Potyczka pod Preah Vihear
Ilustracja
Lokalizacja miejsca potyczki
Czas

15 października 2008

Miejsce

Pogranicze tajlandzko-kambodżańskie wokół świątyni Preah Vihear

Terytorium

Kambodża

Przyczyna

Wkroczenie wojsk tajlandzkich na terytorium Kambodży[1]

Strony konfliktu
 Kambodża  Tajlandia
Dowódcy
generał brygady Bun Thean[2]
Siły
ok. 50 żołnierzy ok. 40 żołnierzy[3]
Straty
2 zabitych
2 rannych[4]
kilku rannych
ok. 20 w niewoli kambodżańskiej[5]
brak współrzędnych

Potyczka pod Preah Vihear − starcie między Kambodżą a Tajlandią, które miało miejsce 15 października 2008. W starciu zginęło 2 kambodżańskich żołnierzy, a kilku zostało rannych. Po stronie tajlandzkiej rannych zostało kilku żołnierzy, natomiast ok. 20 trafiło do kambodżańskiej niewoli[5].

Geneza konfliktu

Świątynia Preah Vihear, o którą toczy się spór, zbudowana została w XI w., na szczycie wzgórza (525 m n.p.m.). W 1954 r., po wycofaniu się wojsk francuskich z Kambodży, została zajęta przez wojsko tajlandzkie. Po interwencji Kambodży w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w Hadze, w 1962 r. Preah Vihear został przyznany Kambodży. 2 lipca 2008 z inicjatywy Kambodży wpisano Preah Vihear na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości, co wznieciło spór o świątynię. Oba kraje w październiku 2008 rozmieściły w spornym rejonie dodatkowe wojska.

Okoliczności walki

15 października 2008 doszło do wymiany ognia między dwoma wojskami − kambodżańskim i tajskim. Wymiana ognia pod świątynią Preah Vihear trwała ok. 10 minut[6], maksymalnie godzinę[5]. Obie strony użyły m.in. pocisków rakietowych. Władze Kambodży twierdzą, że to Tajowie, którzy wkroczyli na terytorium Kambodży zaczęli strzelać pierwsi. Po kilkunastu minutach walki zbrojnej strzelanina ustała, a strony zaczęły rozmawiać[7].

Porozumienie

16 października 2008 doszło do spotkania dowódców dwóch wrogich wojsk. Na spotkaniu ustalono, iż obie strony nie usuną wojsk z rejonu świątyni, lecz zorganizowano wspólne patrole wojskowe na spornym odcinku granicy w rejonie świątyni Preah Vihear[8]. Z kolei 12 listopada ministrowie spraw zagranicznych obu krajów uzgodnili termin wycofania oddziałów stacjonujących na spornym odcinku granicy w rejonie świątyni Preah Vihear. Żołnierze mają zacząć się wycofywać z początkiem stycznia 2009[9].

Zobacz też

Przypisy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.