Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Skalmierzyce

Adres

ul. Ostrowska 1
Skalmierzyce
63-460 Nowe Skalmierzyce

Data powołania

XIII wiek

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

kaliska

Dekanat

Ołobok

Kościół

św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Proboszcz

ks. kan. mgr Sławomir Nowak

Wezwanie

św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Wspomnienie liturgiczne

św. Katarzyny Aleksandryjskiej – 25.11; NMP Wniebowziętej – 15.08; NMP Niepokalanie Poczętej – 08.12.

Położenie na mapie gminy Nowe Skalmierzyce
Mapa konturowa gminy Nowe Skalmierzyce, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej”
Położenie na mapie powiatu ostrowskiego
Mapa konturowa powiatu ostrowskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej”
Ziemia51°42′10,655″N 17°58′57,215″E/51,702960 17,982560
Strona internetowa

Parafia Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Skalmierzycachparafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Ołobok diecezji kaliskiej. Została utworzona w XIII wieku. Mieści się przy ulicy Ostrowskiej. Prowadzą ją księża diecezjalni.

Znajduje się tutaj sanktuarium Matki Bożej Skalmierzyckiej z uznawanym za cudowny obrazem przedstawiającym Maryję trzymającą na lewym ramieniu Dzieciątko. Kult Maryi w Skalmierzycach datuje się od XV wieku. Wśród wotów za łaski otrzymane za pośrednictwem Matki Bożej są liczne wota znajduje się srebrny ryngraf z roku 1634, podarowany przez króla Władysława IV Wazę w podziękowaniu za zwycięstwo nad Turkami. Po II wojnie światowej sanktuarium odnowił ksiądz Alfons Czwojda. 4 września 1966 roku prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński dokonał koronacji obrazu koronami poświęconymi przez papieża Pawła VI. We wnętrzu znajdują polichromie z XV i XIX wieku.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.