Pędźka rudonoga
Dioctria rufipes
De Geer, 1776
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

muchówki

Rodzina

łowikowate

Podrodzina

Stenopogoninae

Plemię

Dioctrini

Rodzaj

Dioctria

Gatunek

pędźka rudonoga

Pędźka rudonoga[1] (Dioctria rufipes) – gatunek muchówki z rodziny łowikowatych i podrodziny Stenopogoninae.

Opis

Ciało długości od 8 do 15[2] mm (lub od 12 do 14[1] mm) o smukłym odwłoku, maczugowato rozszerzonym ku tyłowi[1]. Głowa czarna, o wystającym i wysokim wzgórku czułkowym, jasno owłosionych potylicy i głaszczkach, srebrno opylonej twarzy i pasach za oczami, czarno owłosionych czułkach i biało owłosionej reszcie. Broda jasna i skąpa. Śródplecze, podobnie jak tarczka, gęsto i żółto owłosione, opatrzone szaro opylonymi pręgami w przedniej części. Tułów czarny z szaro opyloną zatarczką i trzema przepaskami barwy srebrnej po bokach. Samica ma czarne, a samiec żółte przezmianki. Na odnóżach obecne barwy od żółtej do ciemnobrunatnej, brak jednak czarnej. Odwłok czarny, u samca z elementami żółtymi, których u samicy prawie brak. Samiec ma odgięte na zewnątrz styli[2].

Rozprzestrzenienie

W Europie wykazana z Austrii, Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Estonii, Francji, Holandii, byłej Jugosławii, Niemiec, Polski, Rumunii, Rosji, Słowacji, Szwecji, Szwajcarii, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Poza Europą podawana z Bliskiego Wschodu i wschodniej Palearktyki[3]. W Polsce występuje od maja do czerwca na izolowanych, głównie kserotermicznych stanowiskach[2].

Przypisy

  1. 1 2 3 Heiko Bellmann: Owady. Warszawa: MULTICO Oficyna Wydawnicza, 2007, s. 228. ISBN 978-83-7073-418-3.
  2. 1 2 3 Przemysław Trojan: Klucze do oznaczania owadów Polski cz. XXVIII Muchówki – Diptera, zeszyt 21 Ślepaki – Tabanidae. Warszawa: PWN, Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 1959.
  3. Dioctria rufipes. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2015-02-03].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.