Parafia
pw. Wszystkich Świętych
w Nowych Depułtyczach
Ilustracja
kościół parafialny i dzwonnica
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Siedziba

Nowe Depułtycze

Adres

Depułtycze Nowe 50
22-100 Chełm

Data powołania

1929

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

lubelska

Dekanat

Chełm – Zachód

Kościół parafialny

Kościół Wszystkich Świętych w Nowych Depułtyczach

Proboszcz

ks. Marian Pasieka

Wezwanie

Wszystkich Świętych

Wspomnienie liturgiczne

MB Częstochowskiej – niedziela po 26 sierpnia

Położenie na mapie gminy wiejskiej Chełm
Mapa konturowa gminy wiejskiej Chełm, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Wszystkich Świętychw Nowych Depułtyczach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Wszystkich Świętychw Nowych Depułtyczach”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Wszystkich Świętychw Nowych Depułtyczach”
Położenie na mapie powiatu chełmskiego
Mapa konturowa powiatu chełmskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Wszystkich Świętychw Nowych Depułtyczach”
Ziemia51°04′14,664″N 23°23′45,706″E/51,070740 23,396029

Parafia Wszystkich Świętych w Nowych Depułtyczach – parafia rzymskokatolicka, znajdująca się w archidiecezji lubelskiej, w dekanacie Chełm – Zachód[1].

Pierwsza cerkiew prawosławna we wsi była wzmiankowana w 1508, kolejna w XVII w. W latach 1770–1790 wzniesiono obecną drewnianą świątynię już jako cerkiew unicką z fundacji łacińskiego biskupa sufragana kijowskiego Michała Ignacego Franciszka Olędzkiego (1753–1803) herbu Rawicz, właściciela dóbr Uher. Otrzymała ona wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego a potem Św. Mikołaja. W 1875 przejęta przez cerkiew prawosławną. W 1905 zbudowano obok starej nową murowaną cerkiew zburzoną w 1938.

W 1916 roku cerkiew została przejęta przez kościół rzymsko-katolicki a w 1929 utworzono parafię Wszystkich Świętych.

Kościół jest drewniany, orientowany, zbudowany na zrąb, oszalowany, wzmocniony lisicami. Nawa ma kształt zbliżony do kwadratu z wydzielonym wewnątrz przedsionkiem z 1939. Prezbiterium jest prostokątne, zamknięte trójbocznie, z dwiema prostokątnymi zakrystiami po bokach. Nawa ma dach trójspadowy, z wieżyczką sygnaturki na szczycie, prezbiterium wielospadowy, zakrystie pulpitowe (wszystkie dachy kryte blachą).

We wnętrzu płaski strop, nad przedsionkiem chór muzyczny. Ołtarz główny późnobarokowy z 2 poł. XVIII w. przeniesiony z Trzeszczan Pierwszych koło Hrubieszowa. Znajduje się w nim oraz obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Po jego lewej stronie na ścianie prezbiterium barokowy obraz Wszystkich Świętych (zapewne z 2. ćwierci XVIII wieku). W prawym ołtarzu bocznym umieszczono obraz Chrztu Chrystusa w Jordanie, pochodzący zapewne z przełomu XVIII i XIX wieku, w lewym późnobarokowe obrazy Ukrzyżowania z Matką Boską i św. Janem Ewangelistą w rokokowych ramach oraz św. Piotra i Pawła.

Drewniana dzwonnica pochodzi z końca XVIII w.[2]

Przypisy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.