Poliptyk z Lusiny
Ilustracja
Autor

warsztat małopolski

Rodzaj

poliptyk rzeźbiony i malowany

Data powstania

1505-1510

Medium

drewno lipowe polichromowane, tłusta tempera, olej, złoto, srebro

Wymiary

184 x 68-69 cm

Status

zaginiony - fragmenty poliptyku wpisane do rejestru strat wojennych po II wojnie światowej

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Kraków

Lokalizacja

Muzeum Narodowe w Krakowie

Poliptyk z Lusiny (niem. Polyptychon aus Lusina), późnogotyckie retabulum ołtarzowe, poliptyk dekorowany płaskorzeźbami i malowidłami, pochodzący z nieznanego, najprawdopodobniej małopolskiego (lub galicyjskiego) warsztatu, wykonany ok. 1510 r.[1] Pierwotnie nastawa miała trzy odsłony widoczne po otwarciu kolejnych par skrzydeł. W 1940 r. wewnętrzne skrzydła i szafa poliptyku, będące wówczas w depozycie Muzeum Narodowego w Krakowie zostały zarekwirowane przez Biuro Mühlmanna[2][3][4][5], działające w imieniu Rządu Generalnego Gubernatorstwa. Po wojnie do krakowskiego muzeum wróciły jedynie skrzydła, pozbawione szafy środkowej i zdobiącej ją płaskorzeźby z wizerunkiem Świętej Rodziny oraz płaskorzeźbionej kwatery ze skrzydła przedstawiającej scenę Legendy św. Teofila z Adany (Teofila z Cylicji). Obydwa fragmenty retabulum znajdują się w Katalogu strat wojennych pod numerem 409[6].

Historia

Historia retabulum do połowy XIX w. pozostaje nieznana. Pierwsza wzmianka o poliptyku z Lusiny pojawiła się w 1850 r., kiedy to został on przekazany w dwóch darowiznach - dr med. Karola Soczyńskiego (w lipcu 1850 r.)[7] i Józefa Jerzmanowskiego (w listopadzie 1850 r.), Muzeum Starożytności działającemu przy Towarzystwie Naukowym w Krakowie. Wcześniej, do 1846 r. nastawa miała znajdować się w kaplicy dworu Leopolda i Wincentego Sroczyńskich, właścicieli podkrakowskiej Lusiny[8][9].  

W 1858 r. ołtarz został zaprezentowany publiczności na Wystawie Starożytności w Pałacu Lubomirskich przy ul. św. Jana zorganizowanej przez Towarzystwo Naukowe w Krakowie[10]. Z katalogu tej wystawy pochodzi pierwsze zdjęcie poliptyku, autorstwa Karola Beyera, na którym jest on otwarty i widoczne są jedynie płaskorzeźbione sceny[11]. Po zakończeniu działalności Towarzystwa Naukowego, retabulum zostało przekazane kolejno Akademii Umiejętności w Krakowie w 1871 r. oraz Muzeum Narodowemu w Krakowie. Do ostatniej z instytucji trafiło jako dwa osobne depozyty – skrzydła zewnętrzne w 1891 r., a następnie szafa ze skrzydłami wewnętrznymi w 1938 r.

Pomiędzy 1858 r. a 1900 r. elementy poliptyku nie uległy znaczącej zmianie, co zostało udokumentowane na fotografii Ignacego Kriegera, prezentującej dzieło w tym samym ustawieniu co Karol Beyer. W scenie ze Świętą Rodziną częściowo zrekonstruowano rozety. Zmienił się jednak jego stan techniczny, który uległ pogorszeniu stąd w 1928 r. został napisany program konserwatorski zakładający wykonanie nowej konstrukcji wzmacniającej szafy środkowej oraz prac strukturalnych i estetycznych. Prace te miał wykonać malarz i konserwator Wiesław Zarzycki. Nie wiadomo jednak czy i w jakim stopniu program ten został zrealizowany[7].

