Przestrzeń normalna i przestrzeń T4 to terminy w topologii opisujące tę samą lub bardzo pokrewne własności oddzielania.
Mówi się, że w przestrzeni topologicznej rozłączne zbiory domknięte mogą być oddzielane przez zbiory otwarte jeśli dla każdych rozłącznych zbiorów domkniętych można znaleźć takie rozłączne zbiory otwarte że
- i
Czasami w sytuacji jak przedstawiona na rysunku powyżej mówi się, że zbiory domknięte są rozdzielone przez otoczenia otwarte
Przestrzeń topologiczna jest przestrzenią normalną (albo ) wtedy i tylko wtedy, gdy jest przestrzenią T1 w której rozłączne zbiory domknięte mogą być oddzielane przez zbiory otwarte.
Dyskusja nazewnictwa
Istnieją pewne niekonsekwencje w użyciu terminów przestrzeń normalna i przestrzeń T4 w literaturze. Na przykład Kuratowski w swojej monografii[1] definiuje
- przestrzeń normalną jako przestrzeń topologiczną w której rozłączne zbiory domknięte mogą być oddzielane przez zbiory otwarte i nie wprowadza on pojęcia przestrzeni T4.
Z drugiej strony Engelking definiuje[2]
- bycie przestrzenią normalną i bycie przestrzenią T4 jako tę samą własność (pokrywającą się z naszym znaczeniem przestrzeni normalnej).
Z powodu tych i podobnych rozbieżności, czytelnik literatury topologicznej powinien zawsze upewnić się co do znaczenia terminów stosowanych w danym artykule czy też książce. Wydaje się jednak że terminologia stosowana przez Engelkinga jest najbardziej popularna i my także będziemy się jej trzymać.
Przykłady
- Następujące przestrzenie topologiczne są przestrzeniami normalnymi: przestrzeń liczb rzeczywistych z naturalną topologią, przestrzenie euklidesowe i ogólniej przestrzenie metryczne.
- Każda zwarta przestrzeń Hausdorffa jest normalna.
- Każda regularna przestrzeń Lindelöfa jest normalna.
- Płaszczyzna Niemyckiego jest przykładem przestrzeni Tichonowa, która nie jest normalna.
- Jeśli CH jest prawdziwa i to
- nie jest przestrzenią normalną (ale jest całkowicie regularna). W tym przykładzie jest uzwarceniem Čecha-Stone’a dyskretnej przestrzeni liczb naturalnych.
Własności
- Każda przestrzeń normalna jest przestrzenią Tichonowa. Zachodzi nawet mocniejszy lemat Urysohna:
- Jeśli jest przestrzenią normalną i są jej rozłącznymi podzbiorami domkniętymi, to istnieje taka funkcja ciągła
- że dla oraz dla
- Zachodzi również następujące twierdzenie Tietzego-Urysohna:
- Jeśli jest przestrzenią normalną, jest jej podzbiorem domkniętym i
- jest funkcją ciągłą, to istnieje funkcja ciągła
- przedłużająca (tzn. dla wszystkich ).
- Żadna ośrodkowa przestrzeń normalna nie zawiera domkniętej dyskretnej podprzestrzeni mocy continuum.
- Domknięte podprzestrzenie przestrzeni normalnej są normalne. Obraz przestrzeni normalnej przez (ciągłe) odwzorowanie domknięte jest przestrzenią normalną.
- Podprzestrzeń przestrzeni normalnej nie musi być normalna (czyli własność być przestrzenią normalną nie jest własnością dziedziczną). Także iloczyn kartezjański (z topologią Tichonowa) przestrzeni nie musi być przestrzenią
- Twierdzenie Borsuka o przedłużaniu homotopii.
Produkty przestrzeni normalnych
Prosta Sorgenfreya jest przestrzenią normalną, ale jej kwadrat nie jest normalny. A.H. Stone udowodnił, że iloczyn kartezjański nieprzeliczalnie wielu niezwartych przestrzeni metrycznych nie jest przestrzenią normalną[3]. Założenia metryczności nie można pominąć, gdyż produkt jest przestrzenią normalną.
Zobacz też
Przypisy
- ↑ K. Kuratowski, Topology; Volume I. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1966, s. 121.
- ↑ R. Engelking, General Topology, Helderman, Berlin 1989, s. 40, ISBN 3-88538-006-4.
- ↑ A.H. Stone , Paracompactness and product spaces, „Bull. Amer. Math. Soc.”, 54, 1948, s. 977–982 [zarchiwizowane z adresu 2015-09-26] .