie jego trwania między muzyką i serwisami informacyjnymi, prezenterka omawia wydarzenia kulturalne, które odbyły się w minionym tygodniu na Podhalu, a także zaprasza na te, które mają się odbyć w tym rejonie w najbliższym czasie (spektakle, wystawy, seanse kinowe, imprezy okolicznościowe itp.)
niedziela:
- Podsumowanie wydarzeń tygodnia z Zakopanego i okolic - pasmo emitowane między godz. 6:00 a 8:00. Podczas jego trwania przypominanie są materiały przygotowywane w ciągu tygodnia dla lokalnych serwisów informacyjnych, uzupełnione komentarzami i zapowiedziami dziennikarzy rozgłośni;
- Niedzielne posiady - pasmo nadawane od godz. 8:00 do godz. 13:00. Jego gospodarzem jest Maciej Pałachicki, zakopiański korespondent RMF FM. Dziennikarz wraz z zaproszonymi gośćmi przybliża tradycje oraz kulturę Podhala i okolic. Niektóre materiały i rozmowy dla tego pasma przygotowuje też Beata Denis-Jastrzębska[10]. Co tydzień do grona stałych rozmówców Pałachickiego należą:
- Wojciech Szatkowski, pracownik Muzeum Tatrzańskiego im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem - przybliża wydarzenia z historii Zakopanego, oraz opowiada o nowościach wystawienniczych w muzeum i imprezach organizowanych przez tą placówkę;
- Krzysztof Trebunia-Tutka, lider kapeli ludowej Trebunie-Tutki - opowiada głównie o góralskiej muzyce i folklorze;
- Władysław Biały - członek kabaretu Śleboda z Gliczarowa Dolnego i dziennikarz Radia Alex - omawia najważniejsze jego zdaniem wydarzenia kulturalne, społeczne i polityczne mijającego tygodnia, głównie z rejonu Podhala, ale także i te o charakterze ogólnopolskim;
- Agnieszka Epler - blogerka kulinarna, znana szerzej jako Lady Kitchen - przedstawia różnorodne przepisy kulinarne (często autorskie), przekazując przy tym swoją pasję do gotowania
W dalszym ciągu ma antenie rozgłośni co godzinę pojawia się prognoza pogody i wiadomości lokalne, zawierające informacje z Zakopanego i okolic. Tu jednak po latach zmieniono ich oprawę muzyczną, a także 1 września 2022 wprowadzono dodatkowo o wybranych godzinach serwisy ogólnopolskie i wiadomości sportowe, które są tworzone przez dziennikarzy RMF FM[11]. Od sierpnia 2023 nadawane są tam też od poniedziałku do piątku o godzinie 12:00 wiadomości lokalne i prognoza pogody, prowadzone w gwarze góralskiej przez Władysława Białego[12].
Zasięg
Radio Alex korzysta z nadajnika o mocy 1 kW umieszczonego przy budynku górnej stacji kolei linowej na Kasprowym Wierchu[13]. Drogą radiową rozgłośnia nadaje na częstotliwości 105,2 FM. Stację można odbierać na terenie powiatów Tatrzańskiego i Nowotarskiego, a także w wielu innych miejscach w województwie małopolskim i na granicy województw ościennych.
Przypisy
- ↑ Alex Media (KRS). rejestr.io (KRS). [dostęp 2022-22-17].
- 1 2 3 Zakopane: Alex z tradycjami odcięty od eteru. Radiopolska. [dostęp 2022-04-04].
- 1 2 Co się stało z Radiem Alex. „Tygodnik Podhalański”. Nr 14/1667, wydanie z dnia 07/04/2022. s. 1,24.
- 1 2 Radio Alex Zakopane [online] [dostęp 2020-09-30] (pol.).
- ↑ Duże zmiany w najstarszym polskim radiu komercyjnym. "Zbyt mocno skręcało w prawo" [online], Onet Wiadomości, 21 kwietnia 2022 [dostęp 2022-05-09] (pol.).
- ↑ Krzysztof Sagan , „Maciek, robimy radio!”. 30 lat minęło… [online], RadioPolska [dostęp 2022-04-04] .
- ↑ Skład. Radio Alex. [dostęp 2013-01-17].
- ↑ Radio Alex z nowym formatem muzycznym - Malopolskie-Media.info [online], malopolskie-media.info [dostęp 2022-04-26] .
- ↑ W tygodniu [online], Radio Alex 105.2 FM Zakopane, 4 września 2023 [dostęp 2024-02-19] (pol.).
- ↑ [24tp.pl] Macieja Pałahickiego niedzielne posiady w Radiu Alex [online], 24tp.pl [dostęp 2022-10-29] .
- ↑ [24tp.pl] Spółka związana z Grupą RMF całkowitym właścicielem Radia Alex [online], 24tp.pl [dostęp 2023-09-09] .
- ↑ Wiadomości #pogóralsku w Radiu Alex - Malopolskie-Media.info [online], malopolskie-media.info [dostęp 2023-09-09] .
- ↑ Radio Alex | 105,2 MHz [online], RadioPolska [dostęp 2020-09-30] .