Parafia Ewangelicko-Augsburska w Aleksandrowie Łódzkim
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Siedziba

Aleksandrów Łódzki

Adres

ul. Wojska Polskiego 52, 95-070 Aleksandrów Łódzki

Data powołania

1801

Wyznanie

luteranizm

Kościół

Ewangelicko-Augsburski w RP

Diecezja

warszawska

Kaplica

Kaplica parafii ewangelicko-augsburskiej w Aleksandrowie Łódzkim

Proboszcz

Michał Makula

Położenie na mapie Aleksandrowa Łódzkiego
Mapa konturowa Aleksandrowa Łódzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-Augsburska w Aleksandrowie Łódzkim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-Augsburska w Aleksandrowie Łódzkim”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-Augsburska w Aleksandrowie Łódzkim”
Położenie na mapie powiatu zgierskiego
Mapa konturowa powiatu zgierskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-Augsburska w Aleksandrowie Łódzkim”
Położenie na mapie gminy Aleksandrów Łódzki
Mapa konturowa gminy Aleksandrów Łódzki, po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-Augsburska w Aleksandrowie Łódzkim”
Ziemia51°49′04″N 19°18′42″E/51,817778 19,311667

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Aleksandrowie Łódzkimparafia luterańska w Aleksandrowie Łódzkim.

Zbór w Aleksandrowie Łódzkim jest jednostką administracyjną Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, a należy do diecezji warszawskiej. W 2017 liczył około 15 członków[1].

Siedziba parafii mieści się przy ul. Wojska Polskiego w Aleksandrowie Łódzkim; nabożeństwa w tamtejszej kaplicy odbywają się w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca.

Historia

Parafia została założona przez kolonistów niemieckich z Rudy. Pierwotnie jej siedzibą była Brużyca. Głównym organizatorem placówki i jej pierwszym pastorem był w latach 1801-1830, Fryderyk Tuve[2].

Początkowo nabożeństwa odbywały się w sali szkoły niemieckiej w Rudzie, a od 1817 roku w wybudowanym z drewna kościele w Rudzie. W 1824 roku pastor Fryderyk Tuve zorganizował filiał parafii w nowo powstałym Aleksandrowie Łódzkim. Z czasem rozpoczęto tam budowę ceglanego kościoła, a następnie w latach 1824-1829 przeniesiono ośrodek duszpasterski z Brużycy. W tym czasie zbór liczył około 3800 wiernych pochodzących z 29 miejscowości[3].

W latach 1830-1947 kolejnymi proboszczami parafii byli: Henryk Rauh, Heinrich Zander, Edmund Holz, August Schufer, Juliusz Buse[4]. Po II wojnie światowej parafia utraciła większą część wiernych oraz kościół przy miejskim rynku, który przeszedł w posiadanie parafii rzymskokatolickiej św. Archaniołów Rafała i Michała. W latach 60. XX wieku luteranie swoją świątynię parafialną odzyskali jednak z braku możliwości jej utrzymania pozostawili w dzierżawie katolikom. W 2002 roku kościół został sprzedany.

Od 1945 roku nabożeństwa odprawiane są w dawnej parafialnej kaplicy pogrzebowej. Znajduje się ona przy bramie cmentarza ewangelickiego. Funkcję pastorów w Aleksandrowie Łódzkim pełnią proboszczowie z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi.

Zobacz też

Przypisy

  1. Anna Maria Kruś, Zmiany funkcjonowania Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego po 1918 r. na obszarze współczesnego województwa łódzkiego, w świetle uwarunkowań geograficzno-politycznych, Uniwersytet Łódzki, 2019.
  2. Tomasz Pietras: Zapomniany grób pastora Tuve. warsztathistoryka.uni.lodz.pl. [dostęp 2014-01-25]. (pol.).
  3. Brużyca Wielka. [w:] Osadnicy. Szlakiem niemieckich i czeskich kolonistów przez województwo łódzkie [on-line]. polociak.nstrefa.pl. [dostęp 2014-03-02]. (pol.).
  4. Tomasz Dominowski: Cmentarz ewangelicki - groby pastorów. alemiasto.pl, 07.03.2013. [dostęp 2014-03-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-04)]. (pol.).

Bibliografia

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.