Pozycja Luceny – jedna z najbardziej znanych i najważniejszych pozycji w szachowej teorii gry końcowej. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego szachisty Luisa Luceny, chociaż w jego dziele Repeticion de Amores e Arte de Axedrez con CL Juegos de Partido z 1497 roku nie ma takiej pozycji. Pozycja Luceny została po raz pierwszy omówiona przez Alessandra Salvia w książce Il Puttino, wydanej w 1634 roku, poświęconej życiu i grze słynnego włoskiego szachisty Leonarda di Bony.

abcdefgh
8
b8 – Biały król
d8 – Czarny król
b7 – Biały pionek
a2 – Czarna wieża
c1 – Biała wieża
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Pozycja Luceny
abcdefgh
8
b7 – Biały pionek
e7 – Czarny król
b5 – Biały król
b4 – Biała wieża
b1 – Czarna wieża
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Pozycja po 7. Wb4

Pozycja Luceny jest przedstawiona na diagramie po prawej stronie. Białe zaczynają i wygrywają. Warto zwrócić uwagę, że cała pozycja może być przesunięta w prawo (lub może być lustrzanym odbiciem). Pion białych może znajdować się w dowolnej kolumnie od b do g. Celem białych jest promocja piona na hetmana lub zmuszenie czarnych do oddania wieży za piona. Oba przypadki prowadzą do wygranej. Białym udało się doprowadzić piona na siódmą linię, lecz w promocji przeszkadza im własny król. Proste 1. Wd1+ Ke7 2. Kc7 nie prowadzi do celu. Czarne będą prześladować szachami białego króla: 2... Wc2+ 3. Kb6 Wb2+ 4. Ka7 Wa2+ 5. Kb8 i nie pozwolą białym na jakikolwiek postęp. Białe jednak mają sposób, by wygrać:

1. Wd1+ Ke7
2. Wd4!

Czarne są zmuszone do wykonania wyczekującego ruchu (np. Wa1), w nadziei, że będą mogły szachować białego króla, jak pokazano powyżej. Jednak precyzyjne ustawienie wieży na d4 pozwoli jej na wkroczenie w odpowiednim momencie w obronie swojego króla i piona:

2... Wa1
3. Kc7 Wc1+
4. Kb6 Wb1+
5. Kc6 Wc1+
6. Kb5 Wb1+
7. Wb4

Teraz czarne nie mają sposobu, by przeszkodzić pionowi w promocji. Próby innego rozegrania przez czarne tej końcówki również nie przyniosą rezultatu, np. 2... Wb2 3. Wa4! Kd7 4. Ka7 Kc7 5. Wc4+ odrzucając czarnego króla od piona i umożliwiając promocję.

Gra białych nie jest zbyt skomplikowana, jednak podczas partii warto wiedzieć, że wieża jako obrońca króla i piona będzie skuteczna na czwartej linii. W grze praktycznej przy szachownicy może nie starczyć czasu, by do tego dojść samodzielnie, stąd duże znaczenie znajomości takich pozycji. Często w końcówkach „wieża i pion przeciw wieży” strona silniejsza dąży do pozycji Luceny (wiedząc, że jej osiągnięcie oznacza wygraną), strona słabsza próbuje do tego nie dopuścić.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.