Podkarpacie Razemcentroprawicowy komitet wyborczy wyborców startujący w wyborach samorządowych w 2002 w województwie podkarpackim. Wystartował do sejmiku województwa podkarpackiego oraz do rady powiatu rzeszowskiego.

Komitet tworzyły partie politycznePlatforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Ruch Społeczny i Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe – Ruch Nowej Polski – a także Wspólnota Samorządowa oraz osoby związane z NSZZ „Solidarność” i Akcją Katolicką[1]. W tworzeniu komitetu początkowo brała też udział Liga Polskich Rodzin, jednak ostatecznie wystawiła ona własne listy. Podkarpacie Razem było jedynym w kraju komitetem startującym do sejmiku województwa, na listach którego znaleźli się zarówno działacze PO i PiS (którzy w 14 z 15 pozostałych województw wystartowali wspólnie, w ramach komitetu PO-PiS), jak i środowiska dawnej Akcji Wyborczej Solidarność (które w pozostałych województwach nie zawierały formalnych sojuszy z PO i PiS).

Podkarpacie Razem uzyskało 7 z 33 mandatów radnych sejmiku (otrzymało 106 504 głosy, tj. 15,37%, co dało 4. miejsce spośród wszystkich komitetów, jednak 2. – za LPR – wynik pod względem liczby mandatów)[2].

Na radnych z ramienia Podkarpacia Razem zostali wybrani:

W sejmiku II kadencji powstał klub radnych Podkarpacie Razem, który przetrwał przez kilka lat, jednak pod koniec kadencji (2006) już nie funkcjonował. Wywodzący się z AWS Wiktor Stasiak na początku kadencji zrezygnował z mandatu (zostając wiceprezydentem Tarnobrzega), a jego miejsce zajął w 2003 Roman Ryznar (także wywodzący się z AWS). W 2005, po wyborze do parlamentu Dariusza Kłeczka i Władysława Ortyla, ich miejsca w sejmiku zajęli Jacek Koralewski i Przemysław Wojtys. Pod koniec kadencji Piotr Babinetz, Jacek Koralewski, Zbigniew Sieczkoś i Przemysław Wojtys wraz z kilkoma innymi radnymi tworzyli klub PiS, zaś pozostali radni wybrani z list Podkarpacia Razem (Krzysztof Kłak, Barbara Kuźniar-Jabłczyńska i Roman Ryznar) nie byli zrzeszeni w żadnym klubie[3], reprezentując PO.

Podkarpacie Razem znajdowało się w sejmiku w opozycji wobec koalicji PSL-SLD-Samoobrona RP-UP (od lutego 2003 bez udziału Samoobrony RP)[4].

W wyborach do rady powiatu rzeszowskiego Podkarpacie Razem, przy poparciu 32,4%, zdobyło większość mandatów (15 z 29)[5]. Radnym został m.in. Stanisław Ożóg, który został wybrany na starostę powiatu[6]. W 2005, po jego wyborze na posła (z ramienia PiS), starostą został inny radny Podkarpacia Razem, Józef Jodłowski[7].

Przypisy

  1. Powstanie koalicji „Podkarpacie Razem”. pis.org.pl, 5 września 2002.
  2. Serwis PKW – Wybory 2002.
  3. Radni Województwa. wrota.podkarpackie.pl, 19 kwietnia 2006.
  4. Cholewiński z PiS-u marszałkiem woj. podkarpackiego. wp.pl, 25 listopada 2006.
  5. Serwis PKW – Wybory 2002.
  6. Wybory władz w powiecie rzeszowskim. gazeta.pl, 17 listopada 2002.
  7. Paweł Kuca: Wyjście awaryjne: Jodłowski. nowiny24.pl, 19 października 2005.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.