Podzamcze
Dzielnica Szydłowca
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Powiat

szydłowiecki

Gmina

Szydłowiec

Miasto

Szydłowiec

W granicach Szydłowca

1 stycznia 1925[1]

Strefa numeracyjna

48-617

Kod pocztowy

26-500

Tablice rejestracyjne

WSZ

Położenie na mapie Szydłowca
Mapa konturowa Szydłowca, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Podzamcze”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Podzamcze”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Podzamcze”
Położenie na mapie powiatu szydłowieckiego
Mapa konturowa powiatu szydłowieckiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Podzamcze”
Położenie na mapie gminy Szydłowiec
Mapa konturowa gminy Szydłowiec, w centrum znajduje się punkt z opisem „Podzamcze”
Ziemia51°13′40″N 20°50′55″E/51,227694 20,848583

Podzamcze (tzw. Zamek, Sowińskiego) – dzielnica miasta Szydłowca obejmująca w całości ulice: Józefa Sowińskiego, Wiejską, Podzamcze, Lipową a także rondo Solidarności oraz część ul. Zamkowej, Dworskiej i Browarnej. Wschodnią granicę osiedla stanowi rzeka Korzeniówka.

Podzamcze jest najstarszą częścią Szydłowca. Już w XII wieku istniało tu grodzisko, wokół którego powstała niewielka miejscowość. W XIII wieku założono dla potrzeb grodziska wieś służebną nazwaną tak samo jak gród – Szydłowiec, która od II połowy XIV wieku – gdy założono osadę targową – Szydłowiec, została nazwana Starą Wsią. W dniu 8 lutego 1427 Szydłowiec otrzymał prawa miejskie a następnie w 1470 prawa magdeburskie, dzięki którym jeszcze w tym roku, Stanisław Szydłowiecki rozpoczął przebudowę grodziska na murowany zamek. W 1525 Mikołaj Szydłowiecki przebudował rodową siedzibę na wspaniałą renesansową rezydencje, następnie w 1585 i 1619-1629, Radziwiłłowie częściowo upiększyli zamek. Źródła podają, że od XIV do XIX wieku mieściło się na Podzamczu wyrobisko kamienia piaskowca oraz folwark, który spłonął w 1875 roku. W 1848 roku wybudowano browar przy obecnej ulicy Browarskiej. W czasie okupacji hitlerowskiej w zamku hitlerowcy urządzili getto.

1 stycznia 1925 miejscowość została odłączona od gminy Szydłowiec i włączona w granice Szydłowca[1].

Po II wojnie światowej, na Podzamczu były tylko dwie ulice: Wiejska i Józefa Sowińskiego, które to oddano pod budowę nowych mieszkań. W roku 2004 oddano pod sprzedaż grunty, w miejscu których powstaje obecnie ulica Podzamcze, Lipowa oraz przedłużenie ulicy Dworskiej.

Obecnie na ulicy Józefa Sowińskiego, znajduje się: sklep spożywczo-przemysłowy, obróbka kamienia piaskowca, produkcja ogrodzeń betonowych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz rozlewnia napojów chłodzących "Dan". W Zamku mieści się Szydłowieckie Centrum Kultury, biblioteka miejska, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Zamek otoczony jest fosą, wokół której rozciąga się stary park "Radziwiłłowski".

Przypisy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.