Pomnik Witolda Skórzewskiego
Ilustracja
Widok ogólny pomnika
Państwo

 Polska

Miejscowość

Lasy Czerniejewskie

Miejsce

Trakt Leśniewski

Typ obiektu

obelisk

Fundator

Włodzimierz Skórzewski

Data budowy

1913

Data odsłonięcia

1913

Położenie na mapie gminy Czerniejewo
Mapa konturowa gminy Czerniejewo, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Witolda Skórzewskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Witolda Skórzewskiego”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Witolda Skórzewskiego”
Położenie na mapie powiatu gnieźnieńskiego
Mapa konturowa powiatu gnieźnieńskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Witolda Skórzewskiego”
Ziemia52°27′56,2601″N 17°28′04,2712″E/52,465628 17,467853

Pomnik Witolda Skórzewskiego – pomnik w formie obelisku z krzyżem, upamiętniający śmierć Witolda Skórzewskiego zlokalizowany w Lasach Czerniejewskich na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo i Leśnictwa Linery[1], około 40 metrów[2] od drogi leśnej z Goranina do Leśniewa (tzw. Trakt Leśniewski[3]) w gminie Czerniejewo.

Opis

Monument upamiętnia tragiczne wydarzenie, które miało miejsce in situ w 1912, kiedy to na zaproszenie hrabiego Włodzimierza Skórzewskiego przybył tu na polowanie jego młodszy brat, Witold Skórzewski. Zginął on w wyniku nieszczęśliwego wypadku, podczas podawania załadowanej broni przez pomocnika (być może służący potknął się i strzelba trzymana przez niego wypaliła raniąc bok Witolda, który zmarł około pół godziny potem[3]). Fakt śmierci ordynata dóbr czerniejewskich jest zdarzeniem historycznie potwierdzonym, ale same szczegóły i okoliczności postrzału nie są jednoznaczne[3][4]. Włodzimierz Skórzewski ufundował w miejscu zdarzenia pomnik. Z uwagi na jego śmierć w 1913, o jego wykończenie zadbała żona i bratowa hrabina Maria Skórzewska z Radziwiłłów[1].

W 2015 pomnik poddano renowacji z inicjatywy Nadleśnictwa Czerniejewo[1].

Napisy

Na wszystkich stronach cokołu naniesiono inskrypcje (pisownia oryginalna):

Strona czołowa

Bratu Witoldowi / który w 48 roku życia swego / zginął na tem miejscu / 1912 Roku 30 Grudnia / o 12 w południa / w skutek nieszczęśliwego / wypadku na polowaniu. / Włodzimierz Hrabia / Drogosław Skórzewski

Zmarł 6 miesięcy po Bracie / 29go czerwca 1913 w Warszawie


Wykończyła ten pomnik podług Jego myśli / i prosi o modlitwę za Dusze Obydwóch / Żona i Bratowa / z Książąt Radziwiłłów / Witoldowa Hrabina Skórzewska[5]

Strona prawa od czoła

Wszystko ludzkie znika - / ginie / Prysła ziemskich chwil / zawiłość / Myśl już pląsa w tej / krainie. / Gdzie wszechświatło i / wszechmiłość[5]

Strona tylna

Ach, w sercu mojem są / niebiańskie dźwięki, / Lecz nim ust dojdą łamią się / na dwoje. / Ludzie usłyszą tylko twarde / szczęki, / Ja dniem i nocą słyszę / serce moje[5].

Strona lewa od czoła

Może ja zasnął - umarłem już może / Dajcie mi pokój przyjaciele moi, / Próżno mnie wskrzeszać - nic mi nie pomoże / Nikt rany mojej pod niebem nie zgoi / Dajcie mym skrzydłom wybujać z tych cieśni! / Już i tak długo byłem z wami razem. / Wy życia tylko rozbitym obrazem - / We mnie brzmią głosy nieznanych Wam pieśni[5].

Galeria

Przypisy

  1. 1 2 3 Aleksandra Osińska, Pomnik odnowiony, Nadleśnictwo Czerniejewo, 2015.
  2. Atrakcja turystyczna - Tajemniczy pomnik przy Trakcie Leśniewskim [online], pojezierze24.pl [dostęp 2021-11-19] (pol.).
  3. 1 2 3 Aktualności - Hrabia i wynalazca, który zginął w lasach pod Czerniejewem [online], pojezierze24.pl [dostęp 2021-11-19] (pol.).
  4. Tragedia sprzed lat [online], poluje.pl, 9 kwietnia 2012 [dostęp 2021-11-19].
  5. 1 2 3 4 napis na tablicy in situ
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.