Po wybuchu II wojny światowej, 16 grudnia 1940 r. części poliptyku zostały zarekwirowane przez okupanta i umieszczone w katalogu Sichergestelle Kunstwerke im Generalgouvernement pod nr. 247[12][13] a 1 marca 1940 r. zarekwirowane przez okupanta[13]. W tym czasie fragmenty retabulum były eksponowane dwukrotnie - po raz pierwszy w maju 1941 r. na wystawie Veit Stoss-Ausstellung w Collegium Maius siedzibie Institut für Deutsche Ostarbeit[14][15], a następnie w 1942 r. na wystawie Altdeutsche Kunst aut Krakau und dem Karpatenland[16]. Na drugiej wystawie, odbywającej się w tym samym miejscu co pierwsza, odwiedzjący mogli podziwiać jedynie płaskorzeźby z lewego skrzydła ze scenami Śmierć Marii i Legendy św. Teofila z Adany. Pomiędzy obydwoma wystawami części nastawy zostały poddane zabiegom konserwatorskim przeprowadzonym przez Eduarda Kneisla, a następnie przygotowane do wywiezienia z Krakowa w częściach. Parę skrzydeł (prawdopodobnie wewnętrznych) pozbawionych płaskorzeźb zdeponowano razem z dekoracjami snycerskimi zdobiącymi kwatery z reliefami w składnicy muzealnej na Wawelu. Po wojnie, w 1948 r. trzy spośród pięciu płaskorzeźb odzyskano. Zostały przywiezione z Muzeum Narodowego w Warszawie. Nie wiadomo natomiast gdzie i w jakim stanie przechowywano malowane skrzydła zewnętrzne przed ich rewindykacją.

Po rewindykacji, w latach 1947-1948 skrzydła poliptyku ponownie poddano konserwacji. Przeprowadził ja wówczas Mieczysław Gąsecki. Wspomniane elementy snycerskie odnaleziono w 1963 r. a zamontowano je w kwaterach dopiero w 1975 r. W Muzeum Narodowym w Krakowie zachowały się także pinakle pochodzące z szafy poliptyku. Odzyskane, zakonserwowane i uzupełnione skrzydła retabulum były eksponowane na dwóch wystawach - Polska sztuka cechowa od XIV do XVIII w. w Muzeum Narodowym w Krakowie i Sztuka cenniejsza niż złoto na Wawelu. Obecnie stanowią one część stałej ekspozycji sztuki dawnej prezentowanej w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie przy ul. Kanoniczej 17.

Jan Matejko, szkic fragmentu kwatery Biczowania z Poliptyku z Lusiny, ołówek, papier, bez daty.

W zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie znajduje się powiązany z Poliptykiem z Lusiny szkic Jana Matejki, kopiujący kompozycję fragmentu malowanej kwatery odsłony niedzielnej ołtarza: Biczowanie Chrystusa. Karta opisana jest numerem szkicownika: 21/V i należy do licznych rysunków dzieł sztuki średniowiecznej, tworzonych przez Matejkę.

Wygląd

Pierwotną formą Poliptyku z Lusiny był pentaptyk z dwoma parami ruchomych skrzydeł. Najstarsze, pochodzące z połowy XIX w. źródła dokumentujące retabulum wskazują, że do tego czasu nie zachowało się ani jego zwieńczenie ani predella. Zgodnie z funkcją liturgiczną ołtarza szafiastego, bogactwo zdobień ołtarza było stopniowane poprzez kolejne jego odsłony.

Odsłona codzienna

Zamknięty ołtarz prezentował parę skrzydeł zewnętrznych podzielonych poziomo na dwie kwatery - górną i dolną. Namalowano w nich wizerunki świętych przedstawiające św. Stanisława, św. Annę, św. Floriana i św. Katarzynę. Stan zachowania prostych w formie malowideł nie pozwala na pełne odczytanie charakteru malarstwa, niemniej jednak zostały ozdobione niedostrzegalnymi gołym okiem złoconymi nimbami. Degradacja tego fragmentu jest zapewne związana z działaniem zmiennych warunków klimatycznych na malowidło niskiej jakości technicznej.

Poliptyk z Lusiny, malowane kwatery odsłony codziennej - święci i święte

Odsłona niedzielna

Poliptyk z Lusiny, malowane kwatery odsłony niedzielnej

Po otwarciu pierwszej pary skrzydeł ukazywały się dwa rzędy malowanych scen cyklu pasyjnego. Na ozdobionych gładkimi, złoconymi i srebrzonymi płaszczyznach kwater ukazane są fragmenty Ewangelii opowiadające o ostatnich godzinach życia Jezusa Chrystusa, od pojmania w Ogrójcu do śmierci na krzyżu na wzgórzu Golgota. Całość zawiera osiem scen: Modlitwę w Ogrójcu, Pojmanie, Chrystusa przed Kajfaszem, Chrystusa przed Piłatem, Biczowanie, Cierniem Koronowanie, Upadek pod Krzyżem i Ukrzyżowanie. Sceny cechuje ekspresja, wyrażona mocnym rysunkiem oraz kontrastami pomiędzy cienkimi i transparentnymi warstwami malarskimi a grubymi impastami. Są one widoczne zarówno w dynamicznych scenach, takich jak Biczowanie czy Cierniem Koronowanie, jak i statycznych , przykładowo Modlitwa w Ogrójcu lub Chrystus przed Kajfaszem. Kompozycja pierwszych z wymienionych kwater jest wykadrowana „ciasno”. Malarza (lub malarze) uzyskali dynamikę scen w oparciu o układy diagonalne i kołowe oraz skróty perspektywiczne i rzadkie w ówczesnym malarstwie przycinanie scen angażujące widza w przedstawione wydarzenia. Poza sceną Modlitwy w Ogrójcu, gdzie został ukazany trzeci plan, wzbogacający narracyjny charakter obrazu, kompozycja jest ograniczona do pierwszego a czasem drugiego planu. Tło wszystkich malowideł jest złocone. Złoto i srebro zostały również użyte do ozdobienia nimbów, elementów uzbrojenia czy naczyń, którym nadano trójwymiarowe kształty i faktury wykorzystując rozwiązania graficzne, takie jak czarne linie szrafunku podkreślone białymi lub złocistymi światłami (np. zbroje, kolczugi, naczynia).

