Przybyli ułani pod okienko
Ilustracja
Wydany

1914

Gatunek

pieśń legionowa

Twórca

Feliks Gwiżdż

Przybyli ułani pod okienko – polska pieśń wojskowa napisana w 1914 przez Feliksa Gwiżdża, który stworzył tekst do melodii ludowej.

Początkowo nosiła nazwę Pieśń czwartego szwadronu, z której wywodziło się późniejsze określenie "czwartacy" w wersie Otwieraj, nie bój się, to czwartacy[1].

Tematyka

Pieśń charakteryzuje się swawolnym charakterem i wesołą melodią[1]. Opowiada o ułanach, którzy proszą pewną pannę o napojenie ich koni. Gdy zostają zapytani o cel swej podróży, wyliczają miejscowości, które będą musieli przemierzyć na szlaku bojowym. W pełnym zapisie z 1914 pieśń wymienia kolejno Warszawę, Wilno, Lwów, Kijów (do serca – do Rusi, do Kijowa), Berlin, Hamburg, Drezno, Tyrol, Poznań i Kraków, a jej bohaterowie zapewniają, że powieszą Wilhelma II Hohenzollerna (cesarza Niemiec), Paula von Hindenburga i Augusta von Mackensena (dowódców wojsk niemieckich) i Karola I Habsburga (cesarza Austrii). Pieśń kończą słowa ułanów, w których wyrażają nadzieję na odzyskanie przez Polskę niepodległości[1].

Historia

Przybyli ułani pod okienko zyskała popularność, będąc śpiewaną najpierw przez ułanów, a następnie w czasach międzywojennych i współczesnych[1]. Obecnie znana w wersji skrótowej. Utwór znalazł się w albumie popowym Marysia biesiadna Maryli Rodowicz z 1995 roku[2]. Przybyli ułani to również tytuł polskiego filmu tragikomicznego w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego z 2005, którego akcja dzieje się jednak w czasach współczesnych[3].

Wykonania

Pieśń podczas Koncertu dla Niepodległej 10 listopada 2018 na Stadionie Narodowym w Warszawie dla 37000-nej publiczności wykonał zespół Mała Armia Janosika[4].

Przypisy

  1. 1 2 3 4 Wacław Panek, Gaude, Mater Polonia, Instytut Wydawniczy "Nasza Księgarnia", Warszawa, 1990, s. 110.
  2. Marysia biesiadna. marylarodowicz.pl. [dostęp 2012-10-10]. (pol.).
  3. Przybyli ułani w bazie Filmweb
  4. Koncert dla Niepodległej STADION NARODOWY 10 listopada - program występów. www.eska.pl, 2018-11-11. [dostęp 2018-11-12]. (pol.).

Bibliografia

  • Wacław Panek: Gaude, Mater Polonia. Warszawa: Nasza Księgarnia, 1990. ISBN 83-10-09420-5.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.