Stan zachowania wszystkich obrazów wskazuje na znaczny stopień zniszczenia. Przemyte i przemalowane w przeszłości fragmenty utrudniają odbiór estetyczny obrazów, które zostały namalowane w oparciu o znane w tym czasie wzory graficzne z przedstawieniami pasji Chrystusa autorstwa Hansa Schäufeleina i Lukasa Cranacha Starszego. Można domniemywać, że kwatery zostały pozbawione części laserunków.

Odsłona świąteczna

Poliptyk z Lusiny, ołtarz otwarty - odsłona świąteczna, fotografia z Zakładu Ignacego Kriegera, przed 1900, Fototeka UJ.
Poliptyk z Lusiny, płaskorzeźba odsłony świątecznej z przedstawieniem Matki Boskiej zwracającej cyrograf św. Teofilowi z Adany (zaginiona), Zakład Ignacego Kriegera, przed 1900.
Poliptyk z Lusiny, płaskorzeźba odsłony świątecznej z przedstawieniem Matki Boskiej zwracającej cyrograf św. Teofilowi z Adany (zaginiona), Zakład Ignacego Kriegera, przed 1900, Fototeka UJ.

Otwarcie wewnętrznych skrzydeł prezentowało najbardziej wyrafinowaną artystycznie odsłonę, na którą składało się pięć polichromowanych, złoconych i srebrzonych płaskorzeźb ukazujących sceny z życia Marii. W układach kompozycyjnych oraz detalach przedstawień widać silny wpływ sztuki Wita Stwosza[17]. W centrum nastawy zostało umieszczone większe i bardziej kunsztownie wykonane płaskorzeźbione przedstawienie Świętej Rodziny, a na każdym skrzydle po dwie sceny z cyklu maryjnego - Zwiastowanie, Boże Narodzenie, Śmierć Marii i scenę Legendy świętego Teofila z Adany[18]. Pierwsze z nich nawiązujące do stwoszowskiej grafiki z przedstawieniem Świętej Rodziny ukazywało Marię tkającą sukienkę Chrystusa, umieszczone centralnie Dzieciątko trzymające w dłoni jabłko i św. Józefa przy pracy ciesielskiej. W rogu  pod ławą, na której siedzi Maria autor umieścił walczącego psa i małpę. Od góry scenę zamyka wizerunek unoszącego się Ducha Świętego pod postacią gołębicy. Płaskorzeźbę wyróżnia wysoki poziom artystyczny, i pomimo hieratyczności przedstawienia, umiejętne oddanie przestrzeni w technice płaskorzeźby a także swobodny sposób kształtowania fizjonomii postaci oraz anatomii dziecka czy draperii. Ciekawy jest tu wykorzystany przez autora motyw ikonograficzny sukienki tkanej przez Marię dla Chrystusa, którą tradycja utożsamiła z wspomnianą w Ewangelii św. Jana tunica inconsutilis - tkaną tuniką, o którą mieli rzucać losy żołnierze krzyżujący Chrystusa.

Cztery mniejsze kwatery zdobiące skrzydła zostały wyrzeźbione bardziej schematycznie. Najciekawszym pod względem ikonograficznym jest utracony relief z Legendą św. Teofila z Adany ukazujący scenę, w której Maria oddaje Teolifowi podpisany przez niego cyrograf. Odzyskując go od diabła na jego prośbę ratuje tym samym duszę Teofila.

Fragmenty kwater, stan na rok 2018

Przypisy

  1. J. Gadomski, Gotyckie malarstwo tablicowe Małopolski 1500-1540, Warszawa Kraków 1995, s. 69 (pol.).
  2. H. Billik, Składnica (składnice) zagrabionych i przemieszczonych dóbr kultury na Wawelu, Zamek Królewski na Wawelu, 2022, s. 5-10 (pol.).
  3. M. Blewett, Institutional restorers, cultural plunder and new collections, [w:] Tanja Baensch, Kristina Kratz-Kessemeir, Dorothee Wimmer (red.), Museen im Nationalsozialismus. Akteure – Orte – Politik, Köln–Weimar–Wien: Böhlau Verlag, 2016, s. 152 (ang.).
  4. Morwenna Blewett, Conservation and its role: the Nazi looting machine and the Goering collections, „ICOM Committee for Conservation 15th Triennial Meeting 22-26 September 2008”, New Delhi 2008, s. 1016-1017 (ang.).
  5. M. Blewett, Restoring for the Reich. Commercial and Institutional Restorers in Service of the Nazi Kleptocracy, [w:] Art, Antiquity and Law, „Art, Antiquity and Law”, 2 (1), 2007, s. 24-27.
  6. Fragmenty poliptyku z Lusiny [online], Wydział Restytucji Dóbr Kultury MKiDN [dostęp 2024-02-10] (pol.).
  7. 1 2 Poliptyk z Lusiny ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie – nowe spostrzeżenia, [w:] W. Walanus, MODUS Prace z historii sztuki, t. II, Kraków 2001, s. 44-46 (pol.).
  8. Wiadomości bieżące z zakresu oddziału archeologicznego Towarzystwa. Rozdział TL Przegląd darów, [w:] Rocznik TNK, t. 23, z. 1 (Oddział Sztuk i Archeologii), Towarzystwo Naukowe w Krakowie, 1851 (1), s. 93-94 (pol.).
  9. J. Kremer, O tryptyku z wystawy archeologicznej krakowskiej, Wilno 1859, s. 17-18 (pol.).
  10. Rocznik Krakowski, Tom XLI, Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, red. K. Estreicher, Kraków MCMLXX (1970) s.45-47.
  11. Album fotograficzne wystawy starożytności i zabytków sztuki urządzonej przez c. k. Towarzystwo Naukowe w Krakowie 1858 i 1859, wykonane w Zakładzie Karola Beyera w Warszawie, Warszawa b. d., tab. XLII.
  12. Sichergestellte Kunstwerke im Generalgouvernement, Wrocław: Wilh. Gottl. Korn, 1940, s. 73 [dostęp 2024-02-10] (niem.).
  13. 1 2 Karol Estreicher, Straty kultury polskiej pod okupacją niemiecką 1939-1944 wraz z oryginalnymi dokumentami grabieży, Publikacja zawiera protokół z konfiskaty z 01.03.1940., Kraków 2003, s. 674 (pol.).
  14. E. Behrens, Die Originalwerke auf der Veit-Stoss-Ausstellung, [w:] Die Burg, t. 2, il. 3-7, Krakau 1941 (4), s. 45-47 (niem.).
  15. G. Barthel, Die Ausstrahlungen der Kunst des Veit Stoss im Osten, 1944, s. 53 (niem.).
  16. E. Behrens, Altdeutsche Kunst aus Krakau und dem Karpathenland, nr kat. 17, Krakau 1942, s. 26 (niem.).
  17. W. Walanus, Wit Stwosz a późnogotycka rzeźba w Małopolsce - zarys problematyki, [w:] Wokół Wita Stwosza, red. Horzela, Dobrosława, Adam Organisty, Katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie 2005, s. 110-113.
  18. W. Walanus, Późnogotycka rzeźba drewniana w Małopolsce 1490-1540, Universitas, 2006, s. 151-156. ISBN: 83-242-0642-6

Linki zewnętrzne

fragmenty Poliptyku z Lusiny w cyfrowym katalogu Muzeum Narodowego w Krakowie:

  • Zwiastowanie, Pokłon Pasterzy (awers rzeźbiony); Pojmanie Chrystusa, Koronowanie cierniem (rewers malowany). Skrzydło wewnętrzne lewe retabulum ołtarzowego z Lusiny, Nr inw.: MNK I-952
  • Śmierć Marii, miejsce po zaginionym reliefie: Maria zwraca śpiącemu św. Teofilowi z Adany cyrograf podpisany przezeń z poduszczenia diabelskiego (awers rzeźbiony); Chrystus przed Kajfaszem, Niesienie krzyża (rewers malowany). Skrzydło wewnętrzne prawe z retabulum ołtarzowego z Lusiny, MNK I-953
  • Piłat umywający ręce, Ukrzyżowanie, ŚŚ. Florian, Katarzyna. Skrzydło zewnętrzne prawe z retabulum ołtarzowego z Lusiny, Nr inw.: MNK I-80
  • Klisza szklana ze sceną Modlitwy Chrystusa w Ogrojcu. Skrzydło zewnętrzne lewe z retabulum ołtarzowego z Lusiny, między 1870-1950, MNK XX-k-1751
